yozkan88
yozkan88 (üye)
İzmir / Meraklı

Pentax K-x mi Sony A550 Mi?

merhaba, çok uzun zamandır araştırıyorum hatta epey bir zamandır pentax k-x'de karar kılmıştım sadece almak için doğru zamanı kolluyordum ta ki, a550 ilanını görene kadar. fiyat olarak eş değerler. k-x ve a550'nin çarpanları aynı 1,5. 2side CMOS kullanıyor. ikiside max iso 12800. incelemelerimde pentax'ın iso performansına hayran kalmıştım. her ikiside gövdede bitirmiş görüntü sabitleme işini. hangisini alırsam alayım şu an 18-55mm lens ile alacağım. her ikisinde de türkiyede kısmen lens problemi yaşayacağımı az çok öngörebiliyorum. pentax'ın vizöründe odaklama noktalarının bulunmaması canımı sıkıyor,fakat video da çekebiliyor, hani ihtiyacım olursa bir gün.. sonydeki hareketli ekran büyük avantaj. sony'de speed priority diye bir teknoloji var 7 fps diye gördüm. bu muhteşem bi değer. pentax'ın 4.7fps'sine hayran kalmıştım. sony 1/4000 snlik bir değer sunarken pentax 1/6000. burda pentax'a yine gönlüm kayıyor çünkü seviyorum hızlı fotoğraflar çekmeyi. lütfen beni aydınlatın. hangisini tercih etmeliyim? saygılar

edit: çektiğim fotoğraflarımda kumlanmadan nefret ediyorum. buna göre de biraz yorum yaparsanız beni çok mutlu edersiniz.

#tonymontana' tarafından 16.08.2010 19:31:42 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Ağustos 2010, 19:29 - İp: 92.***.**8.83
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

kurcalayacak ne var bukadar anlamadım. bahsettiginiz ozelliklerin hiçbiri digerinden cok ote birsey sunmuyor.
ha 1/4000olmus ha 1/6000 ne farkeder.
1/2000 kullanacagınız bile supheli.

sanıyede 4.7 kare cekse nolur 7 kare cekse nolur? okadar onemlimi bu deger?
goreceksinizki hiç degil. hatta kullanacagınızı bile sanmıyorum acık konusayım

kac tane lens almayı dusunuyorsunuz? 4-5-6???
geniş acı ararsanız sigma 10-20 var.
tamron 17-50 var
tele ararsanız 70-300 var.

canon alanda nikon alanda lens alacagı zaman bunları alıyor zaten, baska birsey almıyorki..
ozaman ne eksigi kaldı bu makinelerin lens konusunda?

kumnlanmadan nefret ediyorsanız isoyu 400un ustune cıkarmayın olsun bitsin.
siz sanıyormusunuzki 12800 isoda 6400 isoda 3200 isoda fotograf cekeceksiniz?
elinde 1d olan biri bile tutup 6400 isoda fotograf cekmez. cunku temiz fotograf almak ister.
bunlar hep anı kurtarmaya yonelik extra ozellikler.

alın birisini gonlunuzce fotograf cekin. bakıyorum acıtıgnız konular sumu olsun bumu olsun diye gidiyor. belliki boylede gidecek.
soruyorum simdi siz ne zaman bir makine alıp ne zaman fotograf cekeceksiniz?????

Tarih: 16 Ağustos 2010, 20:19 - İp: 92.***.**4.187
yozkan88
yozkan88 (üye)
İzmir / Meraklı

gaijin teşekkür ederim.her zaman yardıma koşuyorsun.

lens tedariği ve fiyatı açısından endişelerim.yoksa lenslerin olmadığını ima etmedim.iso konusunda ise haklısın 12800 6400 gibi bir gayem yok aslında, ama 400ün üstüne çıkıyorum.o yüzden irdeliyorum. genel olarak bu kadar özelliklere saplanıp kalma sebebim de almışken alabileceğim en iyi body'yi almak. haklısın hep aynı konular üstünde dönüyorum ama kararsız biriyim sonuç olarak şu ya da bu diyemez misiniz?

