66gursel
66gursel (üye)
Kocaeli / Amatör

Nikon D80

http://www.dpreview.com/articles/nikond80/

http://www.ritzcamera.com/webapp/wcs/stores/servlet/SearchView?storeId=10001&catalogId=10001&langId=-1&keyword=Nikon+D80&x=19&y=6

#66gursel' tarafından 09.08.2006 13:52:22 tarihinde düzenlendi.

http://www.letsgodigital.org/html/review/nikond80/d80dslr_TR.html
#66gursel' tarafından 09.08.2006 18:10:20 tarihinde düzenlendi.

#66gursel' tarafından 09.08.2006 19:50:04 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Ağustos 2006, 19:45 - İp: 85.***.**6.212
ceko
ceko (üye)
İstanbul / Haber Fotoğrafçısı

Bu konuda Sigma lenslerin faktörünü de unutmayalım derim ben. zannedersem sony'de de KM uyumlu sigma lenslerini rahatlıkla kullanabileceksiniz. son çıkan 3 model de (D80,30D,A100) birbirinden başarılı. Tüketici olarak karar vermeniz gerçekten zor. hepsinin birbirine göre artıları ve eksileri var, burada önemli olan zannedersem ihitiyaçlara göre uygun olanını almak Örneğin ben D80 ile D200 arasında o kadar fiyat farkı olabilecek kadar özellik farkı olmadığını düşünüyorum fakat saniyede 5 kare çekmesi sebebiyle D200 ve 30D öncelikli tercihimdir

Tarih: 11 Ağustos 2006, 16:28 - İp: 85.***.**3.53
pervince
pervince (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Bir kaç kişinin değerlendirmesini hariç tutarsak, genelde yazılanlara bakınca sanki Sony çok berbat bir makina çıkarmışta Nikon harikalar yaratmış zannedersiniz. Birbirlerine çok yakın iki makinayı kıyaslarken birini batırıp diğerini göklere çıkarmak hiç te inandırıcı olmuyor arkadaşlar.

D80'in iyi olması A100'ün kötü olmasını gerektirmiyor. Her ikiside şu andaki en gelişmiş Giriş Seviyesi DSLR.

Bir de 3-5 amatörün rasgele çektiği fotoğraflara bakıp A100'ün fotoğrafları kötü demek tam insafsızlık. Adam gibi birisi kullandığında makina karşılığını fazlasıyla veriyor.
işte bir kaç örnek.

FOT-1

FOT-2

FOT-3

Kıyaslamalar daha adaletli olursa inandırıcılığı da o oranda artar. Bu sadece bu başlık için geçerli değil, başka başlıklarda da aynı yaklaşım var. Bir markanın meraklıları bir araya gelip sürekli olarak "Bizim makina varya, hepsini döver" yaklaşımındalar. Yani objektiflikten uzak "Kendin Pişir Kendin Ye" forumuna dönüyor ortam.

Çeko arkadaşımızın da belirttiği gibi D80 de A100'de D30'da kullanıcısını mutlu edecek harika makinalar.

#pervince' tarafyndan 11.08.2006 17:12:46 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Ağustos 2006, 17:11 - İp: 195.***.**7.2
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Ya anlamıyorum sony ye kim kötü demiş acaba. Fotoğraflarını beğenmemek adeletsizlik midir. Ben konica minolta z2 nin fotoğraflarınıda beğenmedim ama genede onu aldım. Toplam özellikleri çok daha avantajlı idi. Eğer bir slr alırsam tercihlerim arasında a100 ilk sıralarda olacaktır.
Bilmem derdimi anlatabildim mi.
Ayrıca cekonun dediği gibi birde sigma lensler ile görmek lazım.

Tarih: 11 Ağustos 2006, 18:03 - İp: 81.***.**1.109
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

amanin gozlerim yanlis mi goruyor yoksa? ceko mu gelmis yoksa?
ceko neler yapiyorsun? bir kayboldun pir kayboldun yani..

Tarih: 11 Ağustos 2006, 18:40 - İp: 62.***.**2.10
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Pazarbey,

Omur kisa, hayat akip gidiyor, al artik su DSLRini kurtar kendini bu forumdan.

Tarih: 11 Ağustos 2006, 19:06 - İp: 85.***.**6.20
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

pazarbey alsa da forumdan kurtulamaz ki.. onda da benim gibi, forum, bagisiklik kazandi.. o yuzden zaman zaman "yetti gari aliyoooommm" demesi normal.. ama benim bildigim pazarbey, iyice ogrenmeden almaz makineyi.. daha bir-iki sene daha arastirmasi muhtemel pazarbeyin..

Tarih: 11 Ağustos 2006, 19:22 - İp: 62.***.**2.10
swordsman
swordsman (üye)
Ankara / Amatör

Selam pervince,

Bence bu kadar alıngan olmayın. Yazdıklarınızı okuyunca A100'ü geliştiren mühendisler içinde sizinde olduğunuzu düşünmeye başladım . Şaka bir yana sanırım herkes A100'ü beğenmek zorunda değil. Kaldıki kötü diyen olmadı sadece çektiği fotoğrafları beğenmeyenler oldu. Sony A100 sizinde dediğiniz gibi (alıp kullanmadım ama kağıt üzerindeki özelliklerine bakarak söylüyorum) kesinlikle kötü bir makine değil. Bana hitap etmiyor o ayrı mesele. Nasıl size neden beğeniyorsunuz A100'ü diye tepki verilemez ise, sizinde beğenmeyen arkadaşların görüşlerine tepkili olmamanız gerekir diye düşünüyorum naçizane.

Tarih: 11 Ağustos 2006, 20:48 - İp: 85.***.**4.223
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Evet evet bir iki seneye kadar alırım muhakak. En fazla. Umarım .İnşallah.

Tarih: 11 Ağustos 2006, 21:27 - İp: 81.***.**1.109
pervince
pervince (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Arkadaşlar,sanırım ben söyelemek istediğimi iyi anlatamadım. Kimsenin hangi makinayı alacağına, yada beğenip beğenmeyeceğine karışmaya niyetim yok, zaten ne benim nede başkasının buna hakkıda yok.

Benim itirazım şu noktada:
Örneğin, 30Dnin iyi bir makina olduğunu ispatlamak için D200'ü kötülemek mi gerekir. A100 de D80 de 30D de hariha makinalar, Bizim bunlardan bir tanesine yakınlık hissetmemiz diğerlerinin kötü olduğunu göstermez.Aynı anda üçüde de iyi olamazmı?

Bazı insanların bir makinayı yüceltmek için diğer makinaları illaki kötülemek zorunda olmalarına dayanamıyorum. buna hakkım yokmu...

Tarih: 11 Ağustos 2006, 23:00 - İp: 88.***.**7.58
swordsman
swordsman (üye)
Ankara / Amatör

Estağfurullah, tabi yanlış gördüğünüz bir noktayı dile getireceksiniz. Mükemmel makine diye birşey hiçbir zaman olmayacak zaten. Her zaman markaların birbirine göre eksi ve artıları olacak. İnsanlarda alım yapacakları zaman bu artıların ve eksilerin hangileri kendileri için önemli ise değerlendirip ona göre kararlarını verecekler. Hiçbir desteği olmadan "sony olayı bitirmiş nikonla canon nal toplar" veya "sony'nin makinesi çöptür hiçbir işe yaramaz" gibi yorumları çok fazla olmasada ne yazıkki görüyoruz zaman zaman. Ama çoğunluğun bu tip mesajlara itibar etmediğide aşikar.

Tarih: 11 Ağustos 2006, 23:14 - İp: 85.***.**4.223