carisma
carisma (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Nikon D40x İle Canon Eos400 Hangisi

arkadaslar kafayi yiyecem ya cok yakinda dügünlerim basliyor ve halen elimde bir kamera yok...kamerada kararsizligim yüzünden yok!!! tecrübeli arkadaslara soruyorum simdi siz benim yerime olsaniz hangisinde secim yaparsaniz? hangisi daha iyi veya neden? ben kendim genelikle parkta bide dügün salonlarinda cekim yapiyorum...veya bellirli biseye dikkat etmem gerekiyormu??? vs vs vs lütfen acele yardim edin bana...

Tarih: 9 Ekim 2007, 17:03 - İp: 78.***.**8.78
koç2513417
koç2513417 (üye)
Aydın / Özel Gün Fotoğrafçısı

canon kullan. nicon çok gren yapıyor.canonda renkler harika. üzerindeki batarya nicondan fazla.bir de niconlarda perde hatası çok olmakta.

Tarih: 9 Ekim 2007, 18:49 - İp: 88.***.**3.111
alikatip
alikatip (üye)
Ankara / Amatör

Canon, yüksek asalı çekimlerdeki kalitesi ve renklerindeki canlılık sebebiyle tercih edilebilir.
Kendi fikrim 400d ne kadar 40x ile aynı klasmanda da olsa ben 400d yi tercih ederdim.

Tarih: 9 Ekim 2007, 19:21 - İp: 88.***.**7.166
turtle123
turtle123 (üye)
İstanbul / Amatör

ikisi arasında fiyat farkı ne kadar?Mesela Nikon D40X 1100 Dolar civarı.Peki ya Canon?

Tarih: 9 Ekim 2007, 19:42 - İp: 85.***.**6.75
carisma
carisma (üye)
Yurtdışı / Meraklı

ikizinin arasinda ortalama 100 euro fark var ama bu sorun degil benim icin...ikizini karsilastiriyorum hepsi hemen hemen ayni özelikler sahib...ama nereye baksam canon eos 400 görüyorum ve bir yandanda cogu fotorafcilarda nikon kullaniyor...aslinda daha önceleride ikizinide kullandim ama canon daima sevdim kameraydi ama fotorafcilarin hepsi nikon diyince kafam karisti...sizin burdaki yazmalariniz cok faydasi oldu...sizin cevaplariniza göre alicam...herkese tsk ederim

Tarih: 10 Ekim 2007, 00:17 - İp: 78.***.**3.252
turtle123
turtle123 (üye)
İstanbul / Amatör

inan bende aynı ikilemdeyim.Bana da sorduğum fotografçı Nikon D40 X'i tavsiye etti.2 gündür araştırıyorum ve sonunda Nikon'u almaya karar vermek üzereyim.Bir tek yarın Sirkeci'ye gidip orada da araştırıcam.Sonra büyük ihtimalle Nikon D40 X

Tarih: 10 Ekim 2007, 00:36 - İp: 85.***.**6.75
philip
philip (üye)
İstanbul / Amatör

İkisi arasında ikilemde kalan birinin fotoğraf makinası için bütçesinin 1500YTL yakın veya daha aşağı ya da yukarı demek oluyor.

En önemli şey, elinde taşıyacağın makinın ele oturması ve kendi eline yakıştırması olurdu. Her iki makinayı ele alarak bakmanızı, sonrada bu tercihlerin arasına d80'ide ekleyiniz. Fiyatı şu günlerde çok uygun. Her iki makinadan da üstündür. Lens olarak 18-135 tercih edilebilir. Bu ikiliyi nakit olarak hayyam çarşısında spot olarak 1500 YTL veya daha aşağıya temin edebilirsiniz.

Dslr için iyi bir başlangıç dilerim. Ama tecrübe yaşamaktan ibarettir. Her ne alacaksanız, sizinde tecrübeleriniz olacak ve kendi kararlarınızı bir dslr kullandıktan sonra siz vereceksiniz.Ayrıca çektiğiniz fotoğraflara photoshop uygulamasıda yapmanız gerekebilir.

#philip' tarafından 10.10.2007 01:31:49 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Ekim 2007, 01:24 - İp: 85.***.**0.142
carisma
carisma (üye)
Yurtdışı / Meraklı

off yaa arkadaslar hadi benimle bir karar varin sizlerde ikizinin arasinda secim icin...sizce canonmu yoksa nikonmu? fotorafci arkadaslar dügün cekimleri yapanlar özelikle sizde bunlardan birisi varsa söyleyin ya resimler nasil?

