ozerdozer
ozerdozer (üye)
Ankara / Amatör

Prf. Lerden Sd14 İçin Yor. Bekl. Ltf.

DSLR almak istiyorum.SD14 için profesyonellerden veya makine hakkında ( kullandıysa eğer) izlenimler edinmek istiyorum.
Kafam çok karışık.
Hangi makinayı inceleyeceğimi şaşırdım. Sensör,MP,Fullframe,Hız,İşlemciler,Obj.ler,Fiyatlar...
Ustalardan çok değişik öneriler var.DSLR nin yanında bi de iyi bir compact veya çok ciddi obj.olan DSLR like lar var gibi...
Neredeyse bütün forumlara bakıyorum beni tatmin edecek bi açıklama bulamadım.
Yani SD14 mü muadilleri mi. Yada sizce...
Bana yardımcı olacak bütün ustalara sonsuz saygılarımla şimdiden teşekkürler.

Tarih: 10 Ekim 2007, 16:51 - İp: 85.***.**8.128
bulka59
bulka59 (üye)
İstanbul / Amatör

Alışveriş yaparken aynı sorunları yaşayan meraklı bir amatör olarak benim kriterlerim şöyle olacak.
Benim dikkat ettiğim özelliklerin Sigma SD 14 deki karşılıkları

Çözünürlük : 14 MP Mükemmel
Odak çarpanı : 1.7 tele de avantaj geniş açıda dezavantaj( örneğin 300 mm lens 510 mm , 18 mm lens
31 mm gibi gibi sonuç verir.
ISO aralığı : 100 -1600 yeterli ( ancak özellilkle aydınlıkta 50 faydalı - panning yaparken gerekiyor , 1600 üstü çok noise yapar ama bazı durumlarda gerekiyor)
Enstantane : 1/ 4000 sn yeterli ( ancak neden 1/8000 olmasın diyebilirsiniz )
Seri çekim : 3fps yeterli ( 5 + olanlarda var.)

Lens : Sigma da sınırsız ve ucuz seçenek var. Mükemmel

İkinci el değeri : Vasat . Bir Canon yada Nikon gibi değil.Sık sık model değiştiği için önemli bir kriter.

İşte benim yorumum

Umarım faydası olur

Selamlar

Compact Digital için Leica D Lux 3 ü mutlaka dikkate alın .

#bulka59' tarafından 10.10.2007 18:04:00 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Ekim 2007, 17:49 - İp: 81.***.**2.108
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Sigma DSLRin bayonetine sadece ve sadece Sigma lens takabilirsin. Istersen Reproset'e yani Sigma'nin Turkiye distributorune bir sor bakalim bu sene Sigma bayonete uyumlu kac adet Sigma lens satmislar, Canon, Nikon, Pentax ve Sony/Minolta uyumlu kac Sigma lens satmislar ?

Canon, Nikon,Pentax ve Sony sahipleri kendi markalarinin yanisira Sigma, Tamron ve Tokina markalarini emirlerine amade buluyorlar.

Uzun lafin kisasi Sigma DSLR'in uzerine takilabilecek objektifin hem cesidi hem de sayisi cok cok kisitli.

Peki az olan bu secenegin niteligi ne durumda peki ?

Ben bir Minolta sahibi olarak Sigma lensin renklerini asiri camurumsu buluyorum. Forum sayfalari benim bu gorusumu paylasan yuzlerce mesajla dolu. Sigma lensin butun olayi marka muadillerine gore ucuz olmasidir. Hicbir zaman bir Canon sahibinin 17-40i, Nikon sahibinin 18-200 VRsi veya Sony'nin Carl Zeiss 16-80 gibi secenekleri azicik tuzlu secenegi olmayacak Sigma DSLR sahibinin. Dahasi Tamron 17-50 gibi bir fiyat/performans canavarini bile tecrube edemeyecek. Diger markalarin sahip bu seceneklere sahipken Sigma'nin ucuzluk seceneginden de mahrum degiller.

Stabilizasyon?

Ihtiyaciniz varsa Reproset'e aylar oncesinden Sigma bayonet uyumlu OS lens siparis etmeyi ihmal etmeyin.

Simdi soyleyin bana Profesyoneller neden kendilerini bu kadar kisitli lens secenegine mahkum etsinler?

FPS?

Spor fotografcisi degilseniz gercekten de cok onemli degildir, 2-3 FPS bile fazla fazla yeter. Esas olay shutter lagdir. FPSniz dusuk oldugu icin poz kacirmazsiniz ama AFniz yeterince hizli calismiyorsa sonuc felakettir.

Lutfen SD14 ile ayni paraya satilan Canon, Nikon modellerine ve hatta Pentax K10D'ye bir gozatin, bu bakimdan SD14'e tur uzerine tur bindiriyorlar.

Sadece ve sadece Foveon sensor icin Sigma DSLR alinir mi?

Diger makinalarla cekilmis fotolarda neredeyse hic Moire problemine rastlamadim. Demekki antialias filter ise yariyor. Hal boyleyken Foveon sensorden yeryuzunu degistirecek bir ilerleme beklememek lazim.

Tarih: 11 Ekim 2007, 00:12 - İp: 85.***.**1.161
ozerdozer
ozerdozer (üye)
Ankara / Amatör

sayın bulka59 ve sayın antika, ilgilendiğiniz ve fikirleriniz için çok teşekkür ederim

Tarih: 11 Ekim 2007, 10:17 - İp: 85.***.**7.107
e0s
e0s (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Efektif piksel 4.0MP yanlış algılanmasın.

interpolasyon ile 14mp değerine ulaşabiliyor.

