alanyfoto
alanyfoto (üye)
Almanya / Amatör

Nikon Beni Yanıltıyormu?

Arkadaşlar sürekli canon ve nikon fotolarına bakıyorum.Gözlemlerim nikonla çekilen fotoların canon a göre çok fazla görsel yani göze daha hoş gelen bir netlik verdiği.Benmi anlamıyorum bu işten?

Tarih: 4 Eylül 2009, 23:13 - İp: 85.***.**2.172
dedemkorkut
dedemkorkut (üye)
İstanbul / Amatör

nıkonlar dış çekimlerde iyidir fakat studyo çekimlerinde vasat görüntü çıkarır.

Tarih: 4 Eylül 2009, 23:27 - İp: 88.***.**3.67
alanyfoto
alanyfoto (üye)
Almanya / Amatör

Çok gariptir ki konya da canon bayisiyle konuşmamda bana,nikonun stüdyo çekimlerinde canon un dış çekimlerinde daha iyi olduğunu savunmuştu.Hatta stüdyo çekimlerinde kendilerinin canon bayisi olmalarına rağmen nikon kullandıklarını söylemişlerdi.

Tarih: 4 Eylül 2009, 23:29 - İp: 85.***.**2.172
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

dısarıyı bilmem ama studyoda genellikle canon kullanılır daha dogal cilt rengi verdigi için..
keskinlik olayına gelirsek, bu default ayarlarla alakalı bişeydir
fabrika ayarlarında gelen makine soft fotograf verebilir.
netten baktıgınız fotografların farklı fotografcılar tarafından cekildigini herkesin farklı bir cekim zevki oldugunuda gormek gerek.
nikon kullanan biri canlı renkler keskin fotograflar cekiyor olabilir, canon kullanan bunu cekemez diye birsey yok..
keskinligi saturationu kontrastı arttırır cekersiniz..
ınternetteki karsılastırma siteleri dısındaki fotograflar makine karakteristigi hakkında fikir vermez.
karsılstırma sitelerinin fotograflarıda default ayarlarla cekilir..
yanı marka muhendislerinin ayarlarıyla.

Tarih: 4 Eylül 2009, 23:38 - İp: 78.***.**4.26
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

POLOM ,ayrı ayrı konu açmak yerine, bir başlık altında toplasaydınız söyleyeceklerinizi keşke... sonra bize kızıyorlar ( bu kısmı yalan tabi)

ben de stüdyoda genelde CANON 'la karşılaşıyorum biraz tercih meselesi bu galiba... benim çok iyi dediğim makinaya, biri çıkıp "vasat" diyebiliyor...

Tarih: 4 Eylül 2009, 23:38 - İp: 88.***.**0.35
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

çekene göre değişebilen birşey bu.. en basit cevabı bu. ama ten rengini canon'un daha ii verdiği bir gerçek..

Tarih: 5 Eylül 2009, 00:18 - İp: 78.***.**7.129
enopis
enopis (üye)
İstanbul / Amatör

özetle,
%100 doğru görüş yoktur,
doğru ayarlanamayan veya buna izin vermeyen dslr vardır.

Tarih: 5 Eylül 2009, 03:07 - İp: 78.***.**6.225
histogram
histogram (üye)
İstanbul / Meraklı

enopise katılıyorum bence ikiside dışarıdada içeridede ayn ıperformansı verebilir internette 100lerce örnek var iş fotoğraf çekenin tecrübesine ve kullandığı makinayı ne kadar bildiğine bağlıdır

Tarih: 5 Eylül 2009, 09:56 - İp: 88.***.**0.16
rocktrak
rocktrak (Objektif)
Tekirdağ / Meraklı

canon'a nikon'a neden bu kadar takılıyorlar anlamıyorum

ten rengi diyorsanız benim bildiğim kadarı ile apsc format sensörde en iyi ten rengini fuji'nin dslr'leri veriyor...

netlik diyorsanız netlik tabiki önemli ama makine bunu tek başına yapamaz ki
netliği sağlama da en önemli faktörlerden biri LENS'tir...

özellikle JPEG formatında çekimlerde her marka çekilen fotoları kendince işler işte o canlı renkler ve keskinlik bu işlemlerden sonra ortaya çıkar....

bir makinenin en iyi performansı RAW çekimlerdeki ham çıktısıyla anlaşılır

nikon - canon kapıştırması yapacağımıza

- kendimizi teknik konularda geliştirmeye,
- makinelerimiz tüm fonksiyonlarını anlayıp çözmeye,
- hangi lensin nerede kullanılacağına,
- photoshop müdahalelerini daha iyi nasıl yapacağımızı araştırıp, öğrenirsek,
- öncelikle kompozisyon, kadraj, estetik, ışığı kullanma, perspektif gibi DİJİTAL MAKİNELERİMİZİN YAPAMAYACAĞI KAVRAMLARI, KURALLARI öğrensek...

işte o zaman en iyi makine sizin kullandığınız makine olacaktır.
bu ister canon, ister nikon, ister fuji, ister sony, ister pentax, ister olympus... v.s. olsun

özellikle dslr makine kullanımına yeni gecmeye çalışan arkadaşlara nikon canon kavagası yapmaya başlamadan önce bunları tavsiye ederim nacizane

Tarih: 5 Eylül 2009, 12:42 - İp: 78.***.**1.227
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bu studyo dıs mekan karsılastırmasının nedenı studyocuların zamanla yarısmasıdır,
kimse kusura bakmasında adam raw cekeyim, bunu dogru ten rengine gore işleyeyim, vs diye ugrasamaz,yuzlerce fotograf cekiyorlar bazen gun içinde..
bu yuzden makinenin verdigi fotograflarla calısıyorlar..

bu polomu ilgilendiriyormu? aslında hayır ilgilendirmiyor, ortaya bir laf atılmıs onu acıklıyoruz..
internette gorulen fotograflar (test fotografları hariç) bir makine hakkında cok fikir vermez aslında fotografcı hakkında verir.
nikon bir makineyle cok kotu bir fotografcının fotografına bakıp bu ne dersiniz, canon bir makineyle cok ıyı bir fotografcının fotografına bakar hayran kalırsınız, ama o fotograf makinenin degil kullanıcının eseridir,renkleride keskinligide, kontrastıda kullanıcının becerisidir yada beceriksizligidir..(sanki milyarlarca liralık lens almazsa iyi fotograf cekemez gibi anlamlar cıkacak sozler soylemeyın..kit lenslede cok keskin net fotograflar cekilir. yine kullanıcıya kalmıs bişey. bu iyi lens iyi fotograf lafıda kıt fotografcıların mottosudur..kendi yetersizligini makinenin yetersizligi gorenlerin sloganıdır.)
hala daha bazıları aman photoshop cok kotu falan filan derken ciddi anlamda fotograf ceken kimse photoshopu gozardı etmez,boyle bir luksude yoktur zaten..

fotografları bu sekilde degerlendirin.
nikon yada canon sizi yanıltmıyor,fotografına baktıgınız fotografcılar yanıltıyor.

Tarih: 5 Eylül 2009, 16:20 - İp: 78.***.**5.166
  • 1