medey26
medey26 (üye)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

Olympus E620 Ve Lens Tercihi Nealmalıyım

Arkadaşlar, üstadlar öncelikle forumunuzda yeni olduğumu ve olympusla ilgili bulduğum başlıkların çoğuna göz attığımı belirtmek istiyorum.

Ben bu haziran ayında DSLR-Like makinemden kurtulup beni uzun süre idare edebilecek (Mümkünse orta seviye) bir makine arayışı içindeyim...

Bir başlığınızda olympus neden konuşulmuyor demişsiniz ve gayet güzel yorumlar yapılmış ancak kafamda soru işaretleri oluştu Şuan Denizli'de oturuyorum ve burada tanıdığım bir Moda Fotoğrafçısı var. Ondan fotoğrafçılık konusunda ders aldığımda bir gerçek ama hala bir DSLR makinem yok. Onun kocaman Canon 1Ds Mark III ilede kendimi çok tedirgin hissediyorum... Kendisiyle uzun uzun sohbetlerimiz oldu, ve kendisi canon kullanmasına rağmen her seferinde bana olympus al diye tavsiyede bulundu. Şimdi sayacak olsam onlarca artı özellik belirtti. "2x kesme çarpanı kötü gibi durabilir ama değil bir oranda iyi dedi", şu örnekle açıkladı (benim hareketli objeleri (spor müsabakalar) ve makro çekimleri yaptığımı biliyor ve bundan yola çıkarak canon için 300mm lensin fiyatına kıyasla 750TL gibi bir fiyata 18-180mm gibi bir lensin 2x ile 36-360a ulaşabileceğinide detaylıca açıkladı... ve daha neler neler ekledi...

Üstadlarım yaklaşık 1aydır E620 üzerine ne kadar makale varsa hepsini okudum. Bütün incelemeleri Almanca olsa bile çevirip inceledim. Sizlere sorularım olacak bana yardımcı olursanız çok sevinirim...

1-) Olympus E620 almaya değecek ve benim işimi uzun süre görebilecek bir makinemidir?
2-) Eğer değilse bana tavsiyeniz hangi markanın hangi modeli yönünde olur.??? (Bütçem toplam 3000TL ve dediğim gibi 300mm yi geçecek bir lenste almam lazım)
3-) Eğer başka bir makine seç diyecekseniz söyleyeceğiniz makinenin artı ve eksileri nelerdir? Olympus E620 yi neden tavsiye etmiyorsunuz?
4-) Eğer bu makineyi alırsam sizce
ZUIKO DIGITAL ED 14-42mm 1:3.5-5.6
ZUIKO DIGITAL ED 40-150mm 1:4.0-5.6 kit lensleriyle birliktemi almalıyım yoksa gövdeyi alıp yanında
ZUIKO DIGITAL ED 18-180mm 1:3.5-6.3 lensle birlikte almammı daha mantıklı olur?
5-) Bunların dışında benim gibi her türlü fotoğraf çekebilecek (kuş, makro, spor, gece) meraklı/amatör birine tavsiyeleriniz neler olur...

Dipnot: Olympus kendine özgü NMOS algılayıcı kullanıyor diye biliyorum. Bu algılayıcının küçük boyutta iyi bir kalite sunduğunuda duydum bu sizce ne kadar doğru?

Bu kadar yazıyı okuyupta, bana güzel bir cevap yazarsanız beni çok mutlu edersiniz... Şimdiden yorumlarınız için ellerinize sağlık...

Tarih: 2 Mart 2010, 23:30 - İp: 88.***.**5.112
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

İyi o zaman, ben sizin kafanızı iyice bir karıştırayım :
http://www.arasfoto.com/urun.asp?id=990
hatta birazcık eski model ama fiyatı düşünülünce :
http://www.arasfoto.com/urun.asp?id=855

Bence tele lensi hiç karıştırmayın, sonradan 2.el bol bulunan şeyler bunlar, çünkü insanların büyük çoğunluğu işe başlarken telesiz olmaz sanıyorlar, en ucuzundan bir tane alıyorlar, işi öğrenince büyük çoğunluk telenin bir esprisi olmadığına karar veriyor ve satıyorlar. Sadece doğa fotografçısı olan mutlu bir azınlık (daha iyisini almadığı sürece) elinde tutuyor. Şimdilik külfeti arttırmadan minimum kit alın, baktınız gördünüz eliniz teleye gidiyor, o zaman alırsınız.

