gencayyyyy
gencayyyyy (üye)
İzmir / Stüdyo Fotoğrafçısı

Nikona Geçiş Yapıyorum.

Arkadaslar foruma yenı katıldım.15 gundur takıp edıyorum ve bılgılerını paylasan herkese tesekkurler.5 senedir canon kullanıcısıyım canon 10d -24-70L EF lens kullanıyorum.simdi nikon d300 almayı dusunuyorum.tavsiyenız ne olur ve bana verilen fiyat sadece govde için 2250$ yada 18-135 nikkor lensle 2725$ karfo garantılı. burada bircok fiyat konusulmus.bana bu konuda yardımcı olursanız sevınırım.en uygun nerden alabılırım ve hangı lensi tavsiye edersınız.studyoda kullanmak ıcın dusunuyorum ama nadırende olsa dıs cekımdede kullanabılırım.

Tarih: 13 Mayıs 2008, 14:21 - İp: 88.***.**8.60
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Fazlaca düşünüp kafa bulandırmaya gerek yok :

Stüdyo çekimi için Canon 5D ve elinizdekii Canon 24+70L

Lens elinizde zaten, birtek 5D gövde alacaksınız, o kadar, FullFrame makina, görüntü kalitesi olarak D300'den ferseh fersah ötede.

Diğer konular mesela serilik, LCD kalitesi, 10x zoomlu objektifler (Canon'da olmayan birşey) gibi şeyler stüdyo çekiminde öncelikli değil bence.

Tarih: 13 Mayıs 2008, 21:19 - İp: 85.***.**8.33
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

"görüntü kalitesi olarak D300'den ferseh fersah ötede."
neye göre böyle bu?

Tarih: 13 Mayıs 2008, 21:22 - İp: 81.***.**7.8
kartal53
kartal53 (üye)
İstanbul / Meraklı

bence 5d yi bekleyin derim yeni versiyonu yolda

Tarih: 13 Mayıs 2008, 23:46 - İp: 78.***.**2.242
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Fizik

Fizik kanunlarına göre Eraycanlı , fizik.

bkz. http://www.kenrockwell.com/tech/full-frame-advantage.htm

Tarih: 14 Mayıs 2008, 01:14 - İp: 85.***.**8.33
gencayyyyy
gencayyyyy (üye)

Cevap yazan herkese tesekkurler.Tam d300 almaya karar vermısken acaip kafam karıstı.elimdeki canon 24-70L lensın ıyı bı lens oldugunu bılıyourum 5d nın de ıyı bı makıne oldugunu.ama d300 e yazılanlarda hep daha yenı teknolojı oldugu.simdi durupekrar dusunmeye basladım.ben 2. b makıneolarak dusunuyodum d3oo hanı dıs cekımded bazen kullanacagım bı makıne olarak .tabı bıde nıkona olan merakım vardı hep.ama tavsıyeler dogrultusunda 5d yı elımdekı lensle studyoda kullanıp. daha ucuz bı lens alıp elımdekı 10d yıde dıs cekımde kullnmak dusuncesı olustu. evet durum karıstı.

Tarih: 14 Mayıs 2008, 01:35 - İp: 88.***.**2.53
gencayyyyy
gencayyyyy (üye)

Forumda yazılan fiyatları bılmıyorum ama gozden cıkaramadıgım bı fark daha var.5d body 2500£ (5000 ytl)civarındayken . d300 orta bi lensle 3500ytl civarında.sadece body garantılı 2800 lerde. 5d neredeyse 2 katı bu kadar fark vermeye degermı sızce...

Tarih: 14 Mayıs 2008, 01:54 - İp: 88.***.**2.53
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

bu kadar karmaşık yapılarda sensör boyutu dışında fizik olarak hiçbir avantajı yok, Kenrocwell'in de kendi fikirleri. test ettiği objektiflerde de makinelerde de ölçüm yerine kanaat olarak yorum yaptığından güvenilir olduğu söylenemez.

Tarih: 14 Mayıs 2008, 16:11 - İp: 81.***.**7.8
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Gencayyy,

Arada 2 katı fiyat fark varsa, değmez tabiiki, hiç tereddütsüz D300 alın.

