@lq!
@lq! (üye)
İstanbul / Amatör

K100d & K100d Super

Arkadaşlar merhaba;
Bir slr almak istiyorum ilk makinem fotograf çekmeyi çok seviyorum.Bir arkadaşımın önerisi üzerine fiyatınında cazip olması sebebiyle k100d ye yönlendim.Ancak yaptığım araştırmada 6.1mp olmasının dezavantaj oldugundan bahsedilmiş.Makineyi yurt dışından arkadaşım getiricek
Çekim konusuna gelince dediğim gibi tamamen amatör olarak resim çekiminde kullanacağım...Doğa,manzara,insan obje vs...

Bu konuda tecrübeli arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Şimdiden ilginize teşekkür eder,iyi forumlar dilerim
Alper

#@lq" target="_BLANK" rel="nofollow">face="Verdana">#@lq!' tarafından 09.11.2007 12:06:31 tarihinde düzenlendi.

#@lq" target="_BLANK" rel="nofollow">face="Verdana">#@lq!' tarafından 09.11.2007 12:09:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Kasım 2007, 11:41 - İp: 88.***.**5.70
pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

öncelikle şunu demek isterimki alacagınız makina k100d degil "K100D SUPER" olsun.
k100d nin yenilenmiş ve bazı önemli özellikler eklenmiş versiyonudur.

şu yaptıgınız araştırmanın kaynağını merak ettim dogrusu,
megapixelin 6 olması bir dezavantaj degil aksine bir avantajdır. büyük sensör ve düşük megapixel size ISO başarısını beraberinde getirecektir.

eğer A3 boyutundan daha büyük baskı almayacaksanız büyük megapixel bir makina almanız hiç bir işe yaramayacaktır.

örnek vermek gerekirse 13x18 ebatlarında baskı almanız için 3 mp lik bir çekim bile en iyi baskı kalitesini almanızı sağlar.

pentax k100d super bana göre kendi sınıfında aynı sensörü kullanan makinalar arasında en iyi ISO performansına sahip makinadır.

bende yeni bir K100D SUPER sahibiyim ve makinamı her açıdan inanılmaz başarılı buluyorum. yani giriş sınıfında alınabilecek tek makina.

ve bahsettiğiniz cekimlerde kit lens bile sizi fazlasıyla tatmin edecektir.

Tarih: 9 Kasım 2007, 13:24 - İp: 85.***.**5.33
@lq!
@lq! (üye)
İstanbul / Amatör

Okuduğum bir incelemede dez avantaj olarak bahsediliyordu satır arasında o yüzden.Belkide rakiplerine göre dezavantaj demek istenmiştir...Açıkcası temel terimler hakkındada bir bilgim yok,mazur görün.

Terimlerle ilgili bir sözlük varsa link vs çok sevinirim.

Açıkcası normal fotoğraf boyutundan büyük boyutlarda çıktı almam sanırım...max a4... o bile büyük benim için sonuçta tamamen keyf amaçlı kullanacagım..
ISO performansı nedir ? bu arada aşağı linkte düşündüğüm cihaz mevcut;

Arkadaşım gelirken getircek kısmetse...normal k100d sanırım 1100ytl civarı TR de..Süper in fiyatını hiç bir yerde göremedim...

Bu konudada yardımcı olursanız çok sevinirim.

Çok teşekkür ederim.

#@lq" target="_BLANK" rel="nofollow">face="Verdana">#@lq!' tarafından 09.11.2007 13:42:19 tarihinde düzenlendi.
k100dsuper

#@lq" target="_BLANK" rel="nofollow">face="Verdana">#@lq!' tarafından 09.11.2007 13:43:19 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Kasım 2007, 13:40 - İp: 88.***.**5.70
pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

Nedense diger giriş seviyesi makinaların (d40x,a100, 400d gibi) 9-10 mp gibi olması ve pentaxın 6 mp olması dezavantaj olarak belirtiliyor.

ISO : sensörün ışığa olan duyarlılıgını belirleyen bir ölçü biriminin kısaltmasıdır. filmli makinalarda ASA diye geçer
yüksek ISO da hareketli bir nesnenin hareketini yakalarken düşük ISO da hareketli nesne flu ve bulanık kalır. gerçi bunun enstantane hızı ile ilişkisi vardır.
digital makinalarda yüksek ISO kullanımında fotografta kumlanmalar (gren) oluşur. işte onun için makinalarda iyi bir ISO performansı aranır.

benim size tavsiyem fotografcılık hakkında net ortamında geniş çaplı bir bilgi edinme işine girişin.

http://www.netfotograf.com/fotografcilik/

http://www.fotokritik.com/dokuman/fotoegitim/

ikinci link biraz daha kapsamlıdır.

ve K100D SUPER benim bildigim şu an aras fotografcılıkta (ıst/sirkeci) en uygun fiyatla satılıyor. ama yinede aras fotoya telefon acıp bir sormanızda yarar var.

linki bu:
http://www.arasfoto.com/urun.asp?id=855

Tarih: 9 Kasım 2007, 14:03 - İp: 85.***.**5.33
@lq!
@lq! (üye)
İstanbul / Amatör

Linkler için çok teşekkür ederim arasfoto ilede bir temas kurayım.bana yurt dışından maliyeti 675ytl gibi bir fiyata mal olacak eğer taksit seçenekleri uygun olursa buradan alıp garanti ile kullanmak daha mantıklı sanırım.

bu durumda sanırım önerdiğiniz bir makina oluyor.bu fiyata alabileceğim en iyi makinanın bu oldugunu belirtiyorsunuz ve amaçlarım için uygun seçim oldugunu onaylıyorsunuz.Yanlış bir anlaşılma yok dimi ?

