mask35
mask35 (üye)
İstanbul / Firma

Nikon D40 Ve K100d

Aynı segmentte ve birbirine yakın kalitede bu 2 model hakkında tecrübesi veya bilgisi olan arkadaşların paylaşımını rica ediyorum. teşekkürler.

#mask35' tarafından 26.08.2009 21:55:00 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Mart 2007, 18:23 - İp: 88.***.**9.51
mask35
mask35 (üye)
İstanbul / Firma

#mask35' tarafından 17.07.2008 02:07:35 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Mart 2007, 21:54 - İp: 88.***.**9.51
4er
4er (üye)
İstanbul / Amatör

K100d

Detail (D-SLR) Rating (out of 10)
1. Build quality 8.0
2. Ergonomics & handling 8.5
3. Features 8.0
4. Image quality 8.0
5. Performance (speed) 8.0
6. Value 8.5
Highly Recommended

D40
Detail (D-SLR) Rating (out of 10)
1. Build quality 8.0
2. Ergonomics & handling 8.5
3. Features 8.0
4. Image quality 8.5
5. Performance (speed) 9.0
6. Value 9.0
Highly Recommended

(kaynak: wwww.dpreview.com)

Konsalide edersek 1, 2, 3 her ikisi için de aynı. Ancak 4 ve 5 Nikon D40'da daha iyi görünüyor. Mantıksa. işte sonuç...

Aşka ise diyecek bişi yok zaten, ama yine belirtmek isterim çok kararsız kalınca en iyisi yukarıdaki yöntemi kullanıp (+) ve (-) tablosu yapmak en iyisidir. Tabi gidip bir de inceleyin mutlaka....

Belirtmek istediğim bir husus da şu VR konusuna bukadar takılmaya gerek yok... Ben de çok tereddütteydim, ancak henüz "ah, vah ben ne yaptım!" demedim... Umarım demem, ancak dersem de o zaman VR'nin biraz daha piyasada bolladığı, fiyatın düştüğü dönemi beklerim. Elbet düşecek değil mi ya?

Karar vermek gerçekten zor...Kolay gelsin...

Tarih: 18 Mart 2007, 22:14 - İp: 85.***.**6.233
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

d40 al ozaman :D,hiç kurcalama çok istiyorsan.

Tarih: 18 Mart 2007, 22:26 - İp: 85.***.**4.114
mask35
mask35 (üye)
İstanbul / Firma

#mask35' tarafından 25.08.2008 16:05:05 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Mart 2007, 22:29 - İp: 88.***.**9.51
4er
4er (üye)
İstanbul / Amatör

sevgili "KOD" ben de salaklığıma gidip eşek yüküyle parayı D40'a vrecek kadar zengin değilim... Herkesin beklentileri, hedefleri vardır... Bir amatör ve karşısındaki amatörün yazışması buradaki yazılanlar... Bir arkadaşımız fikir istemiş yazıyoruz burada değil mi?

Ben makinanın kullanıcı olarak fikir beyan ediyorum. Ben de çok dolaştım, burada yazılanları, yurtdışı sitelerde yazılanları okudum. Kararımı öyle verdim.

Armudun sapı, üzümün çöpü diyerek burada kafa karıştırmaktan başka bir şeyleri paylaşmak lazım... Kullanıcısı olduğunuz makina hakkında yorum yapabilirsiniz diğerleri ahkam kesmek olur diye düşünüyorum...

Evet lens uyum problemi vardır (gerçekten problem mi iyi incelemek lazım). Bu makina hakkında bu kadar acımasız yorum yapmak pek haklı bir eleştiri değil bence... 6000 Euro'luk lens alacak adam da zaten bunu mu alayım şunu mu alayım diye düşünmez. Gerçekleri konuşmak lazım... Bu makinayı kim hangi amaçla alacak?

