erkamt
erkamt (üye)
Amasya / Amatör

Nikon D40/canon S5/nikon P80

merhaba

800 liraya yakın bir bütçeyle bu 3 makinadan hangilerini alabilirim.hayyam pasajında çok daha ucuz spot ürünlerin satıldığını duymuştum.Hayyam pasajından spot bir slr mi, yoksa başka bir yerden garantili bir dslr like mı almalıyım.eğer slr alırsam uzun zaman makina almam ama slr like alırsam 7-8 ay sonra değiştirmeyi düşünüyorum ne yapabilirim yardımlarınız bekliyorum...

Tarih: 10 Mayıs 2009, 16:58 - İp: 78.***.**9.12
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

öncelikle yüzde yüz emin olduğum bir konu; 800 tl canon S5'e verilmez. Hayatta vermem şahsen!
P80'e de verilmez!
Alışverişe niyetlendiğimizde bazen detaylı araştırırız vekafamız öyle bulanır ki, neyin doğru yanlış olduğunu anlamayız.

Ama 800 tl az para değil.. Ve bu 2 makine, sadece bir like model.. İso400 de bile kumlanma yapar. Ve daha bir sürü eksiklik sayamayacağım..

D40 a geleyim.. Evet o bir DSLR.. Ama Şu anda DSLR piyasasının en alt seviye makinesidir.
6 mp olması handikaptır. Hem de önemli handikap.. Ve makine üzerinde af motoru yoktur. Yani AF motorlu lensler kullanabilirsin sadece.. Bu da lens seçerken seceneklerini azaltacaktır.

Biraz daha para biriktirerek:

1- sony A200
2- canon 1000d

bu 2 modelden birini almanı öneririm. Ama illaki nikon dersen, nikon d60 öneririm. Evet onda da AF motoru yok ama hiç olmazsa 10 mp ve yeni bir model...

Yani, başlıkta yazdığın 3 modeli de ben kesinlikle tavsiye etmiyorum.

Tarih: 10 Mayıs 2009, 19:04 - İp: 88.***.**6.168
mehmetklyr
mehmetklyr (üye)
İstanbul / Amatör

Mustafa abinin "illaki nikonsa" önerisine daha uygun fiyatlı ve yine 10mp bir modelde ben önereyim. Nikon D40x.. Fiyat olarak D40 ile D60'ın ortasındadır.

D40tan farkı 10mp olması, D60'tan farkıda sensör temizleme özelliğinin olmamasıdır...

Tarih: 10 Mayıs 2009, 21:12 - İp: 88.***.**1.180
erkamt
erkamt (üye)
Amasya / Amatör

benim verebileceğim maksimum para 800 lira...tabiki güzel bir dslr bulamazsam like alacağım ve 800 liranın da hepsini harcayacak değilim...

daha önce Nikon D80 kullanmıştım(teyzemin oğlunundu kısa bir zaman kullandım)ama ben bir öğrenciyim. fazla para veremem sadece verebileceğim taş çatlasa 900 lira...daha fazla veremem.ama almışken bir dslr alıp sonra sadece lenslere para vermeyi düşünüyorum.bi de mp olayını bu kadar önemsemek doğru mu bilmiyorum.çünkü ben sadece bilgisayar ortamında uğraşıcam fotoğraflarla.büyük baskılar almayacağım ve bu yüzden de 6-7 mp'in bana yeteceğini düşünüyorum.ama sonuçta ben bir amatörüm ve her fikri dinleyip araştırmam gerekiyor.

Tarih: 11 Mayıs 2009, 14:16 - İp: 78.***.**7.55
mehmetklyr
mehmetklyr (üye)
İstanbul / Amatör

Mp olayına çok takılmayın. 6 Mp büyükoranda işinizi görecektir. Ama şunu bilin: Macro çekimler yapacaksanız crop yapmanız gerekesek ve orada düşük mp sıkıntısı çekebilirsiniz. Yoksa yalnız bilgisayar ortamın veye normal boyutlu baskılarla kullanacağınız fotoğraflarda bir sıkıntı yaşamazsınız. Uzun süre 4mp Canon A520 kullandım, aynı sizin gibi PC ortamında çalıştığım için bgir sıkıntı yaşamadım. Macrolar bile çektim

800-900 lira D40 için bence yüksek meblağlar.. Size tavsiyem (biliyorum zor. Aynı şeyleri yaşadım) biraz daha bekleyip , üzerine 100-200 lira daha koyup sony a200, pentax k200d gibi modellere yönelmeniz. Ve sıkı bir araştırmayla 900-1000 lira arasında a200 bulabilirsinizx..

İstanbuldaysanız aşağıdaki linkteki ilan sahibiyle irtibata geçmenizi öneririm
İLAN

Tarih: 11 Mayıs 2009, 14:26 - İp: 85.***.**2.123
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Panctom a katılıyorum.
İki model arasında kalsam Nikon D40X yerine D40 modelini tercih ederim. Iso konusunda Nikon D40, 6MP çözünürlük sayesinde hiç de fena değil. Ancak Sony A200 Canon 1000D ya da Pentax K200D dururken bu iki Nikonu da tercih etmem tabi.