Canon, Sony veya Pentax'ın en ucuz kitini alın. Nikon'un ucuz makinaları lens uyumluluğu sözkonusu olunca, ucuz yoldan lens kolleksiyonunu büyütecek kişiler için tam bir yutturmaca, bunun dışında kit lensle hayatını geçirecekler için Nikon da iyidir. Aynı zorluk daha ağır bir şekilde Olympus için de geçerli.

Tarih: 13 Mart 2010, 00:25 - İp: 78.***.**8.94
medey26
medey26 (üye)

Bu durumda sizin bana tavsiyeniz Canon Sony yada Pentax oluyor... Canon ile Sonya arasında kaldım acıkca söylemek gerekirse ama 450D den vazgeçtim... Biraz daha orta seviyeye yakın bir model almak istiyorum ileriye dönük...

Sony A550 Modeli tam olarak nasıldır bir bilgisi olan varmı?? AF de yüz algılama bile başlı başına güzel bir özellik bence ama yinede kullanan arkadaşlarımız vars yorum almak isterim...

Olympustan girdim hiç aklımın ucundan geçmeyen sony alıp çıkıcam herhalde, bir soru daha Sony için lens sıkıntısı yaşamam değil mi?

Tarih: 14 Mart 2010, 12:01 - İp: 88.***.**0.126
powershot
powershot (üye)
Antalya / Firma

Eos 500D çarpan katsayısı 1.6x bence bu modelin 18-200 lükitini alın fiayıtı 3600 tl (28.8-320) mm oluyo çarpan katsayısıyla
EOS 500D 18-55-55-250 lik kitde 3200 tl civarı bu kitide güzel
sony a550 yle aynı özelliklerde

Tarih: 14 Mart 2010, 12:18 - İp: 81.***.**1.114
medey26
medey26 (üye)

Ama sony a550L 18-55m tek lensiyle birlikte 2300TL civarı...
Sizin dediğiniz makinede fena değil aşağı yukarı aynılar... ayrıca Canon EOS 500D 18-55mm kit lensiyle 2200TL...

Ben antika üstadımızın dediği gibi 18-55gibi tek kit lensle makineye bir ısınayım üstüne lens alırım zamanla... Çift lens veya telefotodan vazgeçtim şimdilik...

Bu iki makinanın arasındaki en bariz fark nedir??

Tarih: 14 Mart 2010, 12:42 - İp: 88.***.**0.126
powershot
powershot (üye)
Antalya / Firma

full hd vidyo çekimi var canon da sonyde yok

Tarih: 14 Mart 2010, 13:15 - İp: 81.***.**1.114
medey26
medey26 (üye)

HD video çekeceğimi yada video çekimi için fotoğraf makinesi kullanmam... Basit bir video kameram var zaten... Ama aklını kurcalayan asıl soru şu?

Sony ile Canon aynı fiyatta görünüyorlar aşağı yukarı sony almaya değermi? Canon içinse kullanmayacağım bir özelliğe para vermek istemem... Sonuçta bokeh etkili video çeksem ne olur çekmesem ne olur diye düşünüyorum... Sony almaya değermi? Lenslerinin kalitesi nasıl? Ayrıca Lenslerini bulmak zor mu?

Tarih: 17 Mart 2010, 11:10 - İp: 88.***.**8.142
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

olympus e-510 kullanıyorum 40-150 ve 14-42 kit lensle aldım şu ana kadar memnunum ayrıca sigmanın four thirds ler için ürettiği 18-125 ve sigma ex 30 f1.4 objektifte aldım sigma objektifleri kaça aldığımı söylesem hayret edersiniz çok hesaplıydı burada yazmayım yani objektif ucuz pahalı bunlar hikaye... E-620 bence oldukça güzel bir makine ama hd video diyorsan o zaman canon 550 veya nikon d90...

