emregunes
emregunes (üye)
İstanbul / Meraklı

K10d Lens Ve Su Geçirmezlik

k10d nin su geçirmediğini ( tabi basınçlı suları geçirir) okudum.. peki bu sadece body mi su geçirmeyen tarafı.. objektif su geçirmiyor mu? sadece birlikte verilen objektif mi su geçirmiyor?

Tarih: 21 Haziran 2007, 02:21 - İp: 85.***.**0.50
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Body su geçirmiyor.Body nin yanında verilen kit lensler su izalasyonlu değil.Pentax ın star serisi objektiflerinden alırsan gövde ve objektifin su geçirmez olur.
Star serisi optiklerden şuan için Türkiyede bulma şansın yok.Ağustos ayından sonra 16-50mm ve 50-135mm. star serilerinin Türkiyeye gelmesi bekleniyor.

Tarih: 21 Haziran 2007, 02:37 - İp: 88.***.**3.91
ekranci
ekranci (üye)
İstanbul / Amatör

star serileri (tum dunyada) eylul'e ertelenmisti en son, ama daha sonra sizan bir haber ile biraz daha gecikebilecegi yonunde bilgi geldi.

Tarih: 21 Haziran 2007, 02:44 - İp: 88.***.**5.109
emregunes
emregunes (üye)
İstanbul / Meraklı

niye yazıyorlarki o zaman su geçirmez diye.? objektifsiz mi kullanıcaz bunları.. kim bilir ne kadardır o lensler.. objektifler yani su geçirmez özelliği olmayan lensler hemen su geçirir mi ? Allahım sorulara bak idare edin.

Tarih: 21 Haziran 2007, 04:18 - İp: 85.***.**0.50
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Su geçirmezlikten kasıt, suyun altında kullanın değil. Hafif yağmurlu havalarda kullanabilirsiniz anlamına geliyor.

Ben denemelirimde 18-55 kit objektifle hafif yağmurlu havada kullandım. Herhangi bir sorun çıkmadı.

Tarih: 21 Haziran 2007, 07:54 - İp: 85.***.**3.31
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

fiskiyede binm makineyi yıkamıştı hemen lensi bbiraz kapayabilmiştim.Yıkanmış oldu,cihaz

Tarih: 21 Haziran 2007, 08:40 - İp: 88.***.**5.228
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Diğer makinalarda yağmurlu havada su geçiryiyor.Ben 9500 ü yağmurlu havada epey kullandım.Hemde bayağı bi r ıslandı ama su geçmidi.

Tarih: 21 Haziran 2007, 08:48 - İp: 88.***.**9.237
deparius
deparius (üye)
İstanbul / Amatör

ben birçok arakadaşımın su ile temas etmiş hatta direkt suya düşmüş makinelerini tamir ettim. çoğu kuruduktan sonra çalışacak durumdaydı fakat su değdi de bir şey olmadı çalışıyor demek çok doğru değil nemden dolayı bir süre sonra korozyon oluyor ve makine çalışmaz oluyor hatta en yakın örnek bir kodak makine temizlendikten sonra ikidir sorun çıkartıyor ve tamir bekliyor. arabalarda elektronik donanımı korumak için montaj öncesi bir silikon kaplama yapılıyor belki pentax'da bunu yapmıştır belki de yapmamıştır ve 22bit adc gibi reklam amaçlı içi boş bir şeydir.

Tarih: 21 Haziran 2007, 12:50 - İp: 195.***.**0.27
emregunes
emregunes (üye)
İstanbul / Meraklı

umarım reklam amaçlı yakmazlar bizi

Tarih: 21 Haziran 2007, 13:19 - İp: 88.***.**9.158
drk_m
drk_m (üye)
Rize / Amatör

Deparius, makinenin bağlantı noktaları özel contalarla mühürlendiği için, zaten makine içine sıvı ve nem sızması olasığı çok düşük yani o kodak gibi korozyon oluşacağını sanmıyorum. Ayrıca bir de şöyle düşünmek lazım; kötü de olsa bu özelliğin bulunması hiç olmamasından daha iyidir.

Tarih: 21 Haziran 2007, 14:28 - İp: 212.***.**2.151
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

5D'ninde içi boştu

Bir ses editörü ile konuşabilirsiniz Bit'in değerini anlatsın.Daha rahat kavranabilir kavramı.

Analog digitale ne kadar iyi örneklerseniz.Uç noktalarda o kadar fazla veri vardır.Daha yumuşak geçişler,daha hassas data ile oluşturulur.

#onixon' tarafından 21.06.2007 14:48:05 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Haziran 2007, 14:37 - İp: 88.***.**5.228