mesut.mt8
mesut.mt8 (üye)
Ankara / Profesyonel Fotoğrafçı

Nikon D7000 Yağ Sorunu Varmı Yokmu ?

Merhaba arkadaşlar, bende yeni bir dslr makinanın arefesindeyim. Bazı yerlere sorduğumda nikon d7000 nin yağ sorununun ilk çıkan versiyonlarında olduğunu söylediler. Bu gün (21.04.2014) itibari ile, mağazaya gitsem böyle bir makina alsam , bu sorun ile karşılaşırmıyım. Öğrenmek istediğim yeni alıpta kullanan arkadaşlardan böyle bir sorunla karşılaşanlar varmı ?. Herkese saygılar.

#mt8' tarafından 21.04.2014 12:36:43 tarihinde düzenlendi.

#mt8' tarafından 21.04.2014 13:54:47 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Nisan 2014, 12:30 - İp: 88.***.**2.177
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Yag lekesini servislerin temizleme guvenvesi vermeleri sorunu duzeltmiyor cunki yag lekesi sorunu olan makinalarda her ay sensoru temizlemek gerekiyor ve yapiskan zor cikan lekeler oldugu icin serviste bile temizlense bir sure sonra sensorler cizilebliyor...

Tarih: 5 Haziran 2014, 22:12 - İp: 78.***.**4.231
dogukan_07ant
dogukan_07ant (üye)
Burdur / Amatör

buzlucam ile aynı fikirde değilim.

Daha önce bir forumda paylaştığım cevabımı sizinle yine aynen paylaşıyorum.

"o sorun paralel ithalat yani Türkiye garantili olmayan ürünlerde ortaya çıkıyor genelde. Bende aynı ikilemde kalmıştım ancak çeşitli tekno marketlerin müşteri danışmanlarıyla görüştüm. Ve güncel serilerde bu sorunların olmadığından bahsettiler ve D7000 aldım. Gayette memnunum D7000'i tavsiye ediyorum. Hava koşullarına dayanıklı olması da ek bir avantaj."

etrafımda pek çok D7000 kullanıcısı mevcut ve hemen hepsi stüdyolara bağlı çalışan kişiler ayrıca üniversitemde fotoğrafçılık konusunda oldukça deneyimli hocamlarım mevcut onlarında bazıları D7000 kullanıcısı.

D7000'de son 1 seneyi aşkın süredir kullanımlarında da her hangi hot pixel , yağlanma ve back focus gibi problemlerle karşılaşmadıklarını ısrarla söylediler.

Ben de tereddütsüz aldım D7000'i pişmanda değilim.

D7000 almanızı öneriyorum.

Tarih: 5 Haziran 2014, 22:14 - İp: 81.***.**0.205
atilla61
atilla61 (üye)
İstanbul / Amatör

Paralel ithalat olan nikonları nikon değilde başka bir firmamı üretiyor

Tarih: 5 Haziran 2014, 23:19 - İp: 176.***.**0.207
rockkesman
rockkesman (üye)
İstanbul / Amatör

dogukan kardeşim daha düne kadar fuji s2980 i öve öve bitiremiyordun o makinayla başlamıştın,daha sonra burada yorum yapanlara fujiden uzak durun demeye başladın ve bu arada birazda büyüdün sanırım, Nikon D7000 aldın.bu makina hakkında bayağı teknik uzman oldun.buzlucam gibi yılların deneyimli arkadaşımızıda aynı fikirde değilim dedin.bunlarıda geçtik.en son atilla 61 nickli arkadaşımızın yaptığı yoruma iyi bir nacizane açıklık getirmeni istiyorum.ordan burdan duyma yalan yanlış şeyleri yazmadan.bekliyoruz.???

Tarih: 5 Haziran 2014, 23:40 - İp: 193.***.**7.100
dogukan_07ant
dogukan_07ant (üye)
Burdur / Amatör

Fuji Ben hiç bir zaman usta biri olduğumu iddaa etmedim. Daha yolum uzun ,Fujifilmi akranlarına göre halen iyi buluyorum. Ancak elden çıkarılması neredeyse imkansız olan bir model.

bana fotografiumdan verilen bilgiyi aktardım. Dikkat edersen ve daha önceki cevaplarımı da okursan fotografium çıkışlı bilgiler olduğunu belirttim.

atilla abi dediğine lafım yok , benim asıl izah etmek istediğim durum, paralel ithalat olarak gelen Türkiye garantili olmayan ürünlerde çok bariz teknik servis sorunları yaşanıyor. Karfo'da yaşanmıyor mu elbetteki yaşanıyordur. Son olarak isim değiştiren ve bimeks grubun satın aldığı Electroworld ürünlerinde karfo garantisi veriliyor denmesine rağmen karfo garantili olmadığı ortaya çıktı .karfoya başvuran pek kişi teknik servis hizmeti aksamasından dolayı tabiri caizse sütten ağzı yanarak döndü.

