feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

Panasonic Fz7 Detay Açıklaması

panasonic'in 2006 yılındaki ilk modeli.. şimdiden s2 ve h12in yerini alacağını hissediyorum. buyrun üstün özellikleri :

*** Sensor
1/2.5 " Type CCD
• 6.37 million pixels total
• 6.0 million effective pixels

****Movie clips
• 640 x 480 (4:3) 30 / 10fps
• 320 x 240 (4:3) 30 / 10fps
• 848 x 480 (16:9) 30 / 10fps
• With audio
• Limited only by storage space

*****File formats
• JPEG (EXIF 2.2)
• MOV (QuickTime Motion JPEG)
• TIFF

*****Lens
• 36 - 432mm equiv.
• F2.8 - 3.3
• Leica DC Vario-Elmarit
• 12x optical zoom
• Extra optical zoom

*****Image stabilization
MEGA OIS Mode1 / 2

*****Focus
• AF / MF switchable
• Manual focus (joystick)
• Normal / Macro (Dial)
• Continuous AF on/off

*****AF area modes
• 1 point
• 1 point high speed
• 3 points high speed
• 9 points
• Spot

*****Focus distance
• Normal: Wide 30cm/ Tele 200cm – infinity
• Macro: Wide 5cm/Tele 200cm – infinity
• Tele Macro Mode: 100cm - infinity

*****ISO sensitivity
• Auto
• ISO 80
• ISO 100
• ISO 200
• ISO 400
• High sensitivity mode: ISO 800 / 1600 (max resolution tbc)

*****Shuttter speed
• 8 - 1/2000 sec
• 60 - 1/2000 sec (Manual)
• 15 / 30 / 60 sec (Starry sky mode)

*****Aperture
• Wide: F2.8 - 8
• Tele: F3.3 - 8

*****Modes
• Program AE
• Aperture Priority AE
• Shutter Priority AE
• Manual
• Program Shift (P mode)
• Simple
• Scene
• Macro

*****Continuous shooting
• 3 or 2 fps
• Max 13 images (JPEG Standard) / 7 images (JPEG Fine)

*****Flash
• Built-in pop up
• Auto
• Auto / Red eye reduction
• Slow sync / red eye reduction
• Forced on / off
• Range: Wide 0.3 - 6.0m, Tele 0.3 - 5.4m
• Compensation: +/- 2.0 EV in 1/3 EV steps

*****Viewfinder
• Electronic viewfinder
• 0.33" color (114,000 pixels)
• Field of view approx 100%

*****LCD monitor
• 2.5" Polycrystalline TFT
• 114,000 pixels

*****Weight (no batt)
310 g

*****Dimensions
112.5 x 72.2 x 79 mm (4.43 x 2.84 x 3.11 in)

http://www.dpreview.com/news/0601/panasonic_fz7_blackfront.jpg

Panasonic is introducing the incoming LUMIX model 6.0-megapixel DMC-FZ7 with MEGA O.I.S., Optical Image Stabilizer that compensates the hand-shake, incorporating a 12x optical zoom (equivalent to 36mm to 432mm on a 35mm film camera) LEICA DC lens. Differing from the FZ30 with manual focus ring and manual zoom ring, which was already released and highly evaluated by prosumers, the FZ7 is more compact and easy to carry while preserving the same powerful zoom capability and manual controllability.

It is the heir to the 5.0-megapixel DMC-FZ5, but enhanced its excellence not only with the total number of pixels but also with other innovative technical improvements such as incorporation of joystick which allows easy manual control on focusing in addition to the manual exposure setting.

The 1.8-Inch LCD monitor for FZ5 has become large as 2.5-Inch for FZ7 gaining much brightness even in the low-lit situations thanks to the pixel-mixed readout method performed at the CCD. Furthermore, the adoption of 710 mAh big battery extends the battery life realizing 320 pictures shooting per a single charge. Last but not least, the FZ7 gains the High Sensitivity mode for one of the new scene modes that allows shooting at Max. ISO 1600 setting as another anti-blurring measure in addition to the MEGA O.I.S.

Normally, when shooting with high zoom, shooting indoor or nighttime when sh

Tarih: 23 Ocak 2006, 21:03 - İp: yok
legionella
legionella (üye)
Malatya / Amatör

Video kalitesi artırılmış, çok önemli bir özellik değil. Olsa da olur, olmasa da.

8 sn olan çekim süresi 60 sn'e çıkarılmış, bu önemli bir gelişme.

Sensor boyutu değişmemiş. Sonuçta çok da değişen bir şey yok. FZ20 kullanıcısı olarak benim beklentim sensor boyutuyla ilgiliydi.

Tarih: 2 Şubat 2006, 16:56 - İp: 85.***.**5.147
juggler
juggler (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Malesef beni hayal kiriligina ugratti, onemli olan boyutuydu, Fz5 ten daha buyuk bir makina, daha kucuk olsaydi gozu kapali alirdim....

"çözünürlüğünü 3mp ye düşürerek 16,5 x optik zoom'a ulaşabilmesi imiş.. teknik olarak bu nasıl olur bilen varmı"

cok basit, fotografi normal cozunurlukte cek, sonra photoshop'ta 3 mp ye crop et.. Oldu sana 16,5 zoom.

