mfaslan
mfaslan (üye)
İstanbul / Amatör

Olympus E500 Alsam Pişman Olurmuyum

giriş seviyesi bir dslr almak istiyorum, önceleri pentax k100dsuper almak istiyordum, ama 6 mp olması canımı sıkıyor, gün gelirbelki büyük boy baskı yaptırabilirim..
sonra sony a100’e kaydım, çok güzel makine özellikle gövdedekigörüntü sabitleme özelliği çok işe yarıyormuş, çokca örnekfotoğrafları inceledim.

ancaak internette gezinirken bir alışveriş sitesinde olympuse-500’ü 890 ytl fiyatla gördüm (14-45 lens ile). çok uygun birfiyat sanırım. ama gerçekten makina nasıl bilmiyorum.

manzara ve makro çekmek istiyorum. sizce bunu alsam pişman olurmuyum?

ve bir iki sorum daha olacak.
-lens gerçekte 14-45 yazmasına rağmen sanırım aslında 28-90’a denkgeliyormuş, bu doğru mu, e öyleyse neden direk 28-90yazmıyorlar.
-14 mm (28mm) en geniş açıda çekince dört köşede kararma oluyor mu,bir çok kompakt makinada bunu yaşadım ama slr’lerde olmazsanırım?
-3/4 oranda çekim yapmıyor diye bir şey duydum gerçek mi?
-bu makinenin lcd ekranı kompakt makineler gibi çekerken vizör gibikullanılıyor mu?
-tek tuşa basarak, çektiğimiz görüntüyü o anda lcd’de %100 büyütüpnet mi değil mi diye bakabiliyor muyuz?
-makro için illa makro lens almalıyım, ucuz yollu olması açısındantüple filan işimi görebilir miyim (1-2 santimden arı, böcek, çiçekçekmek için)
-kullanımı kolay mıdır (menüler, iso’ya beyaz ayarına vs kolay ulaşım..)?

bu sorularımın cevabını internette incelemelrde bulamadım, sizfotoğraf ustaları cevaplarsanız çok teşekkür ederim.

Tarih: 15 Ocak 2008, 14:08 - İp: 81.***.**2.44
murat_cop
murat_cop (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

büyük bir ihtimmalle olursun

Tarih: 15 Ocak 2008, 14:42 - İp: 88.***.**0.155
halitcihan
halitcihan (üye)
İstanbul / Amatör

dostum bende e500 düşünüorum,olympuslar güzel makina,aslında bütün dslr ler güzel ama çekmeyi bilene,olympusun kalitesi tartışılmaz,dün bende forum açmıştım,e300 için,ama e 500'ü çift kit lensle satılıor,yani hem makro -hem geniş açısı var,tabi geniş açı maksimum deil,olympus zukıo lensler sınıfının en iyi lensleridir,o üzden 1000 pound fln 7-14 lük lens,zukıolarda lens değerini 2 ile çarp,ayrıc çalışan tek temizlik sistemi,o sistemin mucidi zaten olympus!eos 400 fln yalan,başlangıç için ideal sonra canon veya nikona geçicem ben,fiyatlarıda ucuz,e daha ne

Tarih: 15 Ocak 2008, 17:03 - İp: 85.***.**9.79
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Ilk basta mercek falan yoktu.

Icine isik sizdirmayan bir kutuya bir igne deligi actilar, deligin karsisina film yerlestirdiler, fotograf ortaya cikti.

Bugun bizim lensler icin ifade ettigimiz 50mm, 100mm, 14mm vs. fokal uzunluklar, sozkonusu delik ile film arasindaki mesafeyi ifade eder.

70x60mm film delikten 100mm mesafeye yerlestirilince, fotografta belli bir gorus acisi kazandiriyorsa, 36x24mm film ile ayni aciyi saglamak icin delik 50mm mesafede olmali. Ayni sekilde 24x16mm film(yani sensor) icin bu mesafe 36mm, olympus'un o minik sensoru icin 25mm olmali.
(buradakiler yuvarlak rakamlar, gercek hesap filmin/sensorun caprazlama olcumunden yapilyor)

Tabii artik eskinin 25 ISOluk filmleri olmadigi gibi, bugun delik yerine lens kullaniliyor, insanlarin da vesikalik cektirirken kipirdamadan 2 dakika beklemelerine luzum yok. Lensin mercekleri filme/sensore olan mesafesinden bagimsiz olarak icindeki merceklerin tasarimina isigi egip bukuyor ama neticede dis dunyayi hangi aciyla resmettigi hala bu delik-film mesafesi ile ifade ediliyor.

Gelelim sadede:

Tek mercekli kite en fazla 600 YTL, ciftmercekli kite en fazla 800 YTL para gommersen pisman olmazsin.

Yarin oburgun diger markalar (Canon,Nikon,Pentax,Sony) ucuz FF (36x24mm) sensorlu modeller cikarirlarsa cop sepetine giden Olympus yatirimin canini fazla acitmaz.

Tarih: 15 Ocak 2008, 21:46 - İp: 88.***.**3.171
mfaslan
mfaslan (üye)
İstanbul / Amatör

antika,
yani pişman olmamam için,
olympus'a mi tek mercekli kite en fazla 600 YTL, cift mercekli kite en fazla 800 YTL para gommem gerekir?
yoksa ikinci el tüm markalar için mi?

yani olympus e-500 + 28-90mm 890 ytl'ye pahalı mı?
sonuçta olympus almayayım mı?

Tarih: 16 Ocak 2008, 12:25 - İp: 81.***.**2.44
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Nikon D40'in garantili sifirini piyasada 850 YTL'ye bulmak mumkunken E500'e 890 YTL yatirmak abes.

1000 YTLye Pentax K100D var, butceyi biraz daha yukari cekersen Sony A100 var. Bunlar Olympus E500'den cok daha iyi makinalar, stabilizasyonlari var, sistemleri gelecekte FF'ye gecmeye musait.

Ve en onemlisi Olympus DSLRlari Turkiye'de tamir edebilecek bir servis sebekesi yok, bir sorun olursa makina Almanya'da aliyor solugu.

E500 neredeyse 3 senelik model, bu dijital fotografcilikta yuzyillar demek, bence 600 YTL'den bir kurus fazla etmez.

Tarih: 16 Ocak 2008, 20:54 - İp: 88.***.**0.237
  • 1