Artık tüm ürünlerin piyasası öyle bir hale geldiki canonun üstüne nikon damgası vursan millet ona bile kanacak hale geldi.

Ben asla katı bir nikon savunucusu değilim. Fotoğrafçılık konusunda temel eğitim veriyorum 4-15 yaş arası miniklere. Bu yüzden sürekli farklı kompakt ve dslr modelleri deneme inceleme fırsatım oluyor. Yeri geldiği zaman Canon'u savundum yeri geldi nikonu , yeri geldi fujiyi , yeri geldi samsungu savundum. Ama sunu da belirteyim asla ama asla elime alıp kullanmadığım bir modeli önermedim kimseye , ya da kötülemedim

Tarih: 6 Haziran 2014, 23:16 - İp: 81.***.**2.181
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

" Test değerlendirmesini, internetteki kaynaktan birebir yaptım. Youtube den ingilizce anlatım vardı onuda yaptım. Sonra kendim pillerle yaptım. Sonra portre resimlerine baktım ve bir türlü net değildi.
-0,3 te en iyisiydi. Buna rağmen dengesizdi. (kit lens 18-105)
Çok noktalı fokus değil, tek noktalı yaptım. ......

... kendi kitapçığında ince af ayarı yapmanız tavsiye edilmez diye yazıyor. Renk sapmaları, zırt vırt bir sürü zararı varmış, ama yinede yapmak zorunda kalıyorsun. "

Ayarlar/testler birbirine karismis - karismasa da sanki karismis gibi yazilmis... Yani netlikten bahsederken, -0.3 duzeltme en uygunuydu diyorsunuz ( ki o ayar pozlama ile ilgili ); arkasindan fokusun tek noktali oldugunu belirtiyorsunuz. Sonra renk sapmalarina deginiyorsunuz.

Back/Front Focus icin yapilan " Micro adjustment " , dokunulmasi tavsiye edilmeyen ise pozlamayi degistiren " Fine Tune Optimal Exposure " ... Ilkini herkes her lense fokus problemi yasaniyorsa yapabilir. Ikoncisi ise makinanin pozlama "default" ayarini degistirecek bir ayar.

Pozlama ayarina dokunmak manasiz - sonucta filme cekmiyoruz. Cekilen fotograf aninda arka ekranda. + veya - pozlama telafi secenegini kullanmak, makinanin fabrika ayarlarini degistirmeyecegi icin tercih edilmeli.

Nikon 50mm f1.8 lensin, f1.8 diyaframinda yapilan testlerde sikinti yasanmasi kacinilmaz. Bu lens maalesef f2.5-f2.8'de ancak kendine geliyor. f1.8'de siyah cizgilerin tamamen mora bile donustugunu gorebilirsiniz ( lens fokus test sayfasini fotograflarsaniz ). Bu arada benim D300'de de o lens devamli fokus tutarsizligi yapiyor ( detayli test edersem )

D7000'de sorun yok demiyorum ; sitede bu buyuk sorunlara deginildi - elbet var. Yasanan problemlerin tamamina yakini yurt disinda ilk aylarda cozuldu, sikayetler durdu. Devam eden sikayetlerin cogunun kullanici analiz hatasi oldugu forumlarda goruldu. Ana sorun, ulkemize gelen makinalarin tartismali "sifirligi" ...

Toz lekesi ile yag lekesini karistigini da sık sık goruyoruz.

#paperman' tarafından 07.06.2014 19:46:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Haziran 2014, 06:47 - İp: 96.***.**5.17
erlaky
erlaky (üye)
Eskişehir / Amatör

resmi çok büyütürsen f2.8de de görünüyor sapmalar

Tarih: 7 Haziran 2014, 23:48 - İp: 5.***.**1.201