misstanbul
misstanbul (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon D700 İyimidir

CANON 500d alıcaktım ama sonra nikon d700 tavsiye ettiler bide d90 var. genelde kapalı alanda hareketli çekimler yapacagım (taekwondo fotografları gibi ) hangisini tercih etmeliyim makinalara yabancı sayılmam amatör çekim yapıyorum.d500 ve d90 aynı seviyedemi d700 ortalarda yok cokmu eeski model kaldı

Tarih: 15 Aralık 2009, 01:42 - İp: 78.***.**0.128
pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

nikon D700 FF bir makinadır. yani sensör alanı diger makinelerin sensörlerinden büyüktür. dolayısııyla yüksek ISO da cok daha az noise (kumlanma) yapar. kapalı mekanlarda az ısıklı ortamlarda enstantaneden kazanmak için yüksek ISO sizin işinize yarayacaktır..

Tarih: 15 Aralık 2009, 01:46 - İp: 78.***.**2.207
bhfotomarket
bhfotomarket (üye)
İstanbul / Firma

Uyarı

1. Forumda yazılan mesajlardan tamamen üye sorumludur.
  2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  4. Konunuzu, ilgili ve sadece tek bir bölüme açın.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  6. Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 15 Aralık 2009, 01:50 - İp: 188.***.**0.71
histogram
histogram (üye)
İstanbul / Meraklı

d700 muhteşem bir makinedir ... d90 ya da 500d ile farklı sınıftadırlar onlara göre daha kalitelidir eski model değildir ama çokta yeni değildir seneye d800 çıkması planlanıomuş

Tarih: 15 Aralık 2009, 20:51 - İp: 78.***.**2.161
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

d3 al

Tarih: 17 Aralık 2009, 01:01 - İp: 78.***.**2.111
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

D700 nerde 500d nerde bazen bu insanların kafasını kim karıştırıyor diye düşünüyorum, o arkadaşların dillerine karabiber süreceğim

Yaptığınız işten para kazanmayacaksanız D700 almaya bence gerek yok. Bence ucuz bir gövde ve 70-200 f2.8 lens almalısınız (mümkünse IS li versiyon) bir de monopod tabii. Elinizdeki gövdenin verdiği fotoğrafa bağlı olarak da Iso800-1600 e çıkarsınız. Sanırım 1/500 gibi bir enstanteneye de ulaşırsınız salon aydınlatmasında, bu da çok hızlı hareketler haricinde hareketi dondurmanız için ideal gibi.

Benim önerim ikinci el Canon40d + 70-200 f2.8 L IS + Monopod( hiç anlamam) ya da lensi yaslayabileceğiniz bir yer. 3500-4000 lira harcarsınız.

Bütçe kısıtlıysa ve sporculara olan uzaklığınız değişmiyorsa sabit odaklı (135mm gibi) bir lens alırsınız bir de 450d alırsınız ikinci el(video gerekliyse 500d) olur biter.

Bana D700'e ihtiyacınız yok gibi geldi, ama hızlı bir lens ve en az 5fps çekim güvüne ihtiyacınız olacak.

Tarih: 17 Aralık 2009, 11:34 - İp: 88.***.**7.222
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

97 model opel corsa alıcaktım sonra almışken 2009 porche 911 al dediler porche iyi midir?

gibi bi soru olmuş

Tarih: 17 Aralık 2009, 22:45 - İp: 212.***.**1.82
dedemkorkut
dedemkorkut (üye)
İstanbul / Amatör

aralarındaki fiyat farkına baktınmı.bence iyi bir lens fotoğraf makinası kadar önemlidir.

Tarih: 20 Aralık 2009, 09:45 - İp: 88.***.**0.59
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

fiyat farkı önemli değilse tabiki d700 iyidir.

Tarih: 21 Aralık 2009, 17:15 - İp: 78.***.**9.45
strahd
strahd (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

D700'ün iyi bir yatırım olmadığını düşünüyorum. Artıdan çok eksisi var çünkü. Bir alt modeli olarak düşünebilinecek d300/d300s'e göre iki avantajı var, birincisi FF olması ikincisi daha az gren üretiyor olması.

