semihyldz06
semihyldz06 (üye)
Ankara / Meraklı

Nikon 1 V1 Konusunda Düşünceleriniz?

Merhabalar, 650 TL'ye iyi durumda olan ve 10-30 lensi ile birlikte bir Nikon 1 V1 buldum. 1 yıldan fazla garantisi bulunyor. Oteller için web sitesi yapmaya başladım. Yani daha çok iç mekan fotoğrafları çekmem gerekecek. Ayrıca yetersiz olsam da makro çekim yapma merakım da var. Makinenin ağır çekim video kayıt özelliği beni çok etkiledi. Alırsam, eğlence amaçlı olarak bu özelliği çok kullancağıma eminim.
Nelerle ilgilendiğimi, makineyi ve en önemlisi, fiyatını göz önünde bulundurarak tercihim hakkında düşüncelerinizi paylaşır mısınız? ("Biraz daha koy şunu al" diyeceklere şimdiden teşekkür ediyorum

Tarih: 20 Şubat 2014, 22:24 - İp: 95.***.**5.242
dogukan_07ant
dogukan_07ant (üye)
Burdur / Amatör

nikon v1 gibi retro bir model yerine bir miktar daha para koyup ikinci el temiz bir nikon d80 +18-105mm kit set alsanız daha mantıklı olur. Ancak video beklentiniz olduğunu düşünürsek ikinci el bir temiz d3100 ya da canon 550D isinizi rahatlıkla görecektir.

Tarih: 20 Şubat 2014, 22:33 - İp: 81.***.**1.116
semihyldz06
semihyldz06 (üye)
Ankara / Meraklı

V1 için "retro"yu hangi anlamda kullandınız?

Tarih: 20 Şubat 2014, 22:57 - İp: 95.***.**5.242
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Retro benzetmesi dogru degil ama alinmamasi gerektigi dogru ...

1 serisi, Nikon'un yuz karasi & en buyuk fiyaskosu. Yanlis secilmis, hic kimsenin isine yaramayan bir format. Ciktiginda $1,000 olan makinalar $300'e alici bulamiyor ...

Her seyi bir yana birakalim - o gorunumde/ebatlarda bir makinayla websitesi yapacaginiz otelde ciddi bir izlenim birakamazsiniz - yoneticilerinin fotografcilikla biraz alakasi varsa .

Tarih: 21 Şubat 2014, 04:23 - İp: 96.***.**5.17
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

tutmadı o model. ben de bi ara mıncıkladım. ı ıh..

Tarih: 21 Şubat 2014, 10:38 - İp: 151.***.**2.69
semihyldz06
semihyldz06 (üye)
Ankara / Meraklı

Değerli tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Dün bir teknoloji mağazasında bu makineyi sordum. Görevli "o yaramaz, şunu verelim" dedi. Yapacağım işi söyledim. "Tamam işte, en iyisi budur" diyerek Fuji marka bir makine gösterdi. V1'in "yaramaz" olmasının sebebini sordum: "Ben onu inceledim, beş para etmez. Paranız boşa gider" dedi.
Diyeceğim o ki, bu bilgileri aldığım arkadaş bilgisayar, hafıza kartları, cep telefonları, fare ve klavyeler, tabletler ve hatta elektrikli süpürgeler, bebek odaları için buhar çıkaran makineler, çay makineleri, saç kurutma makineleri, çamaşır ve bulaşık makinelerinin yanında fotoğraf makinesi ve kameralar da satan bir mağazada çalışıyordu. Siz değerli fotoğrafçı arkadaşların, bu arkadaştan farklı olarak, 650 TL'ye alınabilecek olan bu makinenin, ilk mesajımda da belirttiğim üzere daha fazla para eklemeye gerek duymadan alınabilecek başka bir makineye göre ne gibi zayıflığı olduğunu, deneyimlerinize dayanarak, biraz daha açıkça belirtmenizdir. Tabi ki zaman ayıracaksınız, o nedenle şimdiden teşekkür ederim.

