sevcan.ekici
sevcan.ekici (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon Foto Mak. Almayı Düşünen Öğrenci

Merhabalar,

Fotoğrafçılığa olan ilgim artık bir bağımlılık seviyesine geldiği için iyi bir DSLR fotoğraf makinesi almaya karar verdim. Uzun zamandır para biriktiriyorum Hani, öğrenci olunca... Neyse, şimdi hangi fotoğraf makinesini almalıyım diye karar veremedim. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki amatörüm ve korkarım ki 1.200TL'den fazlasını ödeyemem. Aklımda öncelikle Nikon vardı. Bütçeme uygun olarak D3000'i buldum. Aynı zamanda, amazon.co.uk'den de D5000 DSLR fotoğraf makinesi buldum. Bunları düşünürken, bir arkadaşım Canon'u tavsiye etti. Ama şu bir gerçek ki Canon Nikon'a göre daha pahalı (yaptığım pazar araştırmasına göre, en azından). Şimdi Canon 1000D'yi de almayı düşünebilirim gibi geliyor. Ama maalesef ki ben fotoğraf makinesi işinden çok da iyi anlamam - oradan buradan okuduklarımla yetiniyorum. Manzara, özellikle de gece manzaralarını çekmeye bayılırım. İşte bu sebeple, gece çekim özelliği iyi olan bir fotoğraf makinesine ihtiyacım var. Acaba saydıklarım arasında hangisi gece çekimi bakımından daha iyi? Gece çekimi için önemli olan özellik nedir bir kamerada? Nikon D5000 ile D3000 arasındaki en önemli fark nedir acaba? Sadece pixel mi, yoksa daha fazlası da mı var? Bana tavsiye edebileceğiniz başka bir fotoğraf makinesi var mı, şöyle benim bütçeme uygun? Bayağı bir soru sordum sanırım. Kusura bakmayın. Yardımcı olabilirseniz çok çok minnettar olurum. Bu arada, hangi fotoğraf makinesini almam gerektiği konusunda daha önce kimseden yardım almadım. Sadece bütçeme uygun olanları araştırdım. Nikon'un daha öncelikli olmasının tek sebebi sanırım aklımda yer eden bir marka olmasından kaynaklanıyor
iyi çalışmalar

#sevcan.ekici' tarafından 12.06.2010 02:47:57 tarihinde düzenlendi.

#sevcan.ekici' tarafından 12.06.2010 12:00:35 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Haziran 2010, 02:36 - İp: 193.***.**4.102
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Aynen söylediğiniz gibi objektif makineden daha önemli.

Tarih: 12 Haziran 2010, 13:45 - İp: 85.***.**3.114
sevcan.ekici
sevcan.ekici (üye)
İstanbul / Amatör

Tamam, o zaman. Objektif olarak hangi markalar daha iyidir? Ya da belki de hangi markaların objektiflerini daha çabuk ve ucuza bulabilirim? Çok soru soruyorum ama fazla anlamayınca böyle oluyor sanırım.

Tarih: 12 Haziran 2010, 14:00 - İp: 193.***.**4.103
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Çok soru sormanızın bir sakıncası yok.

Her markanın ucuz ve pahalı ve kaliteli ve kalitesiz objektifleri mevcuttur.
Nikon ve canon objektif olarak iyidir ancak sigma, tamrom ve tokina'nında çok kaliteli ve iyi objektifleri vardır. Bunun yanında nikon ve canonunda ucuz ve düşük kaliteli objektifleri var.
Burada daha çok fiyat/performans olarak değerlendirmek gerekir.
Örneğin 4.000 TL'ye yakın bir fiyatla nikon 17-55 almak var birde 1.000 TL civarı bir paraya tamron 17-50 almak var veya
2.000 TL civarı fiyatla nikon 105 mm macro almak var birde 1000 TL civarına tamron 90 mm macro almak var.
Sizin benim gibi amatörler için en pahalı ve kaliteli objektifleri almak pek makul değil.

örneklerde verdiğim objektiflerin ilk seçenekleri tabiiki tartışmasız kaliteli objektifler ancak ikinci seçeneklerde yazdığım objektifler de oldukça kaliteli ve biz amatörleri fazlası ile tatmin edecek objektiflerdir.

Önemli olan istediğiniz değerdeki objektifin ödeyebileceğiniz tutardaki en kaliteli markasını bulup almanızdır.

Tarih: 12 Haziran 2010, 15:05 - İp: 85.***.**3.114
okiii
okiii (üye)
İstanbul / Meraklı

Sevcan nikon d5000 e d3000 de 170 tl ye bulabileceğin ve fiyat performans olarak 1 numara olan portre objektifi ve de aynı zamanda gece manzaralarında bazı fotoğrafçıların kullandığı 50mm f1.8 objektifini kullanamayacaksın, yani manuel kullanmak zorunda kalacaksın......ayrıca portre seven bir insansan ileride alacağın 85mm f1.8 de yukarıdaki makinelerde otofocus yapmaz gene manuel........Bunlar senin için önemli mi ? bu soru önemli bazıları için çok önemsiz olabilir, bazıları içinse çok önemli olabilir.........

