buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Minolta Nın 70 Yılı

http://photoclubalpha.com/useful-and-vital-links/minolta-history-seven-decades/

Link çok hoşuma gitti, pek iyi sayılamayan ingilizcemle bir şeyler derlemeye çalıştım.
Linkte Minoltanın 1928 de Kazuho Tashima tarafından bir Alman şirketiyle ortaklaşa kurulmasıyla başlayan macerası Maxxum 9 un 1998 de çıkışına kadar tüm makineler tanıtılmış.Şirketin ilk ismi Nichi-Doku Shashinki Shoten...

İlk Minolta bu üstteki Sene 1929...İlk Minolta....

1937, Japonya nın ilk çift mercekli makinesi, Rus numo lara benziyor Bu seri uzun süre yenilenmiş.

Minolta' nın kendi bünyesindeki ilk slr makinesi; 1958

1957 Rangefinder makine;

1962 senesinde minolta nın ismi minolta camera co. ltd oluyor.
Aynı yıl uzaya çıkan ilk makine hi-matic oluyor Aamerikalı astronotlardan biri tarafından götürülmüş.Aşağıdaki makine....

1972 ' de Alman Lecia ile bir anlaşma imzaarlar ve uzun süre devam eden bir işirliğine giderler. Lecia nın R3 ünün yapımına da ortak olurlar.

1980; Dünyanın ilk ttl flaş ünitesi olan makinesi ve dünyanın ilk diyafram öncelikli çekim moduna sahip SLR'si. Avrupa da yılın kamerası ödülü var.

1981; bir klasik...Aynı ödüle sahip.

1985, Burada biraz duralım, lütfen makinenin amblemine dikkat Alpha ismini taşıyan ilk Minolta, bu Alpha ismini nereden hatırlıyoruz acaba? Yan taraftaki amblem de Alpha amblemi. Bu makinenin küçük(!) de bir özelliği var, dünyanın ilk autofokus kamerası. Dünyada yılın kamerası, avrupa da yılın kamerası başta olmak üzere pek çok ödüle sahip, AF kavramının önünü açan kamera.

Yılın kamerası avrupa' da...Dünyanın ilk AF SLR si.

Dünyanın darbeye, toza ve suya dayanıklı ilk focal point kompakt makinesi.

1992, 1/12000 enstantane değerine sahip ilk makine. avrupa da yılın makinesi.

1995, rd75 isimli bir ilk daha, 1,65mp lik bir dijital makine.

1998; M1 Abrams tankı kod isimli mağnezyum gövdeli, 1/300 flaş senkronlu, 1/12000 enstantane değerine sahip, ileri profosyonel SLR....
Tabi ne kadar ödül varsa toplamış.

2000 yılında piyasaya sürülen 7D iki kez TIPA ödüllerini üst üste almış.....

En üstteki linke başvurursanız daha onlarca makineyle karşılaşacaksınız. Makineler madolyonun bir yüzü, diğer yüzünde ise objektifler var. Onu da başka birisi özetler belki

#buffalo' tarafından 07.07.2007 11:07:36 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Temmuz 2007, 02:54 - İp: 88.***.**6.128
nemru_t
nemru_t (üye)
Ankara / Meraklı

hakan eline saglık....işin aslı minoltanın bu kadar basarılı bir firma oldugunu bilmniyordum...ingilizcem olmadıgından yabancı kaynaklara bakamamıştım....

inşallah başka bir arkadasımızda digerlerini tercume eder.

Tarih: 7 Temmuz 2007, 10:57 - İp: 85.***.**9.24
altas
altas (üye)
Kocaeli / Amatör

meden hep avrupa bilmem neyi bilmem neyi odulleri almis kii ..dunyanin en iyi...odullerini kim almis pekii...onlarida minolta almasi lazim bence
minolta efsane zaten ceskee kendi basalrina uretime devam etselerdi.konica sony hic karismasaydi ..

Tarih: 7 Temmuz 2007, 14:02 - İp: 81.***.**4.117
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

teşekkürler Buffalo..

anlattıklarının çok kısa bir versiyonunu eski fuarlardan birinde dağıtılmış bir broşürden hatırlıyorum.. optik teknolojisinde bir aralar alman Ernst Leitz le işbirliği yaptığını vs.. gibi şeyler yazıyordu..

Uzun ve güzel bir hikaye.. özleyeceğimiz bir marka idi..

Tarih: 7 Temmuz 2007, 16:22 - İp: 88.***.**2.40
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Fotoğraflara bakınca sony nin dizayn komusunda pek bi yenilik yapmadığını görüyor insan.

Tarih: 7 Temmuz 2007, 18:05 - İp: 88.***.**3.57
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Rica ederim arkadaşlar.

pazarbey, alpha minolta dslr lerin de ismi zaten.

Tarih: 7 Temmuz 2007, 19:00 - İp: 88.***.**6.128
mr.mehmet
mr.mehmet (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Nedense Minoltanın değeri bilinmedi dünyada, varsa yoksa nikon ve canon denildi hep. Şu an ben Konica Minolta Dynax 7D kullanıyorum, ve çok da memnunum.Objektifleri de çok iyi,
Böyle bir konuyu paylaştığınız için teşekür ederim. Çok iyi oldu gerçekten. Selamlar.

Tarih: 4 Ocak 2008, 22:32 - İp: 88.***.**5.230
hightech
hightech (üye)
İstanbul / Meraklı

Sağol Buffala eski güzel günlerin güzel Minoltasını
hatırlattığın için, japon ve alman teknolojilerinin
bir harmanı ve bir dönem Lecia makinelerin yapımcısı
Minolta.

Tarih: 10 Ocak 2008, 16:38 - İp: 194.***.**1.69
hightech
hightech (üye)
İstanbul / Meraklı

Leica olacaktı yanlış lazmışım.

Tarih: 10 Ocak 2008, 22:11 - İp: 85.***.**4.151
pollyteks
pollyteks (Objektif)
Kahramanmaraş / Meraklı

Sony e mail atacağım minolta ismi ilede dslr çıkartsın diye şaka bir yana ben minolta ismine hayranım ve sony i içime sindiremiyorum..Bugün Minolta x-300 aldım bir tane 50mm birde 135 mm md lensle beraber..merak ettiğim mc lensler bu makineye oluyormu?

Tarih: 4 Mart 2008, 00:43 - İp: 85.***.**0.2
  • 1