sadep12
sadep12 (üye)
Kocaeli / Meraklı

Nikon D90 - 7000 & Canon 550d &+ Lensler

Merhabalar,

Mutlaka bu başlığı gördüğünüzde yinemi bu konu diye yakınıp ve sonrada baktığınız bir konu olucak.
Arkadaşım hiç araştırmadın mı bir sürü konu açıldı diyenlerinizde olucak tabiki.
Araştırdım hemde çok araştırdım. Yaklaşık 1 aydır araştırıyorum. O kadar çok aklım karıştıki artık ne yapacağımı bilemez haldeyim.
Okuduğum konuda genellikle fanatik bir taştırma oluyor. 100 konudan 95'i yaklaşık marka tutma ile geçiyor. 5 konuda ise bazı arkadaşların dürüst cevapları yer alıyor.
Benim de sizden istediğim dürüst ve objektif bir cevap vermeniz.
Aklımdaki sorulara geçmek istiyorum.

Şimdi siz çabuk öğrenen biri olsanız, fotoğraf ile ilgili yazılımlarda iyi olsanız, az çok fotoğraf çekmek için bilginiz olsa, makro çekimi seven biri olsanız, video sizin için fazla önemli olmasa, profil fotoğrafları, model (insan, hayvan, eşya vb...) çeken biri olsanız, hani sırf hava olsun veya bu makinayı aldığımda geri satarken zarar etmesem diye düşünmeyen biri olsanız, 2.700 TL bir bütçeniz olsa, aşağıdaki seçeneklerden hangisini seçerdiniz ? Seçtiğiniz modeli neden tercih ettiğinizi açıklarmısınız ?

1.) Seçenek:

Nikon D90 18-105 VR & 50mm f1.8 Kit

2.) Seçenek:

Canon 550D & 18-55 IS - 55-250 Zoom - 50mm f1.8 Portre Lens Kit

3.) Seneçek:

Nikon D7000 SLR 18-105 VR Kit

Aslında bu 3.seneçek biraz önce spot ürünlere baktığımda gördüm diyebilirim.
Spot ürünün yurt dışı olduğu için fiyatları düşük oluyor. Sizce spot ürün alırsam ürünün sıfır olduğunu (Kutusunun açılmamış olduğunu) nasıl anlayabilirim ?
Ayrıca garantisinin olmaması bir problem çıkarır mı ?
Spot ürün almak istersem önerebileceğiniz bir yer varmı güvenilir ?

Tüm yorumlarınız, düşünceleriniz, eleştirileriniz benim için önemlidir. Sizi tekrar bu karşılaştırmaya çektiğim için özür dilerim.

Saygılarımla.

#sadep12' tarafından 02.05.2011 04:16:28 tarihinde düzenlendi.

#sadep12' tarafından 02.05.2011 04:19:21 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Mayıs 2011, 03:44 - İp: 78.***.**3.124
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

500d+18-135
ya da d90+ 18 105

baska bir lense gerek yok bu asamada.

satıcı guvenilirse (yaptıgı işlem sayısı ve olumlu yorumdan anlasılır )sıfır diyorsa makine sıfırdır,anlaması bu kadar basit.
spot ürün amerika kanada veya japonyadan getirilen urunlerdir. geldikleri ülkede ve hatta bazen uluslararası garantilidirler.
turkiye muz cumhuriyeti oldugu için bu garantiler ülkemizde gecerli degildir.

zaten turkiye de turk distributorlerin verdigi garantide garantili degildir. yuzde 80 kullanıcı hatası diye ücret talep ederler.

hal boyleyken 2500 liraya makine alacagınıza 1800 liraya aynı makineyi almak, bozulması halinde bir ustaya gostermek daha mantıklı bir hareket gibi geliyor bana.

