sanem_eda
sanem_eda (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon Coolpix P90.. :/

aklımda kesinleştirmiştim nikon p90 ı ama bu sitede hep o makineye verilecek paraya yazık olur tarzında yorumlar var :/ özellikleri objektifi iso degerleri gayet iyi duruyor aslında. neden öyle yorumlar yapıldıgını anlamadım. hem bu makine hakkında düşüncelerinizi yazıp hemde bunu tavsiye etmeyenler hangi makineleri tavsiye ediyorsa yazabilirler mi?? :/. bir milyar vs verebilecek bir bütçem yok en fazla 700 lira olur. iyi bir makineyi ikinci elde düşünebilirim. nikonu kesinleştirdim kafamda ona göre tavsiye verirseniz iyi olur çünkü nikon daha agır oldugu için fotografın titremesini önlüyor diyor fotografçı arkadaşlarım.. şimdiden teşekkürler yazacaklarınız için..

Tarih: 2 Temmuz 2010, 18:53 - İp: 85.***.**2.136
sanem_eda
sanem_eda (üye)
İstanbul / Amatör

benden sonra açılan konulara bile birçok yorum yapılmış. neyse yardımlarınız için teşekkürler..

Tarih: 3 Temmuz 2010, 00:47 - İp: 85.***.**2.136
trenci
trenci (üye)
Uşak / Meraklı

merhabalar...

forumda daha çok dslr makineler tartışıldığı için cevap yazan olmamıştır. dslr kullanan aşağı yukarı herkes nikon p90 gibi dslr-like model makineler için verilecek paraya yazık olur der, ben de öyle derim ama bu tabiki tercih meselesi.

dslr makineler objektifi değişebilir, sağlam gövdeli, büyük sensörlü, hızlı, iso başarımı yüksek, sağlam, uzun ömürlü, tamiri daha kolay, ikinci el pazarı daha fazla olan makinelerdir. bu özellikler daha da çoğaltılabilir. ancak dslr-like modellerin özellikleri bunun tersidir desek herhalde çok da yanlış olmaz. dslr-like makinelerin tek iyi yönü ise ucuz olmalarıdır.

nikon p90'ın üzerindeki objektifin verdiği aralığı dslr makinede almak için muhtemelen en az 3 objektif gerekecektir. yani şöyle söyleyeyim, nikon p90 ile hem makro, hem geniş açı, hem tele çekebilirsiniz. dslr ile bunları yapmak için en az 3 objektif almanız gerekecek. tabi şu da var ki nikon p90 ile çektiğiniz fotoğraflar muhtemelen dslr ile çekeceğeniz fotoğraflar kadar iyi olmayacak. bir de şu var, nikon p90 ile fotoğraf çekmekte zorlanmayabilirsiniz ama dslr kullanmak için mutlaka bilgiye ve birikime ihtiyacınız olacaktır.

eğer çevrenizde dslr ve dslr-like kullanan insanlar varsa elinize alıp deneyin. yoksa bir tekno markete gidip teşhir ürünlrini inceleyin flickr sitesine girip nikon p90 ile çekilmiş fotoğrafları inceleyin.

nikon p90'ın çok aşır bir makine olacağını sanmıyorum, sonuçta dslr-like modeller genellikle plstik ürünlerdir, genellikle dslr makineler göre çok hafif olurlar.

son olarak hevesinizi kırmak istemem ama maksimum bütçeniz 700 TL ise dslr şansınız yok gibi, siz yine dslr-like modelleri araştırın derim.

Tarih: 3 Temmuz 2010, 02:20 - İp: 95.***.**6.114
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Ben bir sebepten dolayi bu tarz makinalari oneririm.Malum yenilerde video cekimlerindeki kare hizi 1000 e falan cikanlar var yanilmiyorsam ve bunlar normal oynatimda cok hizli hareketleri yakalama acisindan gayet hos sonuclar veriyorlar.E ben resim kalitesinden cok boyle ucuk ozelliklerde isterim falan dersen belki dusunulebilir.P100 bu tarz bir ozellige sahip ve diger hizli CMOS sensorlu yeni zoomlardada bu ozellik var.Alicaksan bari boyle birsey al ki biraz eksra ozellik artin olsun...

