titanium
titanium (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Leica M8 mi R9 Mu?

Üstadlarım selamlar...

Bir Leica hayranı olarak Leica dışında başka bir makina kullanmak istemem.

Evet biraz daha para vermek zorunda kalacağım ama bana buna değer gibi geliyor...

Alan derinliği ve metalik yüzeyler,fotoğraf çekerken kullanmak istediğim en büyük etkenler..

Şehir fotoğrafları çekmeyi severim.Makinamın her an yanında olmasını isterim...Bu kriterlere göre ne alınır?

M8 küçük bir makina,R9 daha oturaklı...

Not;Beni M8 e çeken şey,inanılmaz şekilde övülmesi.Sanki uzaylıların dünyaya armağan ettiği bir cihazmış gibi bahsediyorlar.Haliyle insan etkileniyor.....

Saygılar...

Tarih: 19 Eylül 2007, 23:18 - İp: 85.***.**8.68
oguziu
oguziu (üye)
İstanbul / Amatör

M8 de 1.3X sensor var ve Body si neredeyse bir kompakt kadar ama 28x18 sensör var

Bir de Leica da bir st olusturmak için ortalama 10 milyar falan harcamanız gerekiyor

Tarih: 19 Eylül 2007, 23:29 - İp: 88.***.**8.227
canbasri
canbasri (üye)
Çanakkale / Meraklı

Makine hep yanınızda olsun istiyosanız bir d40 kalan para ile 98-99 bi honda civic alabilirsiniz deyip faydasız yorumumu sonlandırıyorum....

Tarih: 20 Eylül 2007, 00:53 - İp: 88.***.**0.179
calvino
calvino (üye)
İstanbul / Amatör

M8 dijital, R9 analog bir makine. öncelikle film mi kullanacaksınız, dijital mi çekeceksiniz ona karar vermelisiniz. leica dijitale sorunlu başladı. panasonic ile problemleri çözmek istedi ama M8 hala çok övülen bir makine değil. herhalde leica fanları göklere çıkarıyordur. analog alacaksanız ve illa lecia diyorsanız M6 mükemmel bir alternatif olabilir. şehir için ise üzerine klasik 35 mm yeterli olur. tüm büyük şehir fotografçıları bunu yapıyor. leica kullanıp şehirde fotograf çeken biri olan alex webb'in bugünlerde istanbul, nişantaşında, istanbul fotograf ları sergisi var. leica fotografçılarının makineyi nasıl kullandığını görmek için çok iyi fırsat. 30 eylüle kadar sürecek. galerinin adı aklımda değil ama internetten bulabilirsiniz sanıyorum.

ironik bir durum ise; alex webb kodak 200 asa film kullanıyormuş. tek seri. ve kodak bu filmin üretimini durdurmuş. webbin elinde sadece 400 makara varmış. sonrasını ne yapacağını o da bilmiyor. dijital iyi fotografçıları bile nasıl etkiliyor.

kolay gelsin

Tarih: 20 Eylül 2007, 11:21 - İp: 85.***.**3.40
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

R9 için, 10 Mp lik bir back satılıyor.. 6000 usd gibi bir fiyat hatırlıyorum.. ( o fiyat sadece back için) kısaca: astarı, yüzünden pahalı..

Tarih: 20 Eylül 2007, 11:31 - İp: 85.***.**4.107
calvino
calvino (üye)
İstanbul / Amatör

o back çok demode bir sistem artık. evet, ilk zamanlar vardı öyle bir şey. ama M8'i zaten 3000 avroya falan alabilseniz de (sanıyorum fiyatı öyle bir şey) üzerine alacağınız her lens 1500 avronun üzerinde oılacak ve dedikleri gibi bir otomobil fiyatı çıkacak.

Tarih: 20 Eylül 2007, 11:42 - İp: 85.***.**3.40
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

M8 tamamen bir pazarlama olayi, Leica efsanesinin paraya tahvil edilme cabasi. Leica'ya akil mantik sinirlarini asan bir duygusal baginiz varsa, 1900'lerin basindan beri cikan butun butun Leica'lar kolleksiyonunuzu susluyorsa, tabiiki bu parca da eksik kalmamali.

Ama iste o kadar.

Bu konuyu 1 sene kadar once su baslik altinda irdelemisiz:

http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=12975

Tarih: 20 Eylül 2007, 12:48 - İp: 81.***.**5.159
titanium
titanium (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

evet haklısınız .bu durumda digilux 3 en mantıklısı geliyor...Fiyatıda o kadar ağım şahım değil zaten.

Tarih: 20 Eylül 2007, 23:09 - İp: 88.***.**4.202
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Gerçek bir fotografçıdan, gerçek tecrübeye dayanan, gerçek bir yorum:

http://web.mac.com/kamberm/Leica_M8_Field_Test,_Iraq/Page_1.html

Meraklısına

Tarih: 13 Haziran 2008, 03:08 - İp: 85.***.**4.222
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Digilux3'den uzak durmanızı tavsiye ederim kagemusha'da vardı lens bulamadığı için sattı.

Tarih: 13 Haziran 2008, 09:11 - İp: 85.***.**1.232
afrikalı
afrikalı (üye)
Yurtdışı / Amatör

Leica, 24x36 filmin mucidi olarak ün yaptı ve bu formatta makineler üretti. Optikleri son derece kaliteli olması bu markayı bir adım öne çıkardı. Ancak japon üreticiler leicayı salladılar ve Nikon ile canon özel üretim lenslerle leica ile boy ölçüşür duruma geldiler. Sonu da malum. Digital makineler piyasaya çıkınca Leica iflasın eşiğine geldi. 150 milyon dolarlık bu şirket Panasonic gibi bir dev ile teknolojik işbrliğine gitti. Görünen o ki bu işbirliğide pek faydalı olamadı. Çünkü bu piyasadan pay kapmaya çalışan başka bir görüntü uzmanı dev firma Sony bu kulvara girdi. Optik konusunda da bir başka avrupalı zeiss ile anlaştı. Yani leica artık öyle mükemmel değil. Digital kullanıcılar için leica hep üçüncü seçenek olarak yer almalı bence.

Tarih: 14 Haziran 2008, 09:49 - İp: 89.***.**0.122