ceyhun79
ceyhun79 (üye)
İstanbul / Firma

K10 D Mi, D200 mü Lütfen Yardım

Herkese selamlar öncelikle biz stüdyomuza makine almak istiyoruz bu iki makinedeye kadar karar aşamasına geldik ama bu ikisinden birini seçmekte zorlandık fikirleriniz benim için çok önemli cevaplarınız bekliyorum saygılar Hayırlı fotograflar...

Tarih: 25 Temmuz 2007, 11:22 - İp: 88.***.**2.85
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Ceyhun stüdyo için D200 almaya kalkarsan lens olarak Nikkor AF 24-85mm f/2.8-4 D IF gibi bir objektifte alman gerekir.
Bu sistemin sana maliyeti ürün garantili olursa 3500 ytl. civarı olur.
Stüdyon için Pentax K10D almaya kalkarsan 18-55 kit lens ile sana maliyeti tahminen 1700-1750 ytl. civarı olacaktır.
Stüdyon büyük ve dışarıda düğün çekimlerinde daha uzaktan çekimler yapmak istersen belki Pentax 50-200mm. lik diğer kit objektifide almak isteyebilirsin.
Bu iki optik ile K10D nin sana maliyeti tahminimce 2100.ytl civarı olur.

Pentax K10D ile büyük boy baskılarda daha rahat edersin.
Çünkü K10D nin fotoğrafları çok daha keskin ve detaylı çıkar.Özellikle gelin çekimlerinde beyaz daki detaylar için bu çok işine yarar.
Örnek olarak söylemem gerekirse D200 sahibi bir stüdyocu arkadaşım iki katlı stüdyosunun ikinci kat dış cephesine kendi makinasıyla çekilmiş bir fotoğrafı değil benim makinam (K10D) ile çektiği fotoğrafı büyütüp koydu.
Buna karşılık K10D nin fotoğraflarına D200 ün kinden biraz daha fazla rötüş yapman gerekecek.Çünkü ciltteki hatalar keskinlik ve fazla detay almandan dolayı daha belirgin olacak.
Kısaca her iki makinadanda memnun kalırsın.Ama biri neredeyse diğerinin iki katı fiyatlı.Esas dikkate alacağın konu bence bu.

Aşağıya Pentax K10D ile yaptığım bir stüdyo çekimini koydum.
Umarım sana fikir verir.

Pentax K10D.

Tarih: 25 Temmuz 2007, 12:47 - İp: 88.***.**3.208
huzun_seli
huzun_seli (üye)
İstanbul / Amatör

selamalr...
stüdyocu olduğunuz için
nikonun bir onceki modeli D100 ün ne kadar başarılı olupta hemen hemen butün stüdyolarda kullanıldığını..

bununla birlikte uzun zamn sonra çıakrdığı D200 ün ne denli satış rakamlarına ulaştığını body kalitesinin canon kullanıcıları dahil bir çok kişiyi kıskandırdığını...

keskinlik konusunda nikon un ve objektiflerinin methiyesini bura dahil bir çok forumda duyabilirisniz...

nikon un stüdyocular ve portre çekenler için daha çok düşündüğü 24-85 objektif inanılmaz sonuçlar verir...
kaldıkı üniversite öğrencileri ve bu işin ustası olarak gördüğüm bir çok dostum bu objektifin fanatiğidir diyebilirim...

sayın "AS" nin pentaksın 18-55 i ile kıyaslamasınıda oldukça yersiz buldum açıkcası...
boylece daha uygun fiyatlı bir kombinasyon elde edebilirisiniz ama 18-55 gibi objektifler sadece pentaksta değil diğer bir çok amrkada sadece makınanın üzeri boş kalamsın nevinden başka bir ifadeyle kapak görevi görsün iye koyulan objektifler...

siz sonuçta bu işten para kazanan bir insnasınız...
özellikle alacağınız büyük ebat abskıalrda 18-55 gibi bir objektifin yan etkilerini emin olun çokça görüürsünüz...

birde 50-200 gibi bir objektifide bu kombinasyon içinde düşünmemenizi öneririm...

K10d nin fotoğraf kalitesini kötülemek değil maksadım fakat D200 gibi bir makina varken ve bol seçenekli objektif yelpazesi düşünülünce daha uygun bir seçenek olur bence...

Tarih: 25 Temmuz 2007, 13:12 - İp: 81.***.**4.155
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Huzun_seli Pentax ın kit objektifi için zaten çok iyidir demedim.Ama aşağıdaki fotoğraf bu kit lens ile çekildi.
Bu kaliteninde yeterli olacağını düşündüğüm için bu objