kamuran76
kamuran76 (üye)
Kocaeli / Amatör

Pentax K100d Hakkında Bilgi?

arkadaslar merhaba yakında dslr sahibi olmak isteyen birisi olarak bu makına hakkındakı yorumlarınızı ve dusuncelerınızı merak edıyorum.nikon ve canon yenı makınalarını cıkardı ama bu makına mayıs ayında sunuldu ve bence basarılı bır makına.ve turkıye fiyatı ucuz olacak.ozellıklede titresim onleme sıstemıne sahıp olmasına ragmen.(ogrencı ıcın uygun yanı) (bu arada pentaxın lens fiyatlarına baktım cok sayıda lens var ve fiyatları da fena degil)
fotograf makınaları hakkında teknık bılgısı olan abılerımız eger bu makına hakkında da bize biraz bilgi verirseniz cok guzel olur.
saygılarımla KAMURAN...

Tarih: 3 Ekim 2006, 10:53 - İp: 193.***.**7.5
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Kamuran, aşağıdaki adresi bir ziyaret et.

http://www.fotokritik.com/forum_goster.php?konu_id=36411

Tarih: 3 Ekim 2006, 11:28 - İp: 85.***.**5.234
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Pentax ın istDL modelini kullandım. Focus hıznın yavaşlığı dışında her yönüyle mükemmel bir makineydi. Focus hızının yavaşlığı da focus motorunun gövde üzerinde olmasından kaynaklanıyor. K100D de focus hızının arttırıldığı söyleniyor. Henüz deneme fırsatı bulamadığım için fazla birşey söyleyemiyorum. Eğer bu sorun gerçekten çözüldüyse uygun fiyatıylada alınabilecek ürünlerin başında geliyor.

Tarih: 3 Ekim 2006, 13:07 - İp: 212.***.**0.50
kamuran76
kamuran76 (üye)
Kocaeli / Amatör

cok tesekkur ederim sayın ocaklılar ve x tolga.
verdıgın lınke bakıyorum sımdı.
evet focus hızının yavaslıgını duymustum.bakalım yenı modelde nasıl olacak.umarım halletmıslerdır.
ama benım istedıgım bu pentax makınalar uzerınde daha da fazla durulması.yanı sonucta bos bır marka degıl eger noıse perfırmansı dıyorsanız pıyasadakı bı cok makına ile bas edecek kadar iyi,lensler de fena degil...(eksı olarak da belkı servıs sıkıntısı olabılır)ama sayılacak cok fazla ornek var bunun gıbı ama fazla ilgi gorulmuyor((

Tarih: 3 Ekim 2006, 14:26 - İp: 193.***.**7.5
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Türkiye de pentax ların ilgi görmemesi pek bilinmemsinden kaynaklanıyor. Ya da yeteri kadar reklamı yapılmıyor.

Pentax ları eksi ve artılarını yan yana koyduğumuzda artıları daha fazla olan bir ürün.

Tarih: 3 Ekim 2006, 15:26 - İp: 212.***.**0.50
yrguner
yrguner (üye)
İzmir / Amatör

kamuran bence fiyatı bakımından çok iyi bir makine.ben ilk aletim olarak bunu aldım.daha elime ulaşmadı.ulaştığında eğer sen bir makine almamış olursan bilgilerimi paylaşmaya çalışacağım

bence güzel bir alet :D

Tarih: 3 Ekim 2006, 17:22 - İp: 85.***.**2.65
kamuran76
kamuran76 (üye)
Kocaeli / Amatör

cok teskkur ederim yrguner hayırlı ugurlu olsun.yorumlarını beklıyorum .....

