sherifman
sherifman (üye)
Rize / Doğa Fotoğrafçısı

Nikon D5100için 70 300 Lens

Bir hafta önce nikon d 5100 aldın.18 55 lens ile birlikte Öğrenmeye çalışıyorum.Kuş potre çekmek istediğimden 70 300 lens almak istiyorum Piyasada 300 cıvarı titreşim önleyici özelliği olanlar çok daha pahalı. Titreşim önleyici özelliği olmayan lens alsam acaba çekimlerimden önemli bir sorun yaratırmı .Pişman olurmuyum.Bir de hangi model alayım. sigma için SİGMA 70-300/4-5.6 DG APO MACRO daha keskin diyorlar .Nikon tamron sigma hangisini alayım Sayın uzman arkadaşlar ne önerirsiniz. Saygılar

Tarih: 17 Ağustos 2011, 14:15 - İp: 88.***.**5.28
ohtar
ohtar (üye)
İzmir / Amatör

sigmanın lensini macro çekim için de öneriyorlar, yalnız şu var ki 300mm' de titreşim önleyiciye ihtiyacınız olur, ya da sürekli tripod taşımak zorunda kalırsınız ki profesyonel için de taşımanız öneriliyor. ama ağır yapılı olduğundan titreşim önleyicili bir lens daha fazla işinize yarayacaktır bence. profesyoneller de görüşlerini paylaşıp yardımcı olurlar zaten.

Tarih: 17 Ağustos 2011, 15:00 - İp: 85.***.**1.98
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Ben Sigma'nın titreşim önleyici motoru olmayan eski modelini uzun zaman kullandım. Gayet memnundum. Alıp rahatlıkla kullanabilirsiniz. 200 mm den sonra titreme yapar ama çekim gayet güzel ve net çıkar...

Tarih: 17 Ağustos 2011, 20:30 - İp: 92.***.**2.200
enopis
enopis (üye)
İstanbul / Amatör

sanıyorum d5100 ün gövdesinde af motoru yok. dolayısı ile seçeceğiniz teleobjektif kesinlikle af motorlu olmalı.
saygılar...

Tarih: 18 Ağustos 2011, 23:30 - İp: 78.***.**0.195
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

Elleriniz çok kuvvetli olsa dahi bir titreme olacaktır.
Bu titreme 70mmde belirgin şekilde olmasa da elinizin titremesine bağlı olarak ileriki zoom seviyelerinde artacaktır.
Bu, kuşun size yakınlığı ile de alakalıdır yani.

Ayrıca madem böyle birşeye merakınız vardı keşke daha önce forumlarımızdan yardım alsaydınız.
AF motorsuz D5100 ile bu türden bir lens size oldukça pahalıya patlayacak şimdiden söyleyeyim.
Ayrıca kuş fotoğrafçılığını yapabileceğiniz özel bir ortam var ise zaten bunu elde çekimle değil bir tripod ile yapmanızı tavsiye ederim.
Lakin yeni başlamış, öğrenme safhasında olan birisi için Titreşim Önleme(IS,VC ...) önemli olacaktır.
Sakın ha bir yanlış daha yapıp AF motorsuz olanından almayınız.
Alacağınız lenste AF değil AF-S yazmalıdır.

Tarih: 19 Ağustos 2011, 09:54 - İp: 78.***.**2.177
  • 1