5D'nin ABD fiyatı ( www.amazon.com baz alırsak ) 2150 USD falan. Canon buna bir aralar rebate falan uyguluyordu, fiyat oluyordu 1800 USD falan. Nikon D300'ün fiyatı ise 1700 USD. Canon'un kampanyası olmasa bile aradaki fiyat farkı %33 falan. Türkiye'de 5D'nin ABDdeki kadar ucuz olması beklenemez ama D300'ün Türkiye fiyatına göre %33 değil %100 daha pahalı. Sanırım bu durum için Erkayalar'a koca bir teşekür borçluyuz.

5D'nin görüntü kalitesi, keskinliği daha iyidir ama işte o kadar. Eğer resimleri 90x60cm boyutunda büyütmeyeceksen aradaki farkı farketmek imkansız. Buna karşın D300 her konuda daha üstün.

Eraycanlı,

Bütün audio/video cihazlar insan gözü ve kulağını tatmin etmek için yapılır, ölçüm cihazları için değil. Bu iki organı tatmin etmediği sürece neyleyeyim ölçüm cihazlarının ne ölçtüğünü ve tam tersi gözü ve kulağı tatmin ediyorsa, ölçümler kimin umrunda.

Ama İlla ölçüm istiyorsan haddim olmayarak bir iki kelam yumurlayayım.

Ölçüm ve gözlem "deneysel fiziğin" konusudur. Fakat neyi nasıl ölçeceğini bilmek ise işe "kuramsal fizik"ten başlamayı gerektirir.

Kuramla ilgili 1. madde:

Lensin maksimum keskinliğe sahip olduğu aperatür değer ile ilgili. Diafram ne kadar kısırlırsa, keskinlik artar ama bir yere kadar, bu da "diffraction" yani saçınım denen fiziksel olayın devreye girmesiyle biter. Odak uzunluğu büyük lensler, daha yüksek diafram değerlerinde diffractiona tabii olurlar. Malum sensör/film büyüdükçe, aynı kadraj için, odak uzunluğu da artar. Dolayısı ile büyük formatta mercekleri daha keskin halleriyle kullanmak mümkün.

bkz. http://www.kenrockwell.com/tech/focus.htm

Kuramla ilgili 2. madde :

Şöyle bir soru sorarak başlayalım, "merceğinizin sensör üzerinde oluşturduğu en keskin görüntünün hassaiyeti 5 mikrometredir, buna göre 24x16mm'lik ve 36x24mm'lik sensörler üzerinde oluşturabileceği resmin detayı kaç MP'ye eşittir".
( 1000 mikrometre = 1 mm )

Bu soruya hemen itirazları duyar gibiyin, "bu iki resmin kadrajı aynı değil" diye. O zaman küçük sensör için daha küçük odak uzunluklu lens kullanmak gerekir, benim de birinci maddeyi hatırlatarak, 5 mikrometre olan hassasiyetin 5 mikrometreden daha yukarı kayacağını belirtmem gerekir.

Aradaki detay kaybı "karesel".

Kuramla ilgili 3. madde :

Gürültü veya yaygın bilinen adıyla "Noise". Bu konuda fazla konuşmayacağım bile.

"bütün audio/video cihazlar insan gözü ve kulağını tatmin etmek için yapılır" demiştik. Fotografçının veya daha iddialı deyimle sanatçının yaptığı gözü ve kulağı tatmin etmek değildir, onun işi doğrudan ruhu tatmin etmektir, işte bunu ölçmek mümkün değil.

Tarih: 15 Mayıs 2008, 01:07 - İp: 85.***.**8.33
gencayyyyy
gencayyyyy (üye)

Yorumlarınızdan dolayı tesekkur ederım.Artık kararımı verdım d300 alıcam.fakat sizden ilk defa nıkon alacak bırı olarak bı yardım daha istıyorum.d300 için kafamda iki lens var. 24-85/2,8 yada 16-85 vr hangısını tercıh etmelıyım.ikisi içinde olumlu ve olumsuz yazılar var.24-85 in eskı bı ama kalıtelı bı lens oldugunu bılıyorum.ama 16-85 de iyi bi aralık studyoda kullanacagım dusunulurse.hangısı ne dersınız?

Tarih: 15 Mayıs 2008, 12:07 - İp: 88.***.**8.60
iizzeett_t
iizzeett_t (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Canon5d ve EF 24-70mm f/2.8 L yi
D300 ve 18-135 değişiyosun dimi. Yanlış anlamadım yani.

Yaptığın hatayı anlayacaksın ama iş işten geçmiş olacak.

Bence sen hata yaparak doğru yolu bulacaksın.

Hiç durma ve D300 al.

Tarih: 15 Mayıs 2008, 12:38 - İp: 88.***.**7.5