erkansen
erkansen (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon D80 mi Alsam Yoksa?

nikon d 80 mi alsam yoksa paraya kiyip d200 mu yari profesyonel duzeyde fotografcilikla ugrasiyorum gazetecilik bolumu mezunuyum hangisi benim amaclarima uygun ve benim isime yarar bilmiyorum.

Tarih: 11 Mart 2007, 09:33 - İp: 86.***.**5.3
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

d200 al..

( neden bu kadar kısa cevap yazıyorum )

Tarih: 11 Mart 2007, 10:56 - İp: 85.***.**3.63
erkansen
erkansen (üye)
İstanbul / Amatör

sevgili mete cevabin kisa ve net oldu tesekkur ederim forumlarda bu makinelerle ilgili butun yazilari okudum ama verecegim para gercekten makineler arasindaki farka degermi ? amacim sadece guzel fotograflar cekmek ama sanirim d 200 u alicam

Tarih: 11 Mart 2007, 11:35 - İp: 86.***.**5.3
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

ikiside süper makineler d80 de çok hızlı ve kaliteli body var...

maddi duruma göre bir tercih yapardım...yerinizde olsam...

lens ne düşünüyosunuz ondan bahsedersenız durum acıklıga kavusur...

Tarih: 11 Mart 2007, 11:35 - İp: 85.***.**7.124
erkansen
erkansen (üye)
İstanbul / Amatör

sitemizin en cok makine degisen arkadasina tesekkur ederim lens olarak henuz bir karar veremedim ama 18-200 dx ler hosuma gitti sen ne dersin

Tarih: 11 Mart 2007, 11:39 - İp: 86.***.**5.3
erkansen
erkansen (üye)
İstanbul / Amatör

dedigin gibi maddi duruma gore bi tercih yapicam ama ozellikle kaliteli bi lens almak istiyorum birde bulundugum ulkede ucuz sayilirlens fiyatlari o yuzden almisken 500-600 dolar vericem lensede

Tarih: 11 Mart 2007, 11:42 - İp: 86.***.**5.3
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

d200 daha zor şartlarda çalışan kimselere yönelik.. ağır hizmet tipi bir makine.. gazetecilik .. foto muhabirliği.. zor koşullarda çalışmayı gerektirir..

Tarih: 11 Mart 2007, 13:42 - İp: 88.***.**1.198
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

mete haklı ewet hizmet tıpı makıne gerek shutter perde yanı omru body gibi...

Tarih: 11 Mart 2007, 16:10 - İp: 85.***.**7.124
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

erkansen merhaba foruma hosgeldin..
ben senin yerinde olsaydim d80 alirdim..
d80 ile d200 arasindaki farki bilmiyorsun.. farki bilmedigine gore, o farklara ihtiyacinin olacagini hic zannetmiyorum.. (dedigimi yanlis anlama lutfen..) gercek boyle.. d200 icin o farki vereceksin, ama ne icin verdigini de bilmeyeceksin, sence dogru mu?
daha da fazla fark verip d2xs almak aslinda cok daha mantikli ama onun fiyati iyice lig disi oldugu icin onu katmiyoruz zaten.. (tabii mantikli diyorum, neye gore yine..)
....
ben senin yerinde olsam, d80 alirdim..
aradaki fiyat farkini da, d200 ile alacagim lensin fiyatinin ustune ekler, daha kaliteli bir lens alirdim..
cok daha fazla mutlu olursun, emin ol..

ama onceki tecrubelerine dayanarak, su su ozelliklere ihtiyacim olacak diyorsan ve bu ozellikler sadece d200'de ise, d200 almaktan baska sansin da yok.. ama ki o tecruben yoksa henuz, o zaman once d80 alarak tecrube edinmeye bak.. zaten 1 sene sonra, d300 cikacak, d90 cikacak; simdiki kameralar eskimis olacaklar.. 1-2 sene sonra, tecrube edindikten sonra, ihtiyacini karsilayacak bir kamera alirsin kendine..

ama kazancin ne oluyor? ihtiyacin olmayan birsuru ozellige, ogrenme asamasindayken para yatirmamis oluyorsun.. onun yerine daha kaliteli lensler aliyorsun.. lensler, 5-10 sene sonra da ayni fiyata olacaklar, degerleri kaybolmuyor; ama makineler, her sene gidiyorlar yenileri geliyor.. ve yenileri geldikce de yenilerinden almak isteyeceksin..
......

Tarih: 11 Mart 2007, 16:28 - İp: 86.***.**0.120
behri
behri (üye)
İstanbul / Amatör

Eğer nikona karar verdiysen d80 almalısın hatta d40 bile belki işini görür. d200 seni daha iyi fotoğrafçı yapmaz, sadece bir süre iyi hissetmeni sağlar. Kaliteli bir objektif de belki seni iyi bir fotoğrafçı yapmaz ama sürekli iyi hissetmeni sağlar.
Çok çekmek lazım çok.

Tarih: 12 Mart 2007, 02:45 - İp: 85.***.**1.244
erkansen
erkansen (üye)
İstanbul / Amatör

hosbulduk dadanagast verdigin bilgiler icin tesekkur ederim.aslinda dedigin gibi en basta kaliteli bi lenste karar kilmak en mantiklisi.1 senedir meslekten uzagim ve egitim icin yurt disinda bulunuyorum.sanirim meslege girince gazete taksitli bi d2x verir bize

Tarih: 12 Mart 2007, 06:51 - İp: 86.***.**5.3