0nur
0nur (üye)
Karaman / Amatör

Panasonic Fz38 İle Başlasam...

Öncelikle Merhaba;
Uzun süredir fotograf makinası almak istiyordum. Ve kısmetse 2-3 hafta içerisinde bir makina alacağım. Daha önce makina kullanmadım. Biraz iyi birşey almak istiyorum.
Fiyat olarak 900-1000 Tl'ye kadar çıkabilirim. Babam Avrupada(Hollanda) ordan da gonderebilir. Şimdilik yeni olduğum için ve maddi yonden dslr düşünmüyorum.
Daha çok doğa ve manzara resimleri ve normal çekimler için kullanıcam.
Makinanın ağır olup olmaması önemli değil,
Fotografların kaliteli olması benim için daha önemli,
Şarjı uzun süre gitmeli,
Video çekimi olsa iyi olur.

Biraz araştırdım ve Panasonic fz 38'e karar verdim. Ama forumda bir arkadaş gece çekimleri berbat vs. yazmış.
Bu fiyata ne alabilirim. fz 38 modelini almalı mıyım. İsteklerimi karşılar mı? Ya da sizin bir öneriniz var mı?
Şimdiden teşekkürler...

Tarih: 23 Nisan 2010, 01:58 - İp: 88.***.**2.231
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Ben kimseye compact makina tavsiye etmem normalde ama illakide parani harciyacaksan benim standartlarimi yakalayanlar Canon g11,S90,Nikon P6000,yani sensoru digerlerine oranla biraz daha buyuk olan compact makinalardir.Digerleri beni kesinlikle tatmin etmiyor ve benim icin bosa harcanmis para gibi bisey bunlara odenen.He ben benim standartlarima gore dedim ancak bir baskasi benim gibi olmak zorunda degil bunuda belirtmeden gecmiyeyim...

Tarih: 23 Nisan 2010, 02:55 - İp: 221.***.**4.187
bolubeyi
bolubeyi (üye)
Ankara / Amatör

ben eski fz28 kullanıcısıydım ve gayet memnundum. fz38in de aynı teknolojiyi kullandığını düşünüyorum. ozansanın da belirttiği gibi en iyi kompakt en kötü slr nin performansını yakalayamaz ancak amatör kullanıcılar için bu tür kompaktlar yeterlidir. portfolyomfdaki fotoğrafların tamamı fz28 ile çekilmiştir. şu an 450d ye geçtim ancak fz38 kesinlikle tavsiye ederim ben.

Tarih: 23 Nisan 2010, 12:19 - İp: 78.***.**2.92
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

video çekimi olacak (bence buna çok ümit bağlamayın -hele bu fiyata)
gece çekimi olacak (noise başarımı ve tripod gerekli)
kaliteli görsel olacak (bu biraz size bağlı)
şarzı uzun gitsin(lcd açıkken ve video çekiminde v flaş çaktırmlarda batarya çabuk biter)
forumda bir arkadaş gece çekimleri berbat vs. yazmış. (canon noisede daha başarılı deniliyor)

ilk etapta şu teknolojide size yetmeyecek makine yok.

Tarih: 23 Nisan 2010, 13:31 - İp: 88.***.**1.62
powershot
powershot (üye)
Antalya / Firma

burda ozansan a katılıyorum DSLR like lar pek başarılı degiller ayrıca satmak isteseniz satamazsınız
ozansan ın size önerdigi Powershot S90 modeli nde şu özellik var cihaz ın lens bölümünde bir hareketli cırcır var onu 4 degişik amaçla kullanabiliyorusunuz bunlar şu
elle zoom yapabilme
manuel netleme
diyafram açıp-kapatma gibi şeylerde kullanabiliyorsunuz
bir daha şey vardı oda aklıma gelmiyo

Tarih: 23 Nisan 2010, 19:02 - İp: 81.***.**5.28
0nur
0nur (üye)
Karaman / Amatör

Cevap ve önerileriniz için teşekkürler.
Yurt dışındaki fiyatlara baktım. Çok uygun.
CAnon Eos500D - EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS ile beraber 600 Euro civarı.
Limitleri zorlayıp boyle bir makina alabilirim. Ama çanta hafıza kartı vs. yok. Şimdilik bu makinaları araştırıyorum.
Teşekkürler...

#0nur' tarafından 24.04.2010 11:01:54 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Nisan 2010, 11:00 - İp: 88.***.**1.24
bolubeyi
bolubeyi (üye)
Ankara / Amatör

Madem video da çekmek istiyorsunuz, 500d nin de video özellikleri çok iyi değil, bir de 550d ye bakın biraz daha zorlayıp.

Tarih: 24 Nisan 2010, 12:08 - İp: 78.***.**2.68
0nur
0nur (üye)
Karaman / Amatör

Önceden düşük bir makinayla başlamak istemiştim . Kota iyice yükseldi.
Bir yerde durmam gerek.
Biraz daha bekleyip bu sitedeki makinalardan birini alabilirim belki. Dediğiniz gibi.
Ya da 500D olabilir.
Bir de video sınırlamaları varmış. Bir yerde bununla ilgili , video çekerken ısındığı için 8-10 dakikadan fazla çekmeye izin vermiyormuş. Bana biraz tuhaf geldi.

#0nur' tarafından 24.04.2010 15:10:33 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Nisan 2010, 15:00 - İp: 85.***.**9.129
bolubeyi
bolubeyi (üye)
Ankara / Amatör

Slr ile video çekmek aslında pek tavsiye edilmez. Sensörü ısıtıp yorduğu düşünülür. Nikon D90 da mesela 5dk dan fazlasına izin vermez. Bence video dan vazgeçip 450d gibi bir gövde alabilirsiniz, artan paraya da lens alırsınız. Ben öyle yaptım

Tarih: 24 Nisan 2010, 15:06 - İp: 78.***.**2.68
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

Fotograf makinasını video kamera gibi düşünmek doğru değil bence. Kamera kameradır, foto makinası da foto makinası.
birden fazla işlem yapabilen cep telefonları karıştırdı bizim aklımızı.
Ama onların da performansı malum, fotograf çekeyim derken, telefonun asıl amacını da kullanamaz hale gelebiliyoruz.
SONUÇ : kalite düşüyor.

Fotograf makinelerinde,video çekimi işlemciyi fazladan zorladığı için, fotograf çekimindeki kaliteyi de azaltıyor ve bu da çok mantıklı.

O yüzden bence fotograf makinası almayı hedefleyin, video değil.
--------------------------

fz38'den 550D' ye sıçramanız doğal, zorlarsanız daha da fazlasını önerebiliriz ona göre

---Abuk sabuk yazım hataları düzeltildi ---

#designwish' tarafından 24.04.2010 16:46:58 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Nisan 2010, 15:10 - İp: 78.***.**0.82
0nur
0nur (üye)
Karaman / Amatör

Süresi kısıtlıysa video olmasa da olur. Çok yukarı çıktım, daha çıkamam zaten. )
Mesela bu linkteki çekim
ekipmanı Canon 550D olarak girmiş çeken kişi. Tamamen makinayla mı çekmiş. Ya da Photoshopta oynamamı var burada.
Yoksa 450D ile de çekilebilir mi??

#0nur' tarafından 24.04.2010 16:23:11 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Nisan 2010, 16:20 - İp: 78.***.**6.153