osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Pentax K10d Gün Işığına Çıktı...

Selam arkadaşlar.Dpreview sitesi,Pentax'ın yeni DSLR'sini tanıttı.K10D.

Merak edenler için;

http://www.dpreview.com/articles/pentaxk10d/

adresine bakmanızı öneririm.

Tarih: 14 Eylül 2006, 07:12 - İp: 81.***.**0.228
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=12923

Tarih: 14 Eylül 2006, 09:23 - İp: 193.***.**2.10
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Ah Tamer çok pardon ya

Ben senin bu konuyu açtığını görmemişim.

Sadece Tolga'nın K100D ile ilgili açıklamalarını gördüm.

Peki niçin kimse kafasını kaldırıp bu makina hakkında yorum yapmıyor.

Bende dahil çoğumuzun aklını Nikon,Canon ve Sony almış durumda.

Tarih: 15 Eylül 2006, 18:14 - İp: 85.***.**7.181
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

kivanc, k10d'nin body'sinin aslinda plastik oldugunu biliyor muydun?.. ayrica 3fps hizinin olmasi, ne 30d'ye ne de d200'e rakip kilabilir k10d'yi..

Tarih: 15 Eylül 2006, 20:39 - İp: 86.***.**0.120
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

abi 5D de 3 fps ama olagan ustu bir makine.. neticede hız hersey degil ama ben govdesinin plastik oldugunu simdi ogrendim

Tarih: 15 Eylül 2006, 20:49 - İp: 88.***.**1.87
winnerboy
winnerboy (üye)
Ankara / Amatör

ilker abi 3 fps olması ve plastik body olması bizim gibi fotoğrafcılığı hobi için yapan insanlar için fark etmicektir.ama bu makineyi hangi sınıfa dahil edicez giriş dslr mi(d80,sony a-100..) yoksa orta sınıf(d200,canon 30 d) yoksa arada bişimi olcak.
ama ben yinede giriş dslr kullanan kişilerin ve d 200 gibi makinelere parası yetmeyenlerin bu makineye yöneliceklerini düşünüyorum.

bu arada 6000 mesajı gecmişsin abi hayırlı olsun.artık bi deve kesersin

Tarih: 15 Eylül 2006, 20:55 - İp: 81.***.**7.7
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

omer, haklisin hiz hersey degil ama giris ve orta sinif icin onemli bir konu.. canon 5d'nin, full frame olmasinin disinda ne artisi var omer? 30d'den cok mu farkli bir makine? evet buyuk viewfinder'i da var ama o da sensor buyuklugunden kaynaklaniyor.. ayrica bir eksisi de flash'inin olmamasi..
k10d'nin ise, full frame sensoru yok.. peki o halde ne farki var d80'en veya a100'den? tamam iyi makine ama wow da degil gibi bence..
neyse.. bu arada ornek fotograflari da yayinlanmis..
http://www.pentax.ca/digital/digital_slr/k10d/images.php

Tarih: 15 Eylül 2006, 21:02 - İp: 86.***.**0.120
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

abi full frame olması herseyi degistiyor zaten yuksek iso benim icin cok muhim mesela oldukca sık kullanıyorum iso 800 u.. yani 5D nin benim icin cok cazip gozukmesi tamamen sensorunden..
dedigim gibi ben pentax ın bodysini magnezyum zannediyorudum.. ustune 4 stopluk titresim onleyici, kocaman vizor, pentaxların yuksek isodaki namıyla birlikte 10mp ustelik 1000 usd ye wooowww dedirtiyor bana

Tarih: 15 Eylül 2006, 21:15 - İp: 88.***.**1.87
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

winnerboy, mesajini gormemistim.. haklisin 6000'i devirmisim, farkinda bile degilim.. nerede o pazarbey?.. [>

Tarih: 15 Eylül 2006, 22:09 - İp: 86.***.**0.120
bsr
bsr (üye)
İstanbul / Amatör

Henüz makine çıkmadı. Aynı sensörü kullanıyorsa Nikon D200 veya D80 den çok çok üstün bir fotoğraf kalitesi beklemiyorum. Büyük ihtimalle yüksek ISO da Canon yine yanlız başına. (Pentaz K100d ve Nikon D50 de var tabi)

Bunun dışında K10d nin aynı Nikon gibi çok iyi kullanım özellikleri var. Çift dial (tekerlek?), TAv ve SAv modları... Özellikle TAv yi daha önce niye yapmadılar bilmiyorum. Dpreview daki preiview a bakarsanız, üretilmiş en kullnışlı makina budur bence.

Yüksek ISO bence çok önemli ama daha önemli bir şey var: resmi çekebilmek! Düşünün ki, hızla uçan bir kuşu çekeceksiniz. Ve de diyafram ve shutter ı sanatsal amacınıza göre saçmek ve ISO yu değiştirere pozlamayı belirlemek istiyorsunuz. bildiğim kadarıyla bunu yapabilen ilk makine Nikon D200 dü. (Bu nasıl bu kadar gecikir, anlayamıyorum).. Ama en güzel şekilde yapan pentax oldu.. TAv yi dial dan seçerek...

vizörün iyi olması da aynı. Interneteki testlere baktığımda "kesin Canon" diyordum. D20 yi elime aldığımda hemen vazgeçtim. 350D den bahsetmiyorum bile. Nikon ve Minolta çok daha iyiydi.

Ayrıca çekim modları (spor, manzara, v.s.) gibi çocuk oyuncağı şeyleri koymamalarını da çok sevdim...

Dpreview deki ön incelemeyi okursanız ne kadar kullnışlı bir tasarım olduğunu göreceksiniz.

Bence bir SLR nin en büyük avantajı lens seçenekleridir:
Pentax da çok güzel prime lar olduğu söyleniyor.

http://www.luminous-landscape.com/columns/sm-02-05-02.shtml

Pancake lerin de hastasıyım. Tabi bulabilirseniz. Yeni USM lensler (16-60 2.8 gibi) den de çok şey bekleniyor..

Ayrıca çelik üzerine plastik kaplama gövde. Canon 350 d gibi değil. O yüzden de ağır.

Sony A100 e göre fazlalıkları çok:

1. USM (henüz lensler yok ama en çıkacak. Sony den ses yok)

2. 9 cross odaklama

3. Yalıtımlı gövde

4. Çift tekerlek ve diğer kullnım kolaylıkları.

5. Ucuz objektifler

Tarih: 15 Eylül 2006, 23:25 - İp: 85.***.**2.130
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

bsr, peki birsey soracagim, nedir k100d ile k10d'nin fiyatlari turkiyede? a100 ile karsilastirma yapabilir misin?
ben de bir bakayim fiyatlarina..

Tarih: 16 Eylül 2006, 15:36 - İp: 86.***.**0.120