m.tmn
m.tmn (üye)
Gaziantep / Amatör

Nikon D3100 İle Canon 600d Yi Değiştirmk

merhaba arkadaşlar bir nikon d3100 kullanıcısıyım lensler falan nikonda pahalı gibi ekstra masraflar falan sorun çıkarıyor bana. d3100ü satıp 600d alma düşüncesindeyim hem ikinci el lensler canonda daha fazla bir piyasa tutuyor gibi
fikirleriniz nelerdir kit lens+d3100 devam edip ileride bi üst segment mi yoksa 600d alıp yola yeni lenslerle devam etmekmi

düşüncelerinizi bekliyorum yardımcı olun lütfen...

#m.tmn' tarafından 08.09.2012 13:36:08 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Eylül 2012, 13:24 - İp: 95.***.**6.86
mbc07
mbc07 (üye)
Antalya / Amatör

sizin sorun olarak gördüğünüz konu af motorsuz nikon aldığınızda en başından kabul ettiğiniz bir durumdu. bunu değiştirmenin tek bir yolu var. o da şu : almayı düşündüğünüz lensler hangileri olmalı? veya ileride hangi lensler ihtiyaçlarınızı karşılayacak? burada şunu da unutmamak lazım. body de af motorunun olması büyük bir nimet olarak karşımıza çıkmış olabilir. fakat aslında durum biraz da şundan ibaret: artık piyasaya çıkan neredeyse bütün objektifler motorlu olanlar. yani gelecekte bodydeki af motoruna olan ihtiyaç azalacak. sonuçta lensteki motorların genelde çok daha başarılı olduğunu tartışmak anlamsız olur. bir başka örnekte sony deki steadyshot yani titreşim engelleme özelliğinin body de sunulması. ama ne kadar işe yarıyor sorusu karşımıza çıkıyor burada. benim tanıdığım sony kullanıcıları habire titreşim engelleme teknolojili ürünleri tercih ediyorlar. yani bu teknolojinin kullanılma yeri aslında en başında lens olmalıydı diyebiliriz. mesela d90 gibi bir body piyasada en çok af-s 18-105 le kullanılıyor. oysa dışarıdan ne gerek var diyebilirsiniz. nikon giriş seviyesindeki bence tek golü canona karşı portre lensi olarak kullanıcı dostu 50mm de yiyor. ama buna karşı birkaç sene içerisinde çözüm geleceğine inanıyorum. motorlu bir 50mm güncellemesi gelecek ve sorun büyük ölçüde çözülecek.

Tarih: 8 Eylül 2012, 16:55 - İp: 37.***.**1.110
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

"motorlu bir 50mm güncellemesi gelecek ve sorun büyük ölçüde çözülecek."

AF-S 50mm f1.8G lens yaklasik 1 yildir piyasada - fiyati $ 230.

Tarih: 8 Eylül 2012, 18:13 - İp: 96.***.**5.17
mbc07
mbc07 (üye)
Antalya / Amatör

''AF-S 50mm f1.8G lens yaklasik 1 yildir piyasada - fiyati $ 230.''

haklısınız ama bu konuda aslında anlatmak istediğim 50mm 1.8G nin daha ucuz bir alternatifinin geleceği idi. zira zaten bu lensin motorlu olmasını zaruret olarak alan insanlar düşük bütçelerle fotoğrafçılığa ilgi duyanlar. bir de bildiğim kadarıyla 230 dolara bu lensi türkiyede bulmak pek mümkün değil sanki

Tarih: 8 Eylül 2012, 22:21 - İp: 37.***.**4.163
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

Nikon'u satıp, zarar edeceğiniz fark ile de gayet güzel bir lens alabilirsiniz. Düşündüğünüzde aynı hesaba gelir. Birde Nikon kullanan biri Canon'a çok zor alışır. Alışamayıp makinesini satan çok kişi tanıyorum. Lens çevirme mekanizmaları bile ters. Biri sağa bir sola dönüyor. Yine de siz bilirsiniz ama bence sıkıntı yaşarsınız.

Tarih: 9 Eylül 2012, 11:41 - İp: 78.***.**2.16
m.tmn
m.tmn (üye)
Gaziantep / Amatör

kuzenimin canonu aldım kullanmak zor geldi menü falan nikon bana cok daha sade temiz geliyor tuşlar da öyle alışmakta problem olabilir evet.
keskin ve açık diyafram bir lens istiyorum bunun için ne önerirsiniz 50mm f1.8 d olanı manuel kullansam zorlanırmıyım??

Tarih: 10 Eylül 2012, 12:34 - İp: 85.***.**5.140
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

Canon daha sade ve kullanışlı menülere sahiptir. Nikon daha karışık menülere sahiptir ama siz alıştığınız için öyledir belkide Manuel lens kullanmak zordur. Seri çekim yapamazsınız. 50mm f/1.8 G keskin güzel bir lenstir.

Tarih: 10 Eylül 2012, 17:57 - İp: 78.***.**1.44
  • 1