jaromil
jaromil (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon D90 - Canon 50d

Merhaba arkadaşlar,

Bundan 1 yıl önce hobi olarak fotograf çekme ve öğrenmek amaçlı olarak fuji 6500 aldım. Makinemden de oldukça memnunum. Bir sorun yaşamadım bu ana kadar. Ancak artık birşeyler yetmemeye başladı. Manuel olarak çekimler yapmaya başladım ve tahmin edersiniz bu makinede bunları yapmak çok zor. Sanırım bu işi biraz kıvırmaya başladım diyebilirim. Sizlerden ricam şu; Canon ve Nikon arasında bocalıyorum. Kendimi daha da geliştirebileceğim bir makine almak istiyorum. Çekim yaptığım alan manzara oluyor çoğunlukla. Bana Nikon D 90 ı mı yoksa Canon 50 D yi mi önerirsiniz. Şimdiden teşekkür ederim.

Tarih: 5 Eylül 2009, 00:00 - İp: 94.***.**7.152
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Her ikisi de işinizi fevkalade görecektir..İkisinden birini gönül rahatlığıylaalabilirsiniz..Mükemmeliyetçi olursanız zaten aradığımız özelliklere göre makine bulamayız..Unutmayın ki footğraf makinesi fotoğraf çekmek için sadece bir araçtır; iş onu kullanan kullanıcının yeteneği ve bilgisinde bitmektedir..Şimdiden hayrlı olsun..Bol fotoğraflı günler..

Tarih: 5 Eylül 2009, 00:56 - İp: 94.***.**4.34
farantic67
farantic67 (üye)
Tekirdağ / Özel Gün Fotoğrafçısı

Benim tavsiyem 50D olucaktır ama 0 almak yerine temiz bi ikinci el fiyat açısından daha iyi olur hem iyi bi lens alıcak bütçe kalır elinize

D90 görünüş bakımından daha iyi bi makina ama Canon ve Nikon un makinalarına çok inceledim şu sonuca vardım iyi makinalar çıkartmalarının yanında iyi olmayan makinalar da çıkartıyolar

450D D90 gibi aynı sensör büyüklüğünde 10mp 6mp in aynı görüntüyü vermesini bekleyemezsiniz ama müşteri amatör ise sensör büyüklüğü önemli olmucaktır sonuçda 24mp de olabilir o fotoğraf büyütmek iki tık a bakar ama noise artar ve kalite düşer açıkcası fotoğrafları çok inceledim ve d90 ve 450d gördüğüm noise dolu fotoğraf lar oldu 50D de noise daha az

açıkcası d90 mı d70 mi deseler benim tercihim d70 olurdu

Tabi ben internetten inceledim %100 doğru diyemem

Canon mu nikon mu diyosanız

Bu işe yatırım yapıcaksanız Kesinlikle nikon canon a göre daha pahalı ama Daha keskin fotoğraflar veriyo kalite de aynı segment de fark fazla göremezsiniz ama açıkca keskinlik de nikon önde diyebilirim canon ise yenilikçi olması menüleri kolay daha basit kullanım daha soft fotoğraflar Tabi benim nikon demem nikon un daha iyi olduğu anlamına gelmiyo ben daha keskin fotoğraflar arıyorum ne çekiceğinize göre değişir modele göre de değişir aslında her şeye göre değişir lens filtre body hepsi zevk meselesi

Ama profesyonel Ff makinalar da fark yok denecek kadar az tamamen zevk mesele si...

Nikon polat alemdar Ağırlığı var baba yani Soğuk biraz

Canon Çakır Karizması var Daha sevecen

Benim görüşlerim yaklaşık 1 aylık araştırma ve 1000 lerce fotoğraf örneğinden sonra bu kanıya vardım

Tarih: 5 Eylül 2009, 04:50 - İp: 78.***.**9.243
trencimete
trencimete (üye)
Uşak / Amatör

Aynı ikilemde ben de kalmıştım. Aslında yurtdışına giderken sony a700 ve Carl Zeiss 16-80 di niyetim. Ama tam o günlerde d90 ve 50d çıktı. İkisinden birini seçecektim, o günlerde çok fazla teknik inceleme olmadığı için tamamen göz kararı bir seçim yaptım d90 aldım. pişman değilim, 50d alsam da pişman olmayacaktım.

Ama şunu söyleyeyim sony a550 o zaman çıkmış olsaydı onu alırdım. bence seçeneklerinize a550yi de alın. üstelik her iki makineden de ucuz olur.

Tarih: 5 Eylül 2009, 13:45 - İp: 81.***.**5.213
uturuclu
uturuclu (üye)
Kahramanmaraş / Amatör

Bence öncelikle şuna karar vermek gerekiyor.Kafanı karıştırmak istemem ama dslr olayı yatırım olayıdır.Bu gün canon alırsan yarın nikona geçemezsin, nikon alırsan canon'a..Tabii sadece kit lensi kullanmazsan ki benim gibi hobi fotoğrafçısıysan mutlaka daha kaliteli objektifler alacaksındır.Dolayısıylada ileriyi düşünmeye çalış.fuji s5000 ile başlayıp canon 350d ile devam ettim.350d ye sigma flash, 70-300 obj. ve tamron 17-50 aldıktan sonra nikona geçmeyi çok düşündüm ancak iş işten geçmişti.Şimdi canon 50D kullanıyorum. Eğer ki nikonla başlasaydım şuan d300 almıştım..(gözüm kaldı d300'de ) İçimde yıllar öncesinin pişmanlığı var ama bu kafanda soru işareti bırakmasın... Nikon, canon objektifleri, flashları, vs.. araştır,forumda hangi objektifler hangi makina için çok övülmekte, fiyatları nedir öyle karar ver.Zaten forumda sana yardımcı olabilecek bir çok arkadaş vardır, kolay gelsin...

Tarih: 7 Eylül 2009, 00:27 - İp: 78.***.**5.49
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

40d + 10-20 sigma manzara dediğin için..

Tarih: 8 Eylül 2009, 21:17 - İp: 78.***.**6.11
jaromil
jaromil (üye)
İstanbul / Amatör

Teşekkür ederim arkadaşlar yardımcı olduğunuz için. Bu iş ile uğraşan bir arkadaşım " Canon fotografı sever ama fotograf Nikon u sever " diye de ağır bir özdeyiş kullandı. İşin garibi o da Canon makina kullanıyor. Benim de gönlüm Nikon dan yana. Sanırım Hayyam a yol gözüktü. Orada da biraz incelerim artık. Bir de Hayyam da tavsiye edebileceğiniz dürüst bir dükkan var mıdır makina alabileceğim.?

Tarih: 11 Eylül 2009, 16:20 - İp: 94.***.**2.69
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Forumda mağaza ismi vermek ve tavsiye etmek, forum kuralarına aykırı..burda diğer arkadaşlara da herhangi bir mağaza ismi telafuz etmemelerini rica ediyorum..Bu nedenle mağaza isimlerini ben size özelden mesaj yazarak veriyorum..Şimdiden bol fotoğraflı günler..

Tarih: 11 Eylül 2009, 16:26 - İp: 94.***.**4.34
jaromil
jaromil (üye)
İstanbul / Amatör

Teşekkür ederim aeron. Bir an unuttum kuralları.

Tarih: 11 Eylül 2009, 17:18 - İp: 94.***.**2.69
  • 1