Tarih: 23 Şubat 2014, 13:38 - İp: 78.***.**8.97
o_an
o_an (üye)
Sivas / Meraklı

yerden yere vurmuşsunuz makinayı! hocam burda ayrıntılı incelemesi mevcut

http://halkboyleistiyor.com/wp/?p=43

Tarih: 4 Mart 2014, 00:49 - İp: 78.***.**5.65
atilla61
atilla61 (üye)
İstanbul / Amatör

Semihyıldz madem o kadar ısrarcısın al madem kendin bizzat test et

Tarih: 4 Mart 2014, 00:58 - İp: 92.***.**5.2
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Sensor boyutu profesyonel isler de kullanilamatacak kadar kucuk,sensor boyutu kucuk oldugu icin megapixeli cok sinirli tutmak durumunda kalmislar noise artmamasi icin 10mp gibi...isik seviyesi sensor boyutu nedeniyle sıkıntılı...

Tarih: 4 Mart 2014, 12:47 - İp: 5.***.**9.106
tomaydin
tomaydin (üye)
İstanbul / Meraklı

ben hiç n1 kullanmadım
hatta bir ara 11-16 lens almaktansa n1v1 alıp lens değiştirmekten kurtulayım diye düşündüm
aynen sizin gibi birkaç mağaza dolaşıp kötü yorumlar alınca ( tüm kötü yorumlar " ben begenmedim" veya "dslr kullanıyorsan o sana gelmez" tarzı yorumlardı. yani net olarak şu özelliği kötü diyen olmadı ) neticede vazgeçtim ve gidip 11-16 lens aldım

şimdi bakıyorum da
evet bazı arkadaşların söyledikleri bazı noktalar doğru
ilk geldiğinde çok pahalıydı , şimdi daha ucuz
ve sensör çok küçük
ama kendisi de çok küçük, pratik, hafif ve ucuz,
yani mesela d90 + 18-105 lens 2. elde amazonda 600 dolar
sıfırı 900 dolar ve kocaman makine
bu ise küçücük ve daha ucuz
gene amazonda sıfırı 500 dolar
2. eli 350 dolar
2.el ile sıfırı arasındaki fark az ise ürün iyidir diye bilirim
ve ne olursa olsun
herhangi bir 2. eli olan ürün almayı düşünüyorsam
ilk yaptığım iş amazondan sıfır ve 2. el fiyatlarını kıyaslamaktır
eğer birbirine yakınsa ürün alınabilir bir üründür derim

ilk başta da söylediğim gibi
ben hiç v1 kullanmadım
ama dslr ile kıyaslanmaz olduğunu biliyorum
bunun yanında 350 dolara us fiyatı olan bir ürün burada yaklaşık 750 tl civarı eder
bu durumda 550 tl ye alırsanız zarar etmezsiniz
ve yarın gene 550 veya 600 tl ye satabilirsiniz muhtemelen

özetle ben olsam
550 tl civarında bulursam alır dener , begenmezsem satarım
ama 750 tl ye almam
200 tl hayat kurtarmaz ama insanın kazıklanmış gibi hissetmesi hiç hoş değildir

kişisel fikrim budur
saygılarımla

#tomaydin' tarafından 19.03.2014 23:09:18 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Mart 2014, 16:46 - İp: 151.***.**3.211
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

ben de önermiyorum. o ayrıntılı incelemeye takılma her malın ayrıntılı incelemesi var. o yazıyı yazan arkadaş ile bir kaç forumda forumdaşımdır istersen kontakt kurmanı sağlarım ama daha iyi seçenekler var hiç o işe bulaşma zaten incelemeyi okuyunca insanın içinden koşarak gidip alınası bir makine hissi doğmuyor..

Tarih: 18 Mart 2014, 18:21 - İp: 151.***.**2.69