Tarih: 13 Ekim 2007, 00:39 - İp: 88.***.**2.46
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Hayır sevgili eos yazdığın bilgi hatalı.
Efektif pixel diye bir şey söz konusu değil sen anlaşılan foveon sensörün çalışma prensibini bilmiyorsun.
Çok özetle ve kafaları karıştırmadan anlatayım.
Foveon sensörde her renk için (Red,Green,Blue)bir katman var.Yani üç katman arka arkaya sıralı.Gelen ışığın içindeki kırmızı dalga boyları örneğin ilk katmanda işlenirken o ışıuık hüzmesinde buluınan diğer renkler (green ve blue) Kırmızının arkasındaki katmanlarda işleniyor diyelimki kırmızı katmanın arkasında da mavi katman var.geriye kaldı yeşil o da en sondaki yeşile duyarlı katmanda işlendikten sonra bir bütün olarak bufferde toplanıp DSP (digital signal prosessör)'ye gidiyor.
Bu haliyle foveon birinci sensör fuji'nin benzer teknolojiye sahip süper ccd si ise iknci olarak geleceğin teknolojisidir.(bu son satır benim yorumum)

Tarih: 13 Ekim 2007, 13:31 - İp: 88.***.**1.210
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

EOS in yazdığı bilgi hatalı değil, ancak açıklamak gerek.

Sigma sensöründe 14.1 milyon photosite (algılayıcı göz diyelim) var. her 3 photosite 1 pixel görüntü oluşturmak için kullanılıyor. yani 2640x1760 = 4.6 megapixel görüntü üretiliyor makinede. Gerçi görüntü kalitesi Bayer tasarımlı sensörlerin 4.6 mp olanları ile mukayase edilemez.

Aşağıdaki bilgiler Dpreview sitesinden;

Effective pixels 4.6 million
Sensor photo detectors 14.1 million
Sensor size 20.7 x 13.8 mm
Sensor type CMOS (Foveon X3)
Max resolution 2640 x 1760 (x 3 - Foveon X3)

Tarih: 14 Ekim 2007, 02:41 - İp: 85.***.**5.86
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

sevgili fdemirhan eos un bahsettiği interpolasyonu bana açıklar mısın? Foveon sensörde interpolasyon nerede varmış???

Tarih: 14 Ekim 2007, 06:11 - İp: 88.***.**1.210
e0s
e0s (üye)

SEvgili arkadaşlar..

Efektif olarak 4.6 milyon pikselden fazlası yok.ancak bu 4.6 milyon oiksel makinalarla aynı kalitede değil çok daha üst düzeyde yüksek kalitede fotograflar üretiliyor.

Faveon üç katmanlı bi sistem,R-G-B kanalların üst üste bindiği 4.6 MP lik üç katmanlı bir sensör.bunu biliyorum ama interpolasyon olduğu dpereview de bile yazılıyor.

bunun avantajının renk derinliğini etkileyeceği yönündeyim.14MP çözünürlüklü bir makina gibi olamaz bence.

Ayrıca sensörde interpolasyon diye bir olmaz,interpolasyon yazılımsal bir şedir.Gerçekte 14milyon pikseli olmayan bir makina 14mp çıkışlı fotograflar üretebiliyorsa bu interpolasyondur.

Renk tutarlılığı konusundaki başarısı sample görüntülerden belli zaten.

Tarih: 14 Ekim 2007, 20:14 - İp: 88.***.**9.198
e0s
e0s (üye)

Yada ben şöyle diyeyim burkay,

Nikon D300 ve sigma 17-70 objektif ile bir fotograf çekelim

SD14 ilede aynı objektif ile çekelim..

hangisinde sence daha iyi detay verir,hangisinin poster ebadında fotograf bastığında daha iyi sonuç verir.

Kullanabildiğin etkin piksel bence bu kriterler için çok önemli.

Tarih: 14 Ekim 2007, 20:24 - İp: 88.***.**9.198
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Eos,

Dedigin gibi bir test yapilcak olsaydi resmini cekecegin obje cart kirmizi veya cart mavi renkteyse Foveon sensor, Nikon D300'e de Canon 40D'ye de detayda acik ara fark atardi.

Resimleyecegin cisim gri renkteyse avantaj Bayer patern sensore yani Canon ve Nikon'a gecmez, cunku sensorun onunde "anti alias" filtresi vardir. Dahasi gri tonlar sozkonusu oldugunda bayer paternede sensore dusen isigin ne kadarindan faydalanilir : %33 . Aciklamasi : Her piksel sadece tek rengini gorebildigine gore o piksele isabet eden isigin diger renkleri cope gider.

Foveon sensorde mavi-kirmizi Moire olusmaz. 2 kati daha yuksek "spatial" frekansta siyah-beyaz aliasing olusabilir dolayisi ile hala anti alias filtre gereklidir ama cok daha ince.

Foveon sensor, Bayer sensorden daha iyi bir teknoloji ama pratikte sagladigi bu faydalar cokda onemli degil.

Sigma'nin DSLRlari o kadar sefil ve lens secenekleri o kadar az makinalarki, onlari Foveon sensor bile kurtaramaz. Ayni, hatta daha dusuk fiyata satilan Canon 40D, Nikon D200 (simdi D300 oldu), Pentax K10D ve yeni piyasaya surulen Sony A700, Sigma'dan cok daha iyi makinalar.

Tarih: 14 Ekim 2007, 22:49 - İp: 85.***.**5.247