xcem
xcem (üye)
Denizli / Stüdyo Fotoğrafçısı

Nikon D3000 Link Var Alacağım(tavisye)

Arkadaşlar stüdyo ve dış çekimler için http://www.hepsiburada.com/Fotograf/productdetails.aspx?categoryid=1100301&productid=bd97014#tablnk bu linkteki makinayı almaya düşünüyorum eğer kullanan veya makinanın huyunu suyunu bilen arkadaş varsa tavsşyelerini bekliyorum.

Tarih: 22 Ocak 2010, 13:25 - İp: 94.***.**9.61
s_oz
s_oz (üye)
İstanbul / Amatör

Selam.Bu makinanın bir üst modeli D5000i tavsiye ederim.Ben 4 gün önce Gold bilgisayardan 1500 TLye 12 ay taksitle aldım.D3000 ise 1299 12 ay taksitli fiyatı ama 200 lira fazla verme sansın varsa kesinlikle d5000 al.En azından 12MP ve video kayıt var

Tarih: 22 Ocak 2010, 13:36 - İp: 85.***.**0.172
s_oz
s_oz (üye)
İstanbul / Amatör

http://www.gold.com.tr/urunozelyeni.asp?ID=88245&ad=NiKON-D3000-18-55-MM-KiT-D-SLR-Dijital-Fotograf-Makinalari
1279 TL miş :)))

Tarih: 22 Ocak 2010, 13:43 - İp: 85.***.**0.172
asilx
asilx (üye)
İstanbul / Amatör

iyiki buraya yazmışsınız, hiç düşünmeden biraz daha masraf edin d5000 alın.

Tarih: 24 Ocak 2010, 12:46 - İp: 78.***.**2.202
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Profilinizden anladığım kadarıyla geçiminizi bu işten sağlıyorsunuz ve muhtemelen elinizde Nikon lensler vardır. D40, D40X, D60, D3000, D5000 modellerinin AF-S veya AF-I olmayan lenslerle AF (otomatik fokus) yapamadığını gözönünde bulundurmuşsunuzdur umarım.

Tarih: 24 Ocak 2010, 14:57 - İp: 88.***.**2.54
xcem
xcem (üye)

Kafama takılan nokta D5000 de alabilirm o farketmes artık canonun 350 modelinden sıkıldım çok kıl bir makina err 99 diye hata da vermeye başladı Netlemesi için gerçekten ustalık lazım artı müşteriyi tatmin etmek lazım çünkü çok zayıf bir netlik var d90 larda felan böyle bir sorun görmedim.Gözünü seveyim Perdenin Çat çat anında kapatıp açıyor fakat aynı enstante de canonu ayarlıyorum; neteliyecekte çekecekte ohooooo 5-6 sn geçiyor...

antika isimli arkadaşımız şöyle söylemiş:

''Profilinizden anladığım kadarıyla geçiminizi bu işten sağlıyorsunuz ve muhtemelen elinizde Nikon lensler vardır. D40, D40X, D60, D3000, D5000 modellerinin AF-S veya AF-I olmayan lenslerle AF (otomatik fokus) yapamadığını gözönünde bulundurmuşsunuzdur umarım''

Antika üyemize cevap olarak:
Hayır elimde axtra lens yok canon 350d nin standart orj 18-55 obj si var extra yok...Peki Auto focus olmadan bu netlik işini nasıl düşünüyorsunuz Af kelimelirinin sonundaki I-S harfleri nedir açıklarmısınız.Netlik zayıf mı yani çok mu yavaş yoksa ırıs ve shuutter e göre denegelememi yapıyor?

Tarih: 28 Ocak 2010, 10:48 - İp: 94.***.**9.61
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Malumunuz fokuslama işi lens mekanizmasıını ileri geri hareket ettirilerek yapılan mekanik bir işlemdir. Manuel fokus yaparken bu hareketi biz bunu kol gücüyle yaparız yani fokus halkasını sağa sola çeviririz. AF yaparken, aynı mekanizma bir elektrik motoru vasıtasıyla hareket ettirilir. Bu motora biz kısaca "AF motoru" deriz.

Canon EOS sisteminde bütün AF motorları lensin içindedir. Canon hiçbir zaman AF motorunu gövdeye koymadı. Dolayısıyla sizin bugüne kadar kullandığınız bütün Canon EF veya EF-S lensler kendinden motorluydu.

Nikon'da işler biraz farklı. Nikon 1980lerin ortasında AFye geçerken AF motorunu gövdeye koydu. Lensteki AF mekanizması gövdeden lense uzanan bir şaft vasıtasıyla harekete geçiriliyordu. Yukarıda bahsi geçen ucuz DSLRlar hariç, bütün Nikon DSLR ve SLRların bayonetine bakacak olursanız, saat 7 istikametinde sözkonusu şaftın tornavida ucuna benzer başını görürsünüz.

Nikon 1990'ların sonundan itibaren bazı (yani hepsi değil) lenslerine AF motoru yerleştirmeye başladı. Bunlar AF yapmak için gerekli mekanik hareketi gövdedeki motordan almıyorlardı. İşte Nikon bu tür lenslerine verdiği isim AF-S veya AF-I'dir. Bu tür lensler diğerlerine göre daha pahalıdır, ucuz ikinci elini bulmak zordur.

Yukarıda bahsi geçen ucuz DSLRlarda AF motoru yoktur, dolayısı ile bayonetlerinde saat 7 istikametinde bir şaft ucu falan da yoktur. Üzerlerine AF motorsuz lens takıldığında fokuslama işlemi ancak manuel yapılabilir.

Yeri gelmişken diğerleri hakkında da bilgi vereyim :

Minolta (yani bugünkü Sony) : Çok pahalı birkaç SSM model dışında bütün Minolta lensler ve Sony lenslerin ezici bir çoğunluğu mekanik hareketi gövdeden alırlar. Sony'nin en son çıkardığı DSLR modellerini AF motorlu kit lens ile satışa sundu.

Pentax : Çok pahalı birkaç özel model dışında, Pentax lensler mekanik hareketi gövdeden alırlar.

Olympus : Olympus'un sistemi çok yeni olduğundan AF motoru lesntedir.

AF motorunun lenste olmasının başka yerlerde de belirtilen birsürü teknik avantajı vardır. Ama hareketi gövdeden alan lenslerin de gözden kaçan bir avantajı var :

Lensler uzun vadeli, gövde kısa vadeli bir yatırım. Zaman içinde aynı lensi daha modern gövdelerle kullanınca daha gelişmiş AF sisteminden faydalanmak mümkün mesela. Mesela Sony gövdedeki motorun torkunu ve hassasiyetini arttırdı, 30 yıllık Minolta lensleri de bundan istifade etti.

Tarih: 28 Ocak 2010, 11:57 - İp: 85.***.**3.6
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

#antika' tarafından 28.01.2010 12:00:27 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Ocak 2010, 11:59 - İp: 85.***.**3.6
xcem
xcem (üye)

sn Antika bilgileriniz için teşekkürler anlatmak istediğiniz şöyle galiba;Eğer ileride yeni bir objektif alırsam yani netlik motoru objektif üzerinde olmayan modeliniden alırsam benim d3000 de çalışmaz.

Çalışmasın önemli değil durumum belli ilçede düğün çekimlerinde ve stüdyo kullanacağım bu makinaya tavsiye edermisniz?Hiç kullandınızmı renkler felan nasıl?

Tarih: 9 Şubat 2010, 10:22 - İp: 94.***.**9.61
  • 1