dogus37
dogus37 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Nikon D80 B&w Çekim

arkadaşlar ben 1 hafta kadar önce d80 aldım ve kafamı kurcalayan bi bokta var..tabii bu bir cehalet örneği de olabilir.konu şu ki ben b&w çekim modunda custom ayarı yaparken bu modda olan kırmızı filtre efektinide ekledim..ama o modda çekilen her efektte gene herşey siyah beyaz..niye???
bi açıklama getirirseniz çok sevinirim..şimdiden teşekkürler

Tarih: 18 Eylül 2007, 00:46 - İp: 82.***.**0.190
dogus37
dogus37 (üye)
Yurtdışı / Amatör

saat 01.57 itibariyle başlığa 17 kişi girmesine rağmen kaale alınmamak beni üzüyor arkadaşlar..lütfen bana bu soruyu açıklayacak bir yanıt verseniz da şu garibi bi sevindirseniz...şimdiden teşekkür ederim arkadaşlar...

**bu arada arkadaşlar siteye yeni girdiğimden dolayı diğer başlıklarda bu mevzunun bahsi geçip geçmediğini bilmiyorum..geçiyosa da ki ben bulamadım bana o başlığın adresini verebilirmisiniz..??

Tarih: 18 Eylül 2007, 02:02 - İp: 82.***.**0.237
hbaykal
hbaykal (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Dogus37, foruma hosgeldin.

Bu ozellik filmli makinalarda olan bir ozelligin dijitalde uygulanmasidir.

Siyah beyaz filmlerde en cok kullanilan filtrelerden birisi Kirmizi filtredir. Gokyuzunun oldugundan daha koyu gorunmesini saglar. Ozellikle de parcali bulutlu havalarda fotografa dramatik bir hava katmak icin kullanilir. Dogal olarak, siyah beyaz filmde kullanilan kirmizi, sari, yesil gibi renkli filtreler filme renk veremez ancak gri tonlarin acilmasi veya koyulasmasi etkisinde bulunurlar.

Dijitalde de S-B cekim yapmak isteyenler icin tipki S-B filmdeki mantikla filtre etkisi olusturmak icin cesitli filtre efektleri koyulmustur.

Yani, Siyah-Beyaz modda hangi renk filtreyi secersek secelim, goruntu renklenmez, secilen filtre rengine gore bazi renklerin fotografa yansiyacak olan gri tonlarinda degisiklik elde ederiz. Sonuc yine Siyah Beyaz olur ama farkli griliklerde.

Tarih: 18 Eylül 2007, 13:09 - İp: 88.***.**0.124
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

siyah beyaz fotografçılıkta filitrelerin ne isi yaradığını iyice öğrenmelisin...bunun makine ayarları ile ilgisi yok...

madem böle iyi bir makina aldın..bence en kısa sürede iki yada üç tane fotoğrafçılık kitabı edinmelisin...

örneğin kırmızı filitre mavi yi süzer...mavi rengi geçirmez ve gün ışında çekilen fotoğraflarda gökyüzündeki bulutlar bembeyaz ve belirgin şekilde gözükür...

vs. vs. vs.

Tarih: 18 Eylül 2007, 14:12 - İp: 212.***.**5.116
dogus37
dogus37 (üye)
Yurtdışı / Amatör

hmm enteresanmış..teşekkür ederim bu arada dunesea..peki bana önereceğin bi kitap var mı??
bende bi levend kılıç'ın fotoğrafa başlarken diye bir kitabı var..eğer bana bu konuda yardımcı olursan sevinirim..şimdiden teşekkürler..saygılar..

Tarih: 20 Eylül 2007, 22:00 - İp: 82.***.**9.104
caccia
caccia (üye)
Yurtdışı / Stüdyo Fotoğrafçısı

slm bence bi kullanma kılavuzu edin orada yazıyor herşeyi tam bayagı egitici yosa gnderyim türkce

[email protected]

Tarih: 25 Eylül 2007, 15:37 - İp: 88.***.**1.135
dogus37
dogus37 (üye)
Yurtdışı / Amatör

çok teşekkür ederim caccia ama bende var zaten katalog..okudum zaten de gözümden kaçmış olabilir..çünkü bi oturuşta uygulayarak okudum biçoğunu...gözümdende kaçmış olabilir gerçektende..ama bilgisayar ortamında yüklü bulunuyosa sizde gömderirseniz sevinirim..

Tarih: 25 Eylül 2007, 20:03 - İp: 82.***.**9.167
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

levend kilic in kitabi iyidir...

Özer Kanburoğlu : A'dan Z'ye Fotoğraf
say yayınları
isbn : 975-468-459-6

bu kitabıda al mutlaka

Tarih: 25 Eylül 2007, 22:07 - İp: 88.***.**0.24
dogus37
dogus37 (üye)