Tarih: 23 Nisan 2010, 12:07 - İp: 88.***.**4.210
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

şunuda ekleyim kit lensler zuiko 14-42 ve 40-150 lilerin kaitesi diğer canon ve nikonlara beş basar... yani sadece kit lensler bile sana yeter...

Tarih: 23 Nisan 2010, 12:10 - İp: 88.***.**4.210
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

güzel bir başlık ve bilgi alış verişi (akışı) olmuş..

tüm yazarlara teşekkür edeyim fırsat bu fırsat..

konu "DSLR alacağım" olunca doğal olarak konvansiyonel filmli makinalar seçeneği kapanıyor..
ama başlık boyunca dslr lerin fiyatları ve özellikleri (performansları) karşılaştırılmış..

bir iki yerde Dinamic Range farkları gibi birşeyler okudum.. konun içinde bolca geçen ürün-fiyat ilişkisini okuyuncada aklım yine filmli makinalara gitti..

@medey26 konunun başında "DSLR'den Kurtulup....." diye birşey belirtmiş ama halihazırdaki DSLR sinin ne olduğunu belirtmemiş..

ben diyorum ki ;
eğer daha önceden filmli SLR tecrübeniz yok ise..
ve şu aşamada tercihiniz hangi DSLR olursa olsun bir fırsat yaratıp filmli mümkünse otomatik (dijital-elektronik) bir slr değilse en azından emektar ama sağlam bir manuel (mekanik) bir slr alarak fotoğraftaki kalite/fiyat ilişkisini tekrar irdeleyin... sonra DSLR nin verdiğinin sadece "sürat-pratiklik" olduğunu anlayınca acaba o fiyata değermi diye benim gibi düşüneceksiniz sanıyorum...

Tarih: 26 Nisan 2010, 18:58 - İp: 88.***.**7.66
medey26
medey26 (üye)

@rokomet

sizin dediğinizi anlıyorum, tabikide kalite farkı baya çok olaracaktır, bende isterim mekanik ve filmli SLR ler kullanmak, ama aşama aşama ilerleyebilecek sağlam bir bütçem yok, ben bu işi gerçekten severek yapmak isteyenlerdenim, gönül verenlerdenim, daha önce dediğim gibi çok sağlam bir DLSR ile stüdyo ortamında çalıştım, bir kaç kere maç, konser vb faaliyetlerin çakimlerini yaptım emanet makineler ve lenslerle, ben gerçekten fotoğraf çekmeyi çok seviyorum, ama kendime ait bir makinem yok, bugüne kadar canondan tutun pentaxa kadar herşeyi kullandım, hangi teknoloji mağazasına girersem gireyim yeni bir DSLR yada DSLR Like görünce raftan çıkarttırıp mağaza içinde dört dönüp bir dolu deneme fotoğrafı çekiyorum kendi SD kartıma... Bir dolu modeli detaylıca analiz edip kullanıyorum, iso karşılaştırması karanlık çekimler vs...

Şuan sağlam bir kit lens yada sağlam bir f2.8 (28-75gib) lens ile orta seviye bir gövde almak istiyorum... Video çekmesine gerek yok... Önemli olan anı yakalayabilmek... Son günlerde yönelimim Sony Alphalar üzerine oldu... Mesela

Sony Alpha550L (18-55 f/3,5-5,6)
75-300 f/4,5-5,6
ACC-AMFM11 Accessory Kit (Çanta + Yedek Batarya)
F42AM Flashla birlikte 1350$ ama turt dışından getirtebilirsem...

Gönlüm isterki Alpha 550yi 28-75 f2,8 ile birlikte almak... Ama kafam hala karışık... Benim burada sormak istediğim şumu iyi bu mu değil... Ben bir karar vermiş değilim, sadece araştırıyorum, bana diyecekleriniz artılarıyla birlikte eksileri olmalı... Eksiler daha önemli bence... Lütfen kullandığınız makineleri sizin bakış açınızla değerlendirirmisiniz... ?? Benim tek istediğim bu... Makineyi kullananlar neler düşünüyor...

Tarih: 4 Haziran 2010, 19:33 - İp: 88.***.**1.55