Tarih: 9 Kasım 2007, 14:19 - İp: 88.***.**5.70
pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

Yani ben hiç bir şekilde yönlendirme yapmak istemiyorum. siz sadece bu makina hakkında görüş istemişsiniz bende bir kullanıcısı olarak görüşümü belirttim.

ben k100d superi seçmemdeki nedenlerimi sıralayacak olursam

*güzel bir body
*iyi bir ISO performansı
*gövdede bulunan titreşim önleme sistemi
*toz önleme sistemi
*lens uyumluluğu
*başarılı bir kit lens
*bunlara baglı olarak fotograf kalitesi
*ve en önemlisi fiyatı

gibi başlıca maddeler cıkar ortaya.
Giriş seviyesinde alınabilecek yegane makina olarak görüyorum ben. yoksa size buradan en az 10 tane iyi makina ve lens sayabilirim.
size tavsiyem satın alacagınız yere gidin ve makinayı elinize alın ve özelliklerini değerlendirerek karar verin.

açtıgım topicten örnek fotograflarıma bakabilirsiniz.
"k100d super" izlenim ve paylaşımları

birazdan az önce evin penceresinden cektigim bir fotograf yükleyeceğim. çok fazla fotograf cekme şansım olmamıştı.

Tarih: 9 Kasım 2007, 14:42 - İp: 85.***.**5.33
@lq!
@lq! (üye)
İstanbul / Amatör

topiği takip ediyorum çok güzel fotolar var.Özellikle sarı mavi ve yeşil tonları gün ışıgında çok güzel ve sıcak geldi bana.Alınca memnun kalacagım bir makina olarak düşünüyorum bende.Bu arada ISO olayınıda öğrendim eheh.
Yakın bir arkadaşımın D70S i vardı.Çok güzel tutuluyordu ancak pentax daha ufak gibi geldi bana belki onun gibi elime oturmaz ama ufaklıkta benim için önemli oluyor sonuçta kocaman bir makine ile gezmeyi düşünmem günlük hayatımda compactlıkda çok önemli ve sanırım bunu sağlıyor bu makina

Merak ettiğim için soruyorum D70s bildiğim kadarıyla üretimden kaldırılan bir makina dolayısıyla eski teknolojiye sahip birkaç karşılaştırmada da gerçekten K100d nin daha baskın oldugu söylendi bir kullanıcı olarak sizinde görüşleriniz aynı şekildemi acaba ?

Teşekkür ederim

Tarih: 9 Kasım 2007, 14:54 - İp: 88.***.**5.70
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

sayın @lq! (nickname iniz çok zor )
piksel olayına takılmayın,ben k10d kullanıyorum ama daha bir kere bile 10 mpx kullanmadım.hatta bazen daha düşük piksel bile kullanmak daha iyi geliyor.
6 mpx, normal bir kullanıcı için bence çok çok uzun bir süre idare edebilecek bir boyut.firmalar yeni model çıkardıkça bu mpx olayını gözboyamak için kullanıyor.
ben bugün makine alacak olsaydım k100d-super i kesin alırdım.hem böylece aradaki fiyat farkına da bol bol lens alırdım.
Kompakt lık kısımına gelince ,hangi dslr yi kullanırsanız kullanın ,elinizin altında bir kompakt makine her zaman bulunmalı.yani dslr yi çok rahat yanınızda her zaman taşıyamıyorsunuz.

stahl arkadaşımızın rahatsızlığı olmasaydı,gayet güzel fotolar ekleyecekti topiğe.o zaman daha rahat ve kolay karar verebilirdiniz.
ama bu fiyata bundan daha iyisi olmaz diye düşünüyorum.

#kad-ir' tarafından 09.11.2007 17:13:06 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Kasım 2007, 17:11 - İp: 85.***.**9.67
@lq!
@lq! (üye)
İstanbul / Amatör

eheh evet zor biraz nick
Bililer için çok teşekkür ederim.Kararımı vermiş bulunmaktayım zaten.kısmetse 100d süper imi yollatacagım arkadaşıma ancak zaman problemi olursa vatanda çok cazip %8 indirim ve 12 tax olayı ancak k100d süper yok sanırım k100d satıyorlar...
Bu ikisi arasında tedirginim...Aman aman fark varmı acaba...

Tarih: 12 Kasım 2007, 09:48 - İp: 88.***.**5.70
ulyses
ulyses (üye)
İçel / Amatör

Fark var. K100D super aynı fiyata bulunabilirken K100d alınmaz. Kullanımı direk etkileyen önemli farklar var aralarında.

Tarih: 12 Kasım 2007, 10:19 - İp: 88.***.**8.57
@lq!
@lq! (üye)
İstanbul / Amatör

hmmm ok.
Ozaman vatana gelmesini beklemeliyim bir süre taksit imkanı için...
Çok teşekkür ediyorum

Tarih: 12 Kasım 2007, 10:30 - İp: 88.***.**5.70
  • 1