Dezavantajları ise çok fazla, birincisi vignetting sorunundan bahsediliyor. İkincisi DX lenslerle 6MP olarak çalışıyor. d300'deki %100'lük frame coverage yerine sadce %95 frame coverage sunabiliyor ki amatör cihazlardakilerle aynı değer zaten. Fiyatı en aşağı bir milyar daha yüksek ve sonuç olarak yüksek grenlerdeki ufak avantajı dışında elde edilen görüntü d300 ile aynı lensle çekeceğiniz görüntüyle %99 aynı diyebilirim bir çok fotoğrafını karşılaştırmış biri olarak.

Muhtemelen daha yüksek çözünürlük ve hd video kaydı ile d700x veya d800 olarak revize edilip, eksikleri kapatılacak bu cihazın. Tabi henüz hala dedikodu.

Tarih: 24 Aralık 2009, 04:54 - İp: 78.***.**7.80
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Dezavantajları ise çok fazla, birincisi vignetting sorunundan bahsediliyor. İkincisi DX lenslerle 6MP olarak çalışıyor. d300'deki %100'lük frame coverage yerine sadce %95 frame coverage sunabiliyor ki amatör cihazlardakilerle aynı değer zaten. Fiyatı en aşağı bir milyar daha yüksek ve sonuç olarak yüksek grenlerdeki ufak avantajı dışında elde edilen görüntü d300 ile aynı lensle çekeceğiniz görüntüyle %99 aynı diyebilirim bir çok fotoğrafını karşılaştırmış biri olarak.

Aslında bu konu başlığına cevap yazmanın anlamsız olduğunu düşünüyordum zira 500D yerine D700 tavsiye edilmiş dolayısıyla böyle bir soruya verecek cevap bulamadım.

Ancak FF bir makine ile ilgili olarak yukarıda alıntı yaptığım yorumları çok yanlış buluyorum.

1. Mesela D700 ün vignetting (köşe kararması) yaptığı yazılmış. Köşe kararması gövde değil lensle alakalıdır, eğer lensin imaj dairesi FF sensörü karşılamıyorsa köşe kararması herhangi bir FF gövdede meydana gelir. D700 le alakalı değil bu konu.

2. DX yani croplu lenslerde 6MP çalışması konusu. Hangi FF makineye croplu lens takarsanız takın, neredeyse yarı çözünürlüğü kadar fotoğraf verecektir yani bu da tüm FF ler için geçerli bir konu sadece D700 değil.

3. D700 ün %95 lik frame coverage değeri (kadraj yüzdesi) ile D300 ün %100 lük kadraj kapsama yüzdesi nin karşılaştırılması konusunda da büyük yanılgı var. Öncelikle FF bir makinenin zaten kadraj alanı, Croplu dan oldukça fazladır. Yani siz D700 ün vizöründen bakarken, D300 ün vizöründen baktığınızdan çok daha geniş bir kadraj alanı görürsünüz. Yani biri FF bir sensörün gördüğü alanın % değeri diğeri ise croplu yani küçük sensörün gördüğü alanın yüzdesidir. Hele hele mercimek kadar ufak sensöre sahip amatör makinelerin %95 lik kadraj yüzdesi ile karşılaştırmak saçma olur.

4. D700 ün çözünürlüğünün diğer FF makinelere göre nispeten düşük çözünürlüğe sahip olması sonucu yüksek iso başarımı çok iyidir ancak tek avantajı bu değildir. Düşük çözünürlük sayesinde seri çekim hızı da bir FF için yüksektir (Griple saniyede 8 çekimi gripsiz 5 çekim). Bu bir tercih meselesidir, kimisi yüksek çözünürlük isterken kimisi de yüksek iso başarımına ve seri çekim hızına önem verir. Ben profesyonel bir spor muhabiri olsam ve FF bir makine istesem D700 tam aradığım makine olurdu.Toza ve suya karşı dayanımlı gövdesi de profesyonel kullanıma yönelik yapılmıştır.

#t_yaman' tarafından 26.12.2009 17:14:56 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Aralık 2009, 10:56 - İp: 64.***.**0.21