bulenttica
bulenttica (üye)
İstanbul / Meraklı

Nikon D 40 Nef Raw Yardım

merhaba ben yeni bir nikon d 40 kullanıcısıyım. nef raw formatında çalıştım ancak çektiğim fotoğrafları pc ye aktardığımda hayal kırıklığını uğradım sanki bir cep telefonundan çekilmiş gibiydiler ne yapmam gerekiyor. Jpeg formatına nasıl çerivereğim bilmiyorum acil yardım

Tarih: 4 Temmuz 2007, 21:57 - İp: 85.***.**9.232
sydbarrett
sydbarrett (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

nikon d 40 kutusundan çıkan PictureProject programı yardımıyla nefleri jpeg yapabilirsin fotoğrafı seç yukardaki menüden export seçeneğini seç orda zaten jpeg'e dönüştür seçeneği var.

Tarih: 6 Temmuz 2007, 02:15 - İp: 88.***.**2.245
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

bülent

raw demek ham fotogtaf demektir..makinanin işlemcisi raw çektiğinde fotografa hiç müdahale etmez ve fotografı olduğu gibi bırakır..keskinlik vermez,kontrast vermez,renkler ile oynamaz,ve fotografı şıkıştırmaz...

buradaki amaç prfesyonel kişilerin fotografı bilgisayarda istedikleri gibi ayarlayıpo şekilde çıktı almaları içindir..

kısaca makinanda sorun yok..olması gerekeni yapıyor makinan...

jpg formatında ise...makina keskinlik,renk,kontrast felam verir.
ve fotografı sıkıştırır. örneğin bir jpg 3 mb yer tutarken raw 20 mb yer tutar

jpg makina tarafından işlendiği için ve sıkıştırıldığı için daha sonradan bilgisyarda ayarama yapmaya uygun değildir...

fotografçının istemediği oranlarda renk vermiş olabilir...yada kontrast...işte bu yüzden profesyonel çekimlerde raw tercih edilir...

raw olarak çektiğin fotografları Photoshop'ta düzeltmeni ve istediğin sonuçları aldıktan sonra jpg formatına çevirmeni öneririm

yine adobe lightroom da iyi bir programdır...

nikon capture NX de süper bir programdır...

yanlız photoshop için raw plugin yüklemen gerekir

Tarih: 7 Temmuz 2007, 13:26 - İp: 85.***.**8.90
oyt
oyt (üye)
Yurtdışı / Amatör

rawshooter kullan cd iceriginde var, ve ek olarak yani raw shootera http://www.users.zetnet.co.uk/dandrews/D40 programini yukle kaliteli isle

Tarih: 8 Ağustos 2007, 03:20 - İp: 78.***.**2.132
oyt
oyt (üye)
Yurtdışı / Amatör

Ek olarak Coreli kullan netice yakisikli olsun

Tarih: 8 Ağustos 2007, 03:22 - İp: 78.***.**2.132
bulenttica
bulenttica (üye)
İstanbul / Meraklı

herkese çok teşekkür ederim hallettim raw olayını şimdi daha çok mutluyum

Tarih: 8 Ağustos 2007, 20:16 - İp: 81.***.**8.93
  • 1