mecnun92
mecnun92 (üye)
Ankara / Amatör

Nd Filtre

Merhabalar bende canon 600D var kendime ND filtre almayi düşünüyorum ama bana onerebilecginiz kullanan tavsiye edebileceğiniz nd filtre varmı birde bu 1 stop 2 stop var bunu elle manuel olarak saten yapabiliriz bunu aciklarmisiniz okudum çok yerde ama halâ anlamadim acemiligime verin şimdiden tesekkurler

Tarih: 8 Ağustos 2014, 13:36 - İp: 194.***.**7.217
sarcastique
sarcastique (üye)
İstanbul / Meraklı

ND filtrede her stop sensöre ışık girişini %50 azaltır, yani sabit diyafram değerinde 1 stop ND filtre enstantene hızını yarıya düşürürken 2 stop filtre ile hız 1/4'üne düşecektir (bu şekilde 2'nin kuvvetleri olarak devam eder). Bu hesapla 10 stopluk bir ND filtre kullandığınız durumda ölçmüş olduğunuz enstantene hızını kabaca 1000 (aslında 2 üzeri 10=1024) ile çarpmanız gerekir. Dediğiniz gibi 1 ya da 2 stopluk azalmayı diyaframı kısarak da elde edebilirsiniz ancak fazla ışıklı koşullarda açık diyafram ile alan derinliğini azaltmak istediğiniz durumda bu filtreler faydalı olur (bu teorik bir bilgi, ben bu amaçla hiç kullanmadım).
Almak isteyeceğiniz filtre konusunda ise benim naçizane önerim B+W markasının filtreleri olur. Pahalı oldukları için öncesinde daha ucuz bir markaya yönelmiştim ancak performansının kötü olması nedeniyle en nihayetinde B+W marka alarak daha fazla para harcamış oldum. burada performansın kötü olması derken renklerin ciddi şekilde bozulması ve enstantene değerinin artması ile kenarlarda ciddi oranda kararma oluşmasını kastediyorum.
ND filtre kullanarak fotoğraf çekmek istediğinizden eminseniz ve bütçenizi zorlamayacaksa başta biraz daha fazla para harcayarak yüksek performanslı bir filtre almanız daha makul olabilir.
saygılarımla

 

Tarih: 8 Ağustos 2014, 16:09 - İp: 167.***.**9.20
mecnun92
mecnun92 (üye)
Ankara / Amatör

Çok teşekkürler güzel yorumunuz için sizin önerdiğiniz filtreler gerçektende beni aşıyor öğrenci oldugum için ama aklımda bulunacaktır tek bir şey daha kendi bütçeme göre soracak olursam /Kenko Pro1D Pro ND4 58mm Filtre/ pan çekim ve şelale çekimlerinde bana yardımcı olur mu sizce fiyat 99 tl tesekkürler

 

Tarih: 8 Ağustos 2014, 17:38 - İp: 78.***.**6.156
anna-t
anna-t (üye)
Yurtdışı / Doğa Fotoğrafçısı

Merhaba. Evet B+W markasının filtreleri gerçekten kaliteli. Onun dışında Hoya firmasını tavsiye edebilirim. FX kamerada onları kullanıyorum, hiç bir sıkıntı çıkmıyor. Dediğniz Kenko filtreler asıl Hoya ile aynı Japon fabirkası üretiyor. Bu filtrelerin camının kalitesi çok güzel.
Kullandığım ND filtre Hoya Variable Density 3-400 (örnek fotoğrafları gösterebilirim isterseniz). Fiyatı biraz pahalı gelebilir; ama aslında bakarsanız bu ayarlı filtreyi bir sürü tek camlı filtre yerine kullanabilirsiniz ve basit hesaplamaya göre ayarlı filtre onlardan daha ekonomik çıkar.
Işığınız bol olsun.

 

Tarih: 8 Ağustos 2014, 19:04 - İp: 95.***.**3.220
  • 1