Şahsen lens alma konusunda da kararımı verdiğimde pişmanlık yaşayacağımı zannetmiyorum... İhtiyacım olabilecek lens olsa olsa bir tane olur o da tele olur. Fiyatlarını da lütfen uçurmayalım. Ayrıca VR konusuna da niye bukadar takılıyorsunuz anlamıyorum. Haaa çok önemliyse bilemem...

Ah vah çekeceğim bir işi de asla yapmam... Ve şunu da gördüm ki VR lensi gerçekten almak istememe rağmen şu anda gerçekten lazım mı diye soruyorum. Çünkü ihtiyaç hissetmiyorum...

OK?

Tarih: 18 Mart 2007, 23:54 - İp: 85.***.**6.233
4er
4er (üye)
İstanbul / Amatör

hımmm bir ekleme daha yapmak istiyorum...

Araştırmalarımda öğrendiğim bir şey daha oldu: İyi bir lens evladiyeliktir. Makina gelir geçer ama lens hiç de öyle değildir. Günün birinde iyi bir lens alırsam muhtemelen bunu çok uzun süreler kullanırım d40 olması da lazım değil...

Lensim yeter ki iyi olsun...Bu anlamda lense vereceğim paraya acımam ama makina için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Teknoloji o kadar hızlı ilerliyor ki... Bakın iki ay öncesinde d40 vardı şimdi d40x var (daha üst modeller için de aynı şey geçerli takdir edersiniz ki). Yarın ne olacak? Söyleyeyim elimizdeki tüm en iyi makinalardan daha iyileri piyasada olacak. Peki lensler? İyi düşünmek lazım... İşin farklı boyutları da var.

Bu işi nereye kadar götüreceksiniz, bu bir hobi mi, bu bir iş mi, bu bir heves mi? Hevesse düşünmeye değmez, hobiyse optimal seçeneğe bakmak lazım. iş ise ozaman bu işin rengi değişir; olaya sermaye gözüyle bakmak lazım. Bu alacağınız makina sizin sermayeniz mi olacak? Hayır! O zaman kesnize ve zevkinize göre seçiminizi yapın. Her şey o kadar çabuk gelişiyor ki bu gün almayı hayal edemediğimiz şeyleri bir süre sonra her yerde görüyoruz. Yeni teknolojiler her zaman pahalı olmuştur. Taki yenisi çıkana kadar... Detayda boğulmanın anlamı yok. Zamanınızın ve paranızın keyfini sürün...

Kullanıcı yorumları için www.cnet.com adresini de tavsiye ederim. Site içi arama motorundan her iki makina için de yorumlara ulaşabilirsin.

Tarih: 19 Mart 2007, 00:36 - İp: 85.***.**6.233
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

FF makineler yaygınlaşınca şu an kullandığımız çoğu lens hükmünü yitirecek.

Tarih: 19 Mart 2007, 00:54 - İp: 88.***.**2.107
mask35
mask35 (üye)
İstanbul / Firma

#mask35' tarafından 25.08.2008 16:02:38 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Mart 2007, 01:52 - İp: 88.***.**9.51
altas
altas (üye)
Kocaeli / Amatör

http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=7105

Tarih: 19 Mart 2007, 11:15 - İp: 85.***.**7.82
hisli
hisli (üye)
Yurtdışı / Amatör

ff fotoğraf makinesi?? Beni ve bilmeyenleri aydınlatır mısın sevgili muratsen.

muratsen yerine gunesiniz ben olayim dedim, her ne kadar yerini tutamasakta

ff full frame. yani sensor boyutu 35mm`lik film boyutlarinda. KOD`un verdigi lensler icinde mesala DC kodlu lensler kucultulmus sensorlere gore yapiliyor. bunlari FF sensore sahip makinada kullanamiyorsunuz.

edit: nikon icinde DX kodlu lensler boyle imis.

#hisli' tarafından 19.03.2007 13:54:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Mart 2007, 13:52 - İp: 195.***.**8.198