scuba_i
scuba_i (üye)
İzmir / Meraklı

Nasıl Bir Dslr Almalıyız

arkadaşlar onlarca yazi okudum 3 tane de soru sordum ama herşey karmakarışık

ancak birşey anladım galiba paranın yettiği nikon canon ve pentax tan birini gözünüz kapalı alın
bende kararımı d40x ten yana kullandım bu makinayı yalçınlardan alacağım kit lensi ile mi alalım yoksa 17-50 tamronlamı yada önereceğiniz bir lens başlangıç için sonra yavaş yavaş ihtiyaca göre takımı tamamlıycam
aslında 18-200 vr alıcaktım arkadaşın biri o paraya daha iyi takım kurarsın dedi(sony yi düşünmüyorum)

Tarih: 18 Haziran 2007, 22:37 - İp: 85.***.**5.102
ozanbalta
ozanbalta (üye)
İstanbul / Amatör

Bence D40x alma, bildigim kadarıyla d40 compact kullanımdan hoslanan ama biraz daha kaliteli fotograflar cekmek isteyen 50 yası ustu kullanıcılar icin uretilmis bir makine, bence biraz daha bekle ve daha iyi bir makine al, canon 350D'yi tavsiye ederim, yada nikon D70, bu iki makineylede uygun lensleri aldıgın surece istedigin kadar profosyonellesebilirsin. ama d40 tahminimce seni geride tutcaktır. Ayrıca DSLR bir makine alırken simdi ne yapmak istedigine degil gelecekte neler yapabilecegini dusunmelisin, D40'ı cok guzel tanıtıyorlar ama tanıtımı iyice okursan kime hitaben cıkarildigini makinen anlıycaksin. iyi sanslar...

Tarih: 29 Haziran 2007, 10:27 - İp: 85.***.**1.244
secutor
secutor (üye)
İstanbul / Amatör

Pentax da K 100D'yi modifiye edip "K 100D Super" isimli yeni bir makina çıkarıyormuş.Biraz bekleyip onu da değerlendirmeye al istersen.Bu upgrade olayı da moda oldu; X'ler, s'ler, Super'ler; daha neler göreceğiz bakalım! (Bu arada ben de D 40X sahibiyim )

Tarih: 29 Haziran 2007, 14:18 - İp: 88.***.**6.104
hurriyet
hurriyet (üye)
Almanya / Haber Fotoğrafçısı

peki bu vida ucu gibi olan sey yani D80 resmin deki torna vida ucu gibi olan sey ozaman Canon 400d nin resminde de yok ozaman canon 400D nikon D40 dan farksiz yani ikisinin de objektifleri motorlu mu olmali yani??

Tarih: 22 Kasım 2007, 01:10 - İp: 88.***.**7.21
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Hem inanmak istemiyorsun, hem de okumuyorsun, ilk linkte aciklamayi yapmis oysa.

Iste bir resim daha, Canon 400D'nin bayoneti :

Gordugun gibi lens ile govde arasinda hicbir mekanik baglanti yok, sadece ve sadece orada gordugun 8 adet pin vasitasi ile elektronik haberlesme. Arada mekanik baglanti olmadiginina gore govdeye konan bir motorun lensi kumanda etmesi mumkun degildir, yani govdede motor yoktur, govde lensteki motoru elektronik olarak kumanda eder.

Canon'un 1986'dan beri piyasaya surdugu butun Canon EOS SLR ve DSLRlarda durum boyledir, dolayisi ile hicbir EOS makinada govde uzerinde AF motoru olmadi, uretilen ve uretilmis butun EOS AF lenslerin kendi motoru vardir.

Nikon ise 1986'da AF'ye gecis yaptiginda tipki ?Minolta ve Pentax gibi motoru govdeye koydu. Cok sonradan urettigi AF-S ve AF-I serisi lenslerde motoru lense aldi, kumandayi elektronik olarak yapti, fakat govdeden motoru da kaldirmadi, yani eski lenslere uyumlulugu surdurdu. Taaa ki D40 piyasaya cikana kadar.

#antika' tarafından 22.11.2007 13:29:20 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 22 Kasım 2007, 13:24 - İp: 81.***.**5.159