Tarih: 5 Ekim 2006, 09:00 - İp: 193.***.**7.5
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Focus hızı eskisine göre nasıl bilemiyorum ama, verdiğim linkteki karşılaştırmadan anladığım kadarıyla yine çok yavaş kalmış.

http://www.pbase.com/studio5photo/image/68011193/large

Tarih: 5 Ekim 2006, 09:17 - İp: 85.***.**5.234
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Ilgili tabloda 12'den -1'e uzanan lumen biriminin neye denk geldigini bilmiyorum ( mesela, atiyorum, +5 lumen icin ISO=100, F=4 Shutter=1/60 falan gibi benim algilayabilecegim bir aciklama )

Su hususlar dikkatimi cekti:

1. Fokus motoru govdede oldugu icin Minolta/Sony'nin yavas oldugu soylenirdi, tamamen palavra imis.

2. Nikon D70'in performansi Pentax K100D'ninkinden cok daha iyi degil. Bir suru insan D70'i ayila bayila kullandiginina gore bence Pentax'in yavasligi pek oyle kafaya takilacak birsey degil. Acikcasi +6 lumene kadar ben sahsen Pentax'in Canon 30D veya Sony A100'den daha yavas calistigini algilayamam, +3 lumene kadar aldirmam, -1 lumende, sonucta fokuslamasi sartiyla, verdigim paranin karsiligi bu deyip yavasliga katlanirim. Bu arada dikkat, Nikon D70 +1'de coktan havlu atmis bile,

3. Nikon D50 fokus performansi acisindan D70'den cok daha iyi bir makina ama D70 kadar tercih edilmiyor, ucuz olmasina ragmen. Demekki hizli otofokus o kadar da kafaya takilacak birsey degilmis.

Ve bu da benden:

Fokus hizini belirleyen birinci faktor makina degil, lenstir. Burada lens derken USM/HSM ivir zivirdan bahsetmiyorum, bilfiil camdan, camin kalitesinden bahsediyorum. Ornegin F2'lik bir lens F4lukten tam 4 kere daha fazla isik alir, dolayisi ile o tablodaki yerin bir hayli sola kayar. Yetmez iyi lensin selektifligi daha da artacagi icin yuksek kontrasti tespit etmek daha da kolay olur ve fokus hizin daha da artar.

Aydinlar foto'nun brosurunde gormustum, Pentax K100D 700Euro civarindaydi, Nikon D50'ye yakin bir fiyat, dolayisi ile bu fiyata alabilecegin en iyi makina, uzerinde Shake Reduction falan da var. Bence 6MP seviyesinde Pentax K100D, Nikon D50'den de D70'den de cok daha cazip makina.

Tarih: 5 Ekim 2006, 11:41 - İp: 85.***.**1.89
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

antika,

12 den -1 e kadar uzanan değerler (lümen) sanıyorum aydınlık değerleri (m2 ye düşen aydınlık yani ışık değeri gibi bir şeydi yanlış hatırlamıyorsam, kafadan atmış olmayayım şimdi) dikkat edersen ortam karardıkça hızlar da düşüyor.

Tarih: 5 Ekim 2006, 12:03 - İp: 85.***.**5.234
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Cuneyt Bey,

Bu deger eksilere gidebildigine gore ve eksi isik yogunlugu olamayacagina gore sozkonusu sayilar logaritmik bir degeri ifade ediyor olsa gerek, desibel gibi.

Ama benim esas merak ettigim, mesela +3 lumen, ne derece karanlik bir ortami gosteriyor, onu tahayyul edemiyorum. Hani birisi cikip deseki +3 lumen, benim ISO=100 F=4 shutter=1/100'de fotograf cektigim ortamdir, o zaman anlayacagim.

Birde tablodaki lumen degerleri objektifin onundeki mi yoksa arkasindaki mi isik yogunlugunu ifade ediyor, kisacasi test edildikleri lensin aperaturune gore normalize edilmisler mi? Onundeki degerden bahsediliyorsa, Pentax'in uzerine 50mm F1.4luk lens takilir, hepsindan daha hizli fokuslar.

Tarih: 5 Ekim 2006, 12:43 - İp: 85.***.**1.89