Tarih: 3 Temmuz 2010, 11:23 - İp: 221.***.**6.23
sanem_eda
sanem_eda (üye)
İstanbul / Amatör

cevaplar için teşekkür ederim.. dslr lerin daha iyi sonuç verecegini farkındayım ama şuan en iyileriyle karşılaştırma gibi bir olasılıgım yok. o yüzden bu makinenin eksileri beni ne kadar etkiler diye düşünüyorum. zoom u ve objektifi açısından bana iyi bir makine gibi geldi aslında. en azından elimdeki bütçeye göre iyi bir makine gibi diyeyim.. benim yapacagım gezdigim yerleri çekmek, arkadaşlarımı, ailemi çekmek zaten.. ama fotograf kalitesi renkleri falan yinede iyi çıksın isterim. çok iyi olmasada normal dijital makinelerinden yada telefon çekimlerinden bir farkı olsun isterim. bu ihtiyaçlara karşılık veremez mi p90 ?

Tarih: 3 Temmuz 2010, 13:57 - İp: 85.***.**2.136
sanem_eda
sanem_eda (üye)
İstanbul / Amatör

elimdeki tüm seçenekleri yazayım en iyisi ben..

nikon coolpix p90 - nikon d3000 body dslr - nikon coolpix l100 - fujifilm finepix s200 exr - fujifilm s1800.

aklımda nikonu kesinleştirmiştim ama iki tane fuji yide not etmişim onlarıda paylaşayım dedim..??

Tarih: 3 Temmuz 2010, 14:08 - İp: 85.***.**2.136
ozansan
ozansan (üye)

Nikon D3000 alirsan kendini DSLR dunyasina atarsin ve her gecen gun resim cekmekten dahada zevk alirsin.Karisik falan degil,diyen halt etmis.Bu makina ile digerlerinden cok daha tatmin edici sonuclar alacagin kesin.Bir compact makina alip sonra monoton bir fotograf zevkimi gutmek istersin yoksa her gecen gun yeni bir seyler kesfedecegin fakli bir dunyami.Bir kere makinada(burda 1500 uncu tekrar edisim olabilir)sensor en onemli fotograf kalitesi etkenidir ve 15 kat daha buyuk sensorlu makina ile ayni fiyata olan diger makinalar neden alimdaki tereddut sebebidir anlamis degilim.Tabiki 15 kat buyugunu alicaksin.Delimisin be adam.Once hele bir kaliteli fotografi yakala,sonra git paran varsa 300 zoomlu compactmi alirsin,uzayda cirit attiranimi alirsin artik o senin tercigine kalmis. Bu kendini ifade edebilecegim 15
Buda 1

#ozansan' tarafından 03.07.2010 16:25:14 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Temmuz 2010, 16:21 - İp: 221.***.**6.23
ozansan
ozansan (üye)

Son mesajimi okudum da,bayagi bir kendimden gecmisim

#ozansan' tarafından 03.07.2010 17:50:56 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Temmuz 2010, 17:50 - İp: 221.***.**6.23
sanem_eda
sanem_eda (üye)
İstanbul / Amatör

çok etkiledi dedikleriniz ve iyi ki kendinizden geçip bu kadar net konuştunuz bunun ögrenme aşaması da var ama hep farklı şeyler keşfetmiş olacagım dediginiz gibi. teşekkürler..

Tarih: 4 Temmuz 2010, 00:28 - İp: 85.***.**2.136
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Panisonik TeZe 10 alın iyidir,işinizi fazlasıyla görür.. Yediyüz yediyüzelli arasında gidip geliyor fiatı da..

Tarih: 6 Temmuz 2010, 20:53 - İp: 78.***.**7.24
  • 1