the_crow
the_crow (üye)
İstanbul / Amatör

Panasonic Fz-7 Hakkında

arkadaslar araştırmalarıma göre kendi klasmanında cok güzel bir cihaz olduguna karar verdim fz7 nin. tek kafama takılan pili. nekadar kullanışlı olabilir diye merak ediyorum. toplam ömrü nekadardır, tek şarjla nekadar dayanabilir? satıcıların anlattıklarına guvenemiyorum. kullanan arkadaslar bu konuda beni aydınlatabilirseniz sevinirim.

Tarih: 1 Ağustos 2006, 13:33 - İp: 85.***.**4.14
apotaylan
apotaylan (üye)
İstanbul / Amatör

sevgili karga fz 7 iyidir fz30 daha iyidir.ancak ben verdim kararımı, fz7nin bir pili kaldı merak ettigim diyorsan pil ömrü ortalama 300 cekim kadardır.ortalama şarj süresi 2.5 saattir.

Tarih: 2 Ağustos 2006, 02:38 - İp: 85.***.**0.237
wedath
wedath (üye)
İstanbul / Amatör

Yaklaşık 1 aydan beri FZ7 kullanıyorum.İlk 2 sarjda pil ömrü kısa olabilir fakat gerçekten daha sonraki kullanımlarda gayet tatmin edici pil ömrü var.Ben tek sarjla 3 gün boyunca belirli zamanlarda(flaşlı-flaşsız,lcd ekran bazen kapalı..) yaklaşık 460 kare çektim.Ama bir günde yaklaşık 300 kare ve video çekip 3 saat içinde sarjı bitiridiğim de oldu.
FZ7 genel olarak çok kullanışlı ve başarılı bir makine.Evet herkesin de diline dolandığı gibi noise oranı ISo 200-400 de biraz yüksek ama rahatlıkla gözardı edilebilecek boyutta..Yüksek hassasiyet modunda ISO 1600 de sonuç gerçek anlamda çok iyi.
Fiyat-performans açısından bakıldığında tam anlamıyla karşılığını alabileceğiniz bir makina.Rakiplerinden eksik olan tek yanı %40 oranındaki fiyat farkı...

Tarih: 2 Ağustos 2006, 09:29 - İp: 85.***.**0.8
sudulus
sudulus (üye)
İstanbul / Amatör

mesaj olarak gönderdiğim cevabı buraya da koymam gerek galiba...

selam,

pil konusunda öncelikle belirli bir saat gidiyor diyemem. ancak makinenin az pil harcaması için elimden geleni yapan birisi olarak fz7nin pil süresinin gerçekten tatmin edici olduğunu söyleyebilirim. süreyi uzatmak için yaptıklarıma gelince öncelikle makinemden hiç ses çıkartmıyorum. (deklanşör sesi vb.) autofocus ışığını da çoğu zaman kapalı tutuyorum. çekime çıkmışsam makinemi kapatmıyorum, zira kendisi 1 dk içinde standby konumuna geçiyor ve açılış-kapanış seramonisinden dolayı da fazla pil harcamıyor. ayrıca 1 aydan fazladır kullanmama rağmen daha makineyi hiç direk bilgisayara bağlamadım. sd kart okuyucuyla aktardım tüm fotolarımı. ayrıca çok uzun yarım deklanşör (otonetleme) de yapmamaya çalışıyorum.

herzaman yanımda taşıdığımı söyleyebilirim ama haftada 1 ancak şarj ediyorum. bazı günler 40-50 kare çekim yaptığım oluyor... kısacası bence pili bu şartlar altında gayet iyi. fz7 ufak bir makine, iyi bir çanta seçersen benim gibi tüm donanımını da yanında taşıyabilirsin.

iyi çekimler...

kararın ne olursa olsun makinen şimdiden hayırlı olsun

Tarih: 2 Ağustos 2006, 09:43 - İp: 85.***.**4.178
murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

Sadece pil olayına mı takıldınız? Noise olayını araştırdınız mı? fz-7'de noise var diye bir efsanedir gidiyor, kullananlara sordunuz mu?

Tarih: 3 Ağustos 2006, 07:51 - İp: 85.***.**4.73
murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

Noise konusunda içimizi rahatlatmak için 100 ve 200 isoda birkaç fotoğraf koyabilir misiniz? (400 iso zaten hemen hemen hiçbir kompakt makinada kullanılabilir değil)

Tarih: 4 Ağustos 2006, 13:49 - İp: 81.***.**3.23
sudulus
sudulus (üye)
İstanbul / Amatör

sevgili murgur,
1 aydan fazladır fz7 ile çekiyorum.
genel olarak 80 100 iso da tutuyorum makinemi. noise bence kabul edilebilir makul bir seviyede. emsal makinelerin çoğuyla aynı sayılır.
istediğin fotolarla ilgili detaylı bilgi verebilirsen çekip gönderebilirim. örneğin 100W normal sarı ampül altında 1m 2m mesafeden obje çekimleri gibi...
cevabını bekliyorum...

kolay gelsin.

Tarih: 4 Ağustos 2006, 16:28 - İp: 85.***.**9.117
murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

iso 100 ve 200'de birer foto, gece iç mekanda çekilmiş. yine 100 ve 200'de dış mekanda makro veya tele çekim.

bunları rica etmemin nedeni, akrabama uygun fiyatlı mega-zoom makina bakıyoruz da, fz-7 ile S5600 arasında kaldık. fz-7'de noise'dan dolayı çekiniyoruz, S5600'de ise IS yok. makina çok amaçlı kullanılacak: makro çekim, kuş fotoğrafı, aile fotoğrafı, video çekim. iso 200 kapalı havada kuş veya makro fotoğrafında lazım olabilir.

Tarih: 4 Ağustos 2006, 23:36 - İp: 85.***.**1.243
  • 1