**
hayyam pasajında guvenilir dukkanlar var, forumda arama yaparsanız ulasırsınız.

Tarih: 2 Mayıs 2011, 10:03 - İp: 88.***.**8.140
sadep12
sadep12 (üye)
Kocaeli / Meraklı

Anladım. Hayyam pasajında bazı yorumlarda hiç bir fiyat farkı olmadığını, üstelik birşey bilmiyorsanız ellerinde kalan malzemeyi satmaya çalıştıkları bir yer olarak diye tanımlayanlarda var.
Güvenilir olanlarda var diyenler çoğunlukta tabiki.
Aslında dediğiniz çok mantıklı. 2500 liraya gidip almak yerine aynı makinayı 1800 liraya alıp geri kalan parayı saklayarak. İleride lens almak için kullanabilirim.
Aslında spot olarak iphone 4 aldım. Fakat bir bilgim olduğu için pek sorun yaşamadım. Benim korkum sıfır diyorlar fakat jelatin felan yok anladığım kadarı ile. İster istemezde insanın içinde bir korku oluşuyor. Ya içini açıp birşeyini aldıysa, ya kullandıysa, ya arızalıysa vb... gibi.

Spot olarak 2.700 TL'ye Canon 7D veya Nikon D7000 bulma şansım varmıdır ?
Nikon D7000 buldum aslında. Ama güvenilir mi bilmiyorum.
Birde bu iki makinanın sanırım bazı sorunları varmış onlar hakkında neler diyebilirsiniz ?
Yorumunuz için teşekkürler.

Tarih: 2 Mayıs 2011, 12:00 - İp: 78.***.**3.124
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Hayyam pasajında bazı yorumlarda hiç bir fiyat farkı olmadığını

kim dediyse sallamış, siz kendiniz diyorsunuz yuzlercelira fark var.

sıfır diyorlar fakat jelatin felan yok anladığım kadarı ile

makineler yurtdısından geliyor, yurticinde nasıl alıyorsanız aynı paket içerigiyle gelir makine.
kit lensli alıyorsanız, kutu uzerinde lensinde seri numarası olur, zaten calısıp calısmadıgını da kontrol edip alırsınız.

fiyatlar konusunda bilgim yok, gittigidiyor gibi sitelerden yaklasık spot fiyat ogrenebilirsiniz

Tarih: 2 Mayıs 2011, 14:37 - İp: 88.***.**8.140
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

Video çok önemli olmayacaksa D90 ile 18-105 kit öneririm

Tarih: 2 Mayıs 2011, 19:12 - İp: 85.***.**5.1
sadep12
sadep12 (üye)
Kocaeli / Meraklı

Evet internetten baktığımda ciddi bir fark gözüküyor. Yani az birşey değil. Ben 2.700 TL'ye Nikon D90 alıcakken spot olarak D7000 veya Canon 7D alabilirim.
Eğer hayyamda dediğiniz gibi sahibinden.com ile aynı ise makina seçimim Canon 7D ile D7000 arasında olabilir.
Sizce bu iki model arasında hangisini almalıyım ?

#sadep12' tarafından 02.05.2011 23:00:51 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Mayıs 2011, 22:06 - İp: 78.***.**3.124
bedava-shop
bedava-shop (üye)
İstanbul / Firma

hayyam pasajı !!!

bazıları oraya YAMYAM pasajı diyor

dikkat edin !

makine konusunda şiddetle D 7000 tavsiye ederim

Tarih: 2 Mayıs 2011, 23:59 - İp: 178.***.**7.237
sadep12
sadep12 (üye)
Kocaeli / Meraklı

Uyarınız için teşekkür ederim. Orada tavsiye edebileceğiniz bir yer varmı güvenilir ?

Tarih: 3 Mayıs 2011, 00:17 - İp: 78.***.**3.124
yildizs
yildizs (üye)
İstanbul / Amatör

1. D 7000
2.D 90
3.550 D

Nikonun 18-105 lensi gayet güzel bir lens,
D 7000'in 39 odak noktası ve 1/8000 perde hızı bence çok önemli bir avantaj,

Forumda 550 D ve D 90 ayrıntılı mukayeselerini bulabilirsiniz, konu ile ilgili Paperman'ın (Uğur Okucu) forumdaki görüşlerini okumanızı tavsiye ederim.

http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=44733

Son olarak her üç makineyi de elinize alın ve inceleyin, makineye içinizin ısınması da önemli.

Tarih: 8 Mayıs 2011, 02:03 - İp: 88.***.**4.137
  • 1