Tarih: 2 Şubat 2006, 17:55 - İp: 213.***.**3.82
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

fotografi normal cozunurlukte cek, sonra photoshop'ta 3 mp ye crop et.. Oldu sana 16,5 zoom.....

böyle olduğunu zannetmiyorum.. ona dijital zoom denirdi... ccd nin daha küçük parçasının kullanılması ve merceğin bu sayede daha yakına görüntü koyması gibi birşey olmalı

Tarih: 2 Şubat 2006, 18:43 - İp: 85.***.**7.118
caglareral
caglareral (üye)
İzmir / Amatör

legionella arkadaşıma tamamen katılıyorum. lcd büyümüş video artmış bunlar fotoğraf makinası için olmazsa olmaz şeyler değil. 1/2,5 inch cdd hala çok küçük bir ccd. şimdi kompakt makinalar bile 1/1.8 ccd kullanmaya başladı be kardeşim. makro hala 5cm. yap şunu 1 cm ki birşeyler değişmiş diyelim. yani bence fotoğrafa yansıycak bir gelişim göstermemiş fz5.

Tarih: 2 Şubat 2006, 21:21 - İp: 85.***.**6.114
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

1/18 sensör vb diğer özellikler fz30 da zaten mevcut..
fz7.. fz5 in devamı bir model..
ve artık h1 ve s2 nin rakibi....
12 zoom ve küçük boyutta 1/2,5 den büyük ccd mümkün değil..
bunun için objektifin büyütülmesi veya zoom oranının azaltılması gerekir ... oyüzden s2 ve h1 de 1/2,5 ccd kullanıyor..
eskiden fz5 s2 ve h1 in rakibi olamazken şu anda bence onlardan daha üztün hale gelmiş.. 5 cm macro yeterli bence

Tarih: 6 Şubat 2006, 10:03 - İp: 84.***.**0.227
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

evet boyut olarak biraz daha buyukmus.. ama saniyede 3fps cekim ozelligi var saniyorum.. s2'yi falan gomecek bir hiz.. (2.4 fps..)
...
ama bence cok yakinda diger ureticiler de benzer modelleri cikartacaklar.. mesela sony'den h2 modeli ile canon'dan da s3 modeli cikabilir..

Tarih: 6 Şubat 2006, 23:05 - İp: 62.***.**2.10
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör
droral
droral (üye)
Ankara / Amatör

Merhaba feridunb, "...birde ilginç bir özellik.. çözünürlüğünü 3mp ye düşürerek 16,5 x optik zoom'a ulaşabilmesi imiş.. teknik olarak bu nasıl olur bilen varmı" sorunun yanıtı aşağıdaki resimde açıklanıyor....

Tarih: 9 Şubat 2006, 14:31 - İp: 81.***.**5.252
tembeleryk
tembeleryk (üye)
Samsun / Amatör

droral abi nasılsın senin sorunu gördümde aklımda şöyle bi fikir belirdi tahmini konuşcam yanlız,

yüksek zoom oranında lenslerdeki ışık kırılımlarıda değişeceği için ccd nin üzerine düşen ışık daralıyor ve istenmeyen kırpma yaşanıyor panasonic bu kırpma sorununu aşamamış olucakki böyle bir dijital sınırlandırmaya gitmiş yani 8 mb de belirli optik zoom oranını aşmamıza izin verilmiyor ama 5 mp de tam kırpılan alan sınırlarına dayanacağı için o zoom değerlerine ulaşabiliyoruz bence bunu düzeltmeyi başaramamışlar yerine şöyle bişey diyebiliriz opsiyon olarak sunulmuş ek güzel bir özellik bence bütün makinalarda arttırılabilirdi tabi ccd den kırpacak biraz

bence akıllı düşünmüşler güzel bir buluş

bu arada bu makine için senle şu ring flas ve tele adaptörünün seri imalatına geçelim

düzeltme: bu arada feridunb isimli arkadaşada burdan saygılarımı sunuyorum gereksiz gere nekadar ingilizce açıklama vs. varsa buraya kimsenin okumadığı halde doldurduğu ve görüntü kirliliği yaptığı için kopy paste yapmaktan vazgeçin artık bi link verin herkes tıklasın okusun. kendisi okumuşmu acaba bu yazdıklarını

[

#tembeleryk' tarafyndan 09.02.2006 15:01:24 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Şubat 2006, 14:57 - İp: 81.***.**6.72
droral
droral (üye)
Ankara / Amatör

Merhaba tembeleryk, hava muhalefetinden dolayı epeydir uğrayamadım yanınıza. İlk fırsatta oradayım .
Bu arada soruyu ben sormadım, feridunb sormuş, ona cevaben yazdım...
Mantık aynen açıkladığın gibi çalışıyor. Ufak bir hile ile, mp'i azaltarak objektifin odak uzaklığını değiştiriyor. Neticede, mp'i küçültmeden, daha yüksek zoom değerine ulaşmak için, daha büyük bir objektife ihtiyaç var. Ancak, basit bir hile gibi görünse de, ihtiyaç durumunda dijital zoom kullanmak yerine, daha düşük mp'de extra bir aparata gerek kalmadan, optik zoom kullanabilmek, bence çok daha akılcı ve kullanışlı...
Geldiğimde, şu imalat işini detaylarıyla konuşuruz ...
Oradaki herkese selamlar...

Tarih: 9 Şubat 2006, 18:53 - İp: 85.***.**8.171