suley_man
suley_man (üye)
Ankara / Meraklı

Nikon D80

arkadaslar fotgraf makinasi alacagimda
sizde nikon d80 mi yada canon 400D mi yada ao fiyata daha iyi bir onerisi olan mi yardimci olurmusunuz...

Tarih: 30 Temmuz 2007, 22:22 - İp: 88.***.**0.139
samdem
samdem (üye)
Trabzon / Amatör

slm merhaba; sana kızıltug arkadasımın yazdıgı yorumu fw edıp gonderıyorum; bana cok yardımcı oldu umarım sanada olur
bende bir d80 kullanıcısı olark öncelikle sigma lens düşündüğünüze göre bütçeniz sınırlı olduğunu anlıyorum...
ve ona göre tavsiye de bulunayım
1- lens kit alacaksanız 18-135 çok iyi eğer üstüne bişey daha alayım sigma diyosanız 70-300 apo dg makro yeni başlayan biri için güzel bir lens olur hem makro çekrsiniz hem zoom objektif açısındna fena değildir. eğer kit almayıcaksanız 18-55 nikkor ed2 hem ucuz hem çok keskin bir lens onu da kulnaıyorum ve 18-70 nikkordan dah keskin bir yere kadar ve 18-55 pahalı bir lens değil akranlarını aratmaz ben 150 liraya aldım ama o fiyata biraz zor bulursunuz trde. yine de en uygun 18-55nikkor +70-300 apo dg sigma
2- tripod çok farketmez extrem şartlarda kullanmayacaksanız ucuz trpodlar işinizi görür. onların tek kusuru alimyum gövdeleri kırılabiliyor bir müddet sonra onun için ağır döküm bir tripod olursa en ucuzu bile bidahabaşınızı ağrıtmayacak iyi bir yatırım olur (ankara tripod fotoda 107 ytl civarında bulunabiliyor o tür bi tripod)aliminyumlarda 30 lira civarında bulabilrsiniz
3- çanta kısmı önemli çünkü elinizdeki alet pahalı bi oyuncak ve sürekli yanıınızda taşıyacaksanız alacağınız çanta objektifinizi ve makinenizi iyi korumalı bunu için ben lowepro öneririm yağmurluklu modellerinden
kullanımı sırk çantası sevdiğim için lowepro mini traker veya laptop da taşıyacaksanız computreker oalbilir bunlarda 80 dolar ila 150 dolar arasında değişir ama çok sağlam çantalardır onun dışında herhangibir markanın size güven veren için biraz kalın çarpmayı emecek gibi ve yağmurdan koruyacak bi modeli işinizi hayli hayli görür
4- geleliğm makineini doğuştan problemi hot pixele bu her maknede olmuyor faturalı alırsanız değiştirme ihtimalleri var ama belli bi yere kadar istanbul hayyam çarşısında klas fotodan almıştım ben sağolsun çok ilgilendiler ve hemen değiştirdiler makinemi... fakat her yer bu iyiliği yapmaz ve değitiremiyeceğin bi konumdaysa nikon yetkili servisi teleoptiğe götürüyosun muhtemelen ücretsiz olarak onları bi program aracılığı ile remap denilen bi işleme tabi tutarak düzeltiyolar
5- gelelim fitrelere: en karışık mesele aslında bu sen şimdilik sadece bir şefaf uv filtre alabilirsin bu objektifin on canını sürekli tozlanıp sileceğinden çizilmelere karşı koruma k için dir. daha sonra ışık ihtiyacına göre göreceksin zaten diğerfiltreleri ama bi de filatrem olsun diyosan circular polarized bi filtre al bu da güneş gözlüğü gibi düşük dalga boylarını kırar ve yansımaları engeller yani bir canımm parlaması ve suyun rahat çekilmesini sağlar yani tam anlamıyla makinenen güzeş gözlüğü onunda cookin yada hama tavsiye ederim uv filtre cookin: 12 milyondu enson circular polarizede 40 civsarında olması lazım

yukarda arkdaşların bahsettiği 18-200 çokvr çok iyi bi lenstir fakat ilk giriş ekipmanı olarak pahalı ve ne kullanacağına daha karar vermediğin için luzumsuz bir lens. ileride belki makro yada ku ş çekimi istersin ona göre daha byük zoomlu bir objektif yada daha iyi bir makro ya karar verirsin... belki de potre isteyip direk sigma 10-20 diye tuturacaksın bunkları zaman gösterecek. ben lensimin üstüne makine aldım sanda on tavsiye ederim ne çalışacağına karaq ver iyi bi lens al veonun üsütne en uygun makineyi al..

Tarih: 31 Temmuz 2007, 08:42 - İp: 212.***.**2.10
ercanicke
ercanicke (üye)
İstanbul / Amatör

pentax k 10d bu makınayada bır goz atmanı tavsıye ederım eğer nıkonla canon arasında kalırsanada nıkon derim.

Tarih: 31 Temmuz 2007, 14:31 - İp: 85.***.**6.29
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

leventsam

pardon 18-55 kit lens için çok mu keskin dedin bana mı öle geldi

Tarih: 31 Temmuz 2007, 22:50 - İp: 88.***.**6.144
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

nikonun 18-55 i güzel bence tabiki klasik olarak f8 ve üstü :D

18-55,70-300 Apo gibi bir set başlangıç için daha iyi suleyman,eğer fiyat farkı yapacaksa,

ilerde 18-55 'i elden çıkarır,güzel bir geniş açı alırsın.Şayet 18-135'i de vereceksin gün gelecek.

ama tek lens çok tele sevmem dersen 18-135 hoş bir açı

Tarih: 31 Temmuz 2007, 23:40 - İp: 85.***.**8.250
  • 1