Bir arkadaş pentax kx aldı, 1 gün sonra geri verip dslr like aldı tabi ki de hiç iyi yapmadı, yani böyle sürprizlere açık ol, ilk aldığında muhteşem fotoğraflar çekememe ihtimaline hazır ol, kısa zamanda iyi fotolar çekeceksin, o arkadaş hazır değildi ,panik halinde makineyi geri verdi, aslında ileride çook daha kaliteli fotolar çekecekti pentax ile, attan indi eşeğe bindi Tabi bazılarıı da ilk günden makinelerine hayran kalıp beraber yatıyorlar gerçektenBu da aklında bulunsun..

Gece manzarası için en gerekli şey, tripot uzun pozlama yapacağın için şart....Ama bunlara şimdilik takılma yoksa benim gibi paranla ortada kalır karar veremez makineni alamazsın.. Gerçekten en bilen iki kişiyi getir sana iki farklı şey söyler geçen zamanda bunu anladım........

Birde herkes kullandığı makineyi ve markatı şiddetle tavsiye eder diğer makineyi kullanmadığı halde kötüler buna alış ama bu da makinelerden ne kadar memnun olduklarını gösterir makinelerine aşık olmuşlardır demek ki makinelerde sorun yok...

Sana tavsiyem biraz araştır acele etme, ondan sonra da aşırı derine dalıp kararsızlığa düşmeden gönlüne yatanı vazla vakit kaybetmeden al derim...

Tarih: 13 Haziran 2010, 07:00 - İp: 78.***.**1.86
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Nikon ve Canonun kucuk optikli,degistirelebilinir lens sistemi yakinda piyasaya cikacak.Tabiki memnunum halimdende agirlik tasimaktan kendimi esek gibi hissetmeye basladim olay o...
Sana gelince bas gec en ucuz Nikon D3000 al kendine.Ogrenene kadar onunla buyu,sonra degistirmek istemezsin belki alisirsin.Kit lens gayet kaliteli 18-55 VR.Sadece diger pahali lenslere gore biraz yavas hepsi bu.Sen sanki stat stat futbolcumu kovalayacaksin,yada kus pesindemi kosacaksin.
Nikonda zaten icinde motoru olmayan lensleri kesti artik cikartmiyor.50mm yerine yeni 35mm alirsin motorlu oldu bitti eger sorun o gibi lensler ise.Zaten 50mm full framede 50mm, buda 35mm DX lens ile saglanir D3000 de.yok ben 75mm isterim dersen git bi tane makro lens al kendine ozaman...
D3000 de CCD sensor vardir birde canli renkler isteyenler,ve birazcikda yeni baslayanlar icin o hayal kirikligi falan olayi bu makinada pek yasanmaz.Pentax k-x de mesela renkleri itibari ile bu sinifa hitab eder ki sok yasatmaz yeni gecenlere.Ama oyle acemiler varki isiklandirma kisilmis,iso 3200 lere gitmis,A modunda birde f16 larda lens,hiz desen kaplumbaga olmus ve farkinda bile degil bu sekilde ayar oldugunun makinada yanlislikla ve cekim yapiyor sonrada geliyor buraya e bu makina cekmiyor...El insaf yani,sana 30.000 dolarlik makina versek gene Compact alirsin ona hukmedebiliyorsun sadece diye....

Tarih: 13 Haziran 2010, 09:33 - İp: 221.***.**6.23
sevcan.ekici
sevcan.ekici (üye)
İstanbul / Amatör

Okii ve Ozansan, ikinizin de yaptığı açıklamalar hem çok eğlendirici hem de çok bilgilendiriciydi teşekkür ederim. Özellikle de kamerasıyla yatan arkadaş ve ayarlarını bozup kamerayı kaplumbağaya çeviren arkadaş örnekleri çok iyiydi. Şimdi otofocus olmaması ilk zamanlarda canımı biraz sıkacak sanırım. Ama zaten Eylülde tekrar okul açıldığında ben de fotoğrafçılık derslerine başlayacağım. O zaman kullanmayı öğrenirim. işte o zamana kadar hem eski kameramla devam ederim işe (minik dijital kameralar işte) hem de DSLRı kullanmaya çalışırım. Ben korkup kamerayı geri vermem ama yine de. Ne yapar eder, o kamerayı kullanmayı öğrenirim. Ozansan, dediğin gibi, ilk alacağım lenslerden bir tanesi makro lens olacak zaten Ama sanırım ilk zamanlarda kamerayla birlikte gelen 18-55mm lens bana son derece uzun bir süre yetecektir. Ya da öyle ümit ediyorum. Ya da öyle olmak zorunda çünkü kamerayı aldıktan sonra maddi çöküntüye uğrayacağım zaten O sebeple de lens ancak birkaç ay sonra alabileceğim bir şey olacak. Sanırım dediğin gibi Nikon D3000 ile büyüyebilirim. Alışınca değiştirmek istemeyeceğimdir büyük ihtimalle çünkü zaten elektronik eşyalarımla duygusal bir bağ kuruyorum, değiştirmek çok zor geliyor. İkinize de tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi ne fazla acele edeceğim ne de çok aşırı bekleyeceğim bir kamerayı almak için.

#sevcan.ekici' tarafından 13.06.2010 14:26:49 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Haziran 2010, 14:22 - İp: 193.***.**4.103