Tarih: 10 Ekim 2007, 03:45 - İp: 78.***.**0.2
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

allah allah !!!

koç2513417 kaç senedir şu forumdayım daha bir kere perde hatası sorununa rastlamadım nikon'da. Kendimde nikopn kullanıyorum, arkadaşlarım var senelerdir nikon kullanıyor.. hiç ama hiç böle bir sorun duymadım...

ki herkes bilir, nikonlar canonlara göre çok daha sağlamdır...kusura bakma ama yanlış bilgi veriyorsun zaman zaman insanlara...

neyse konumuza geçelim...bu kadar cevap yazılmış, sağolsun cevap yazan arkadaşlar o kadar yüzeysel bilgi vermişlerki, çok şaşırdım doğrusu...

Carisma git 400D al... neden mi ???

gren yada perde vızırtısı yüzünden değil...hele hele canlı renkler hiç değil...

Nikon D40 ve D40x lerde AF motoru yok...yani bu şu demek

Fotoğraf makinalarında bir adet AF motoru bulunur ve bu motordan bir pin çıkar bayonetin ordan lense girer ve lensin OTO FOCUS yapması için lensi sağa sola çevirir...

nikonun bu iki modelinde bu motordan olmadığı için,her lensle AF (Auto Focus) çalışamazsın...her lens den kastım nedir diyeceksin ???

Şöleki bir çok firmanın ayrıca kendi içinde AF motoru olan lens modelleri var

Bu AF Motorunun lensin içinde olması makinanın daha doğru ve daha hızlı ayrıcada çok daha sessiz netleme yapmasını sağlıyor

Canonlarda USM
Nikonlarda AF-S
Sigmalarda HSM

kodlu lensler bunlara örnek...

ama ne yazıkki bu lensler biraz daha pahalı oluyorlar...

zaten sigmanın hsm kodlu lens sayısı şu an için çok az...canon lensleri zaten nikonda kullanamazsın, geriye sadece nikon lensler kalıyor...ilerde kendini geliştirdikçe lens almak istersen eğer bu AF motoru işi seni zorlayabilir

evet nikon 18-135 AF-S bir lens..ama kalitesi tartışılır,,,yada nikon D70 lerle verilen 18-70 yada 18-55 bunların hepsi kit lens.. AF-S motoru olsada, optik kaliteleri iyi değil...

mesela ben Tamron 17-50 kullanıyorum.."D80 nimi aldım" gibi bir başlık var forumda aç bak fotoğraflara, lensi anlayacaksın...bu lensi D40X ile kullanamazsın...

yada sigma 17-70... çok iyi bir lensdir..ama onuda kullanamazsın...

onun dışında bu iki makina arasında fotoğraf kalitesi anlamında fark yok.. ikiside süperler..

ha bana deseydin ki Canon 400D mi Nikon D80 mi o zaman derdim kesinlikle Nikon D80...

Ama bu durumda ibre canondan yana

ayrıca

emin ol şu an piyasada bulunun D80,D200,400D,30D,K10D gibi makinaların fotoğraf kalitesi açısından farkları yok

fark ek özelliklerde..body,parametler vs. vs.

Tarih: 10 Ekim 2007, 11:59 - İp: 195.***.**6.229
carisma
carisma (üye)
Yurtdışı / Meraklı

dostum senin yazdigin kafama cok yatti ve tsk ederim...
sonra herkese cok tsk ederim...
hadi hayirlisi birazdan alicam kamerayi )) ilk resimi buraya sunarim ) sonucta beraber sectik..herkesin agzina bide ellerine saglik....

Tarih: 10 Ekim 2007, 19:36 - İp: 78.***.**6.53
erdem85
erdem85 (üye)
İstanbul / Amatör

ben de iki makine arasında kararsız kalmıştım.dunesea'nın açıklamaları gayet tatmin ediciydi. fakat bir şey sormak istiyorum dunesea'ya; "bana deseydin ki Canon 400D mi Nikon D80 mi o zaman derdim kesinlikle Nikon D80.." demişsin ya, peki niye Eos400 değil de D80?

Tarih: 11 Ekim 2007, 11:29 - İp: 88.***.**3.93