Tarih: 11 Mayıs 2009, 15:30 - İp: 78.***.**5.148
erkamt
erkamt (üye)
Amasya / Amatör

sadece nikon veya canon düşünürsek öneriniz neler olabilir

Tarih: 11 Mayıs 2009, 22:55 - İp: 78.***.**6.93
mehmetklyr
mehmetklyr (üye)
İstanbul / Amatör

O zaman D40 veya D40X, belki 1000D... Başka alternatifiniz yok. Ama şunu bilinki sony veya pentax modellerinden birini tercih etmezseniz (sizin btçenize göre) çok paraya az şey almış olacaksanız...

Tarih: 11 Mayıs 2009, 23:03 - İp: 85.***.**2.73
erkamt
erkamt (üye)
Amasya / Amatör

şimdi ben daha önce nikon ve canon kullanan çok tanıdığım olduğu için ve ben de kullandığım için kalitesine güveniyorum ve bu yüzden bu iki markadan olsun istiyorum.sony'ye bir şey diyemem ama pentax'tan korkuyorum beni yarı yolda bırakır mı diye.

alıcağım makina bana ait ilk makina olacak ve beni uzun süre idare etmesini istiyorum.bu yüzden kalitesine güvendiğim makinalarla yola çıkmak istiyorum.ama mecbur kalırsam sony'ye veya pentax'a dönebilirm.

Tarih: 12 Mayıs 2009, 13:59 - İp: 78.***.**8.43
orcaf1
orcaf1 (üye)
Yurtdışı / Doğa Fotoğrafçısı

Merhaba Dostum ,

Ben yurtdışında yaşıyorum , ve hafta sonu nikon D40 kit'ı Almanya'da Mediamark'ta 249 euro'ya aldım. Aynı makina türkiyede 1200 YTL civarı , eğer yurtdışında tanıdığın var ise ,şiddetle aldırmanı tavsiye ederim .

Bu makinaların ülkemizde neden bu kadar pahalı olduğunu anlayabilmiş değilim! İnsnaların hobileri veya kişisel gelişim isteklerine bu kadar büyük vergiler konulmaması lazım.

Sadece bu imkanı paylaşayım dedim sizlerle , belki yararlanan olur.

herkese iyi günler .

Umut

Tarih: 15 Mayıs 2009, 11:43 - İp: 20.***.**6.36
mehmetklyr
mehmetklyr (üye)
İstanbul / Amatör

Hayır arkadaşım. Pentaxtan bukadar korkmana gerek yok. Kesinlikle çok kaliteli makinalar yapıyor. Cann ve nikondan eksiği yok aksine fazlası far. Gövdeden titreşim önleyici bunların en göze batanı. Bu şu demek oluyor. Canon ve nikonda titreşim önlemeye sahip olmak için alacak olduğun lense büyük miktarlarda fark ödüyorsun. Ama pentaxta aldığın her lens gövdenden dolayı titreşim önleyicili olmuş oluyor. Canon ve nikon kadar reklam yapsaydı inan çok farklı olurdu durum.

Ayrıca sony bence şuan alınabilecek en mantıklı ürünleri yapıyor. Kalitesini şöyle ıspatlayayım sana. Nikon D80, D300 gibi modellerin sensörlerini üreten firmayı araştır. Koskoca SONY yazdığını göreceksin.

Giriş seviyesi modeller için A200, A300 ve A350 modellerinden birisini öneririm. Bunlar arasında en makul olanı A300dür. Gövdeden titreşim azaltıcı, liweview, hareketli LCD ekran, Carl Zeiss ve G serisi objektifleriyle sony çok emin adımlarla ilerliyor.... Ben hep şunu söylemişimdir. Televizyon, Kamera, bilgisayar, ses... Bunların hangisinde sony 3. sırada kaldı...????

A200, A300, A350 bunlar aslında aynı makineler. Neden model farkı olduğunu söyleyeyim

A200 10.2 mp bir DSLR makine..
A300 A200'ün Hareketli LCD ekran ve müthiş hızlı Liweview (LCDden çekim. kompaktlardaki gibi ama daha hızlı) eklenmiş modeli.
A350 ise A300'ün mpi 14.2ye yükseltilmiş versiyonu...

A350deki megapiksel artışı belli oranda noise artışına sebep olduğundan A300 daha makul. Ama bu A350 kötü demek değil. Aradaki noisew farkını farketmen son derece güç..

Sony Alpha Kulübü başlıklı konuyu incelersen karar vermende daha faydalı olacaktır.

SONY BU YAZIMI OKUSA BENİ CEO YAPAR :D:D:D

#mehmetklyr' tarafından 15.05.2009 13:06:10 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Mayıs 2009, 13:05 - İp: 85.***.**3.204