pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Pentax K20 D -ilk İzlenimlerim.

Malumunuz samsung gx 10 umdaki hotpikseller sebebiyle yerine 1300 ytl para verecekler.
Bunu bir fırsat olarak değerlendirip sigma 18-200, sigma 105 ve sb 360 flaşı yarı fiyatına satıp geleceği olmayan bu sistemden kurtulmalımıyım.
Yoksa bu paraya Almanyadan 650 euroya yani hemen hemen aynı paraya bir Pentax k20 getirtip devammı etmeliyim.
Sİzin fikriniz nedir bu konuda.
Satarsam muhtemelen
a700
50d
d90
modellerinden birini alıp devam edeceğim.

Derken birden kendimi k20d almış buldum. Samsung gx10 için verilen 1300 ytl ye daha 1700 fotoğraf çekmiş 22 ay daha ganatisi olan k20 d yi 1350 ytl ye buldum . Tüm arkadaşlar kaçırma dedi bende aldım.

kad-ir tarafından iddia edildiği gibi transfer söylentileri gerçeği yansıtmamaktadır.

#pazarbey' tarafından 28.12.2008 14:23:06 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 22 Aralık 2008, 22:55 - İp: 88.***.**5.250
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

lazut hocam o değerlerde keskinlik tersine dönüyor. Napıyorsun sen. La havle.
Meşgul edin topiğ nolcekki.
birazdan gelcem ben püsküüt ve çay içcez-yicez.

Tarih: 23 Aralık 2008, 21:46 - İp: 88.***.**5.250
sabanersan
sabanersan (üye)
Bursa / Meraklı

güzel hocam..lensi almanda bizimde dahlimiz oldu..düşüneyim biraz,üzüleceğim.......?! hocam zor lens..kabul..3-5 ay elinin alışması lazım..tripotla çekmek bile çözüm olmuyorsa ki iyi tripot aldın...yoksa tripotta daha çok titriyor diyecektim,mantıksızda olsa.....var bir sıkıntılı durum....alışırsın çözülür..

Tarih: 23 Aralık 2008, 21:51 - İp: 88.***.**4.123
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Pazaremmi sena afiyet olsun..Hazır konu açılmışken senin vesilenlen bizim sorunu tartışak az..

Sigma 70-300 için bir çok topik okudum..ve ne değri diyordular..işte o değerinin en güzel 20 ve yukları değerlerde olduğu gösteriliyordıu..Ve bir çok kişi 70-300 ü bu dğerlerde kullan dedi..E biz de o değerlerde kullanıyoruz..

Şaban abi aman üstüne alınma ha..Biliyorum bizde de vardır bir şey ama o kadar da kötü fotocu değilim..

Şimdi aşağıya iki fotoğraf ekliyorum..Biliyorum f32 ye orda gerek yoktu falan diyeceksiniz ama bunu deneme çekimlerinde çekimöiştim.Sizce hangisi daha iyi görünüyor..

Not:Fotolar orjinal boyutları ile yeniden yüklendi.

bu da diğeri

#lazut' tarafından 23.12.2008 22:13:24 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Aralık 2008, 21:59 - İp: 88.***.**4.213
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

lazut hocam keşke topiklerde hep böyle şeyler tartışsak.
hepimizn faydasına olan şeyler.
bence çok faydalı oluyor.

hocam bu iki fotodaki memnuniyetsizliğin nedir?
yani aslına bakarsan bu fotodaki konu için bu fokal uzunluk ve diyafram değeri gereksiz geldi bana.

Tarih: 23 Aralık 2008, 22:04 - İp: 81.***.**7.224
sabanersan
sabanersan (üye)
Bursa / Meraklı

hocam ikinci kare sanki biraz daha net gibi..kim dedi,niçin dediyi bilmeme imkan yok..o dediğin f değeri,akan suda kullanılırsa,enstantane düşecek,tül etkisi yakalayacaksın....veya ışık şartları çok iyidir,böylesi durumlarda belki olabilir..diyaframı olabildiğince 8-10 değerlerinde tut..enstantane hız desteğindende faydalanmış olursun..uç değer denemeleri çok daha sonraları..

Tarih: 23 Aralık 2008, 22:10 - İp: 88.***.**4.123
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Sevgili kadir arşivimi karıştırıp durdum ancak beni rahatsız eden makro çekikmlerii bulamadım..Onun için bu fotoları koydum..Artı bir de fotoları yeniden yükledim..İstersen bir daha bak..

Gelelim beni rahatsız eden noktaya..Abi tripot ile , kendi kendine çekim , ışığın gayet yeterli olduğu bir an ve konu sabit..Sonuç keskinlik sıfır.Renkler gayet soluk ve ben bu lensi sevmedim

Şaban abim 17-70 i hep av ve f: 8 de kullanıyorum..ve gayet memnunum..Sanırım biz onun keskinliğine alıştık ama insan birazcık daha netlik istiyor işte..

Artı o silüet denemelerini dediğin gibi o uç değerlerde yapıyorum ancak bana kim 70-300 ü bu değerlede kullanacaksın dedi bi hatırlasam

Öte yandan sevgili mustafa bu fokus sapması olup olmadığını nasıl test edeceğim..Şu meşhur civi çekimleri ile olabilir mi bu test.

Tarih: 23 Aralık 2008, 22:23 - İp: 88.***.**4.213
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

hocam lensler f:8-11 arasında en iyi keskinlik değerine ulaşıyor.
f:32 gibi değerlerde maximum net alan derinliğine ulaşıyor.(mesafe olarak)
yani netliğin en yüksek olduğu diyafram demek değil bu.
zaten biliyorsundur..

Tarih: 23 Aralık 2008, 22:26 - İp: 81.***.**7.224
sabanersan
sabanersan (üye)
Bursa / Meraklı

pazarbey e ne söylense-yazılsa birazcık bari nasıl faydası olur diye,6 ay düşüneceğim..hediye sözümüde unutmuş değilim..hem belki bu arada.....kim bilir..hem sonra makinayı alınca,kendisi geri çekilecek,makina çekecek...ince eleyip sık dokuması bu yüzden..

Tarih: 23 Aralık 2008, 22:38 - İp: 88.***.**4.123
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Yav hocam f32 de enstantane kaça düşer biliyormusun sen. Ancak tripodla kullanırsın hava çok çok aydınlık olmadıktan sonra. Veya ısoyu yükseltirsin.
Bu sebeple f32 çokta gerçekçi bir değer sayılmaz.

Tarih: 23 Aralık 2008, 22:38 - İp: 88.***.**5.250
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Abi zaten artık ne 32 yi ne de diğerlerini kullanıyorum..

Emektar 17-70 ile devam ediyoruz..F:8 gül gibi geçinip gidiyoru..
Bi makro sorunum oluyor..
70-300 orda işime yarıyor ya da ben yaradığını düşünüyorum o kadar..
İnşallah fındık zamnı o sorunu da aşacağım

Tarih: 23 Aralık 2008, 23:05 - İp: 88.***.**4.213