Tarih: 16 Ağustos 2010, 20:27 - İp: 92.***.**8.83
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

benim gozumde ikiside aynı, alacak olsam tamamen duygusal sony tercih ederdim.
sen pentaxa meyilliysen onu al, hiçbir pişmanlık yasamazsın ikisinden birini alıp.

Tarih: 16 Ağustos 2010, 21:05 - İp: 92.***.**4.187
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

her iki markayıda kullanan birisi olaraktan kesinlikle sony

Tarih: 16 Ağustos 2010, 22:42 - İp: 78.***.**2.100
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

pazarbeyde sony dedigine gore gonul rahatlıgıyla pentaxı alabilirsin

Tarih: 17 Ağustos 2010, 00:08 - İp: 92.***.**4.187
yozkan88
yozkan88 (üye)
İzmir / Meraklı

pazarbey neden sony?

bi de şunu sorayım, dediğim gibi odak noktalarını göstermiyor k-x vizörde acaba bunun ilerde yazılımsal bi çözümü olabilir mi? bir problem gibi görünüyor çünkü...

#tonymontana' tarafından 17.08.2010 00:14:54 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Ağustos 2010, 00:14 - İp: 92.***.**8.83
malkocy
malkocy (üye)
Yurtdışı / Amatör

Elmaya saplanan mermiyi, yere düşüp kırılan yumurtayı, fotoğraflamayacaksanız, bu kadar hızlı enstantaneleri 1000 fotoğrafta bir bile kullanmayacağınızı söyleyebilirim.
Kumlanma olmaması için 400 ISO'ların altında çekim yapmanız gerekiyor ki, zaten bu değerlerde genelde o hızlarda çekim yapmayacaksınız. Dolayısıyla bu sadece, var mı var olan bir özellikten öteye geçmiyor. Ayrıca 12.800 ISO'ları da kullanmayacaksnız, zira kumlanma istemiyorsunuz. Zaten fotoğraf çekerken 800 ISO'lara bile çıkınca kendimi suçlu hissediyorum, fotoğrafı katletmekten korkuyorum.
Standart bazı aralıklardaki lensleri zaten tüm üreticiler sunuyor, ama Canon, ama Nikon, ama Sigma, ama Sony. Dolayısıyla 15 tane lens almayacaksanız, lens konusunda da Sn. Gaijin'in dediği gibi bir sıkıntınız olmayacaktır.
Daha önceden Pentax filmli makine kullandığım için renklerinden memnun kaldığımı belirtmek isterim. Ama Sony ile çekilen fotoğrafların renklerindeki canlılığı yakalayabilir mi, onu Sn. Pazarbey'e sormak lazım

Pentax'ın bir avantajı da görsel farklılığı.. Eğer estetiğe önem veriyorsanız, Pentax'ı farklı renklerde seçebiliyorsunuz.. Bazıları için bu güzel bir özellik. Makineye içinizin ısınması gerekiyor. Ayrıca deklanşörün sesi bile önemli.. Her özelliği aynıdır, ama görüntüsü hoşunuza gitmez, ya da sesi hoşunuza gitmezse, fotoğraf çekmek bile istemeyebilirsiniz.

Dolayısıyla bu iki makineyi de gönül rahatlığı ile alabilirsiniz.
Ama bence de Sony..

Tarih: 17 Ağustos 2010, 07:25 - İp: 116.***.**1.155
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Gaijin Allah senin canını almasın emi.
Şimdi efenim sıralayayım.
1-Sony de renkler çok iyi. Tam olması gerektiği gibi
2-Beyaz dengesinde kesinlikle en doğru marka sony. Bunu bütün buluşmalarda görüyorum. Özellikle pentaksta bir garaplik olduğunu cümle alem bilmekte.
3-Sony sektörde en hızlı ilerleyen firma. Geleceği parlak.
4-En önemliside Çift kart slotu var.

Tarih: 17 Ağustos 2010, 10:12 - İp: 78.***.**7.185
samettopal
samettopal (üye)
Ordu / Amatör

a550 ama bir an önce almalısınız bence yoksa daha faklı makineler ile farklı sorular ile karşılaşabiliriz

Tarih: 17 Ağustos 2010, 10:37 - İp: 78.***.**4.32
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Tarih: 17 Ağustos 2010, 12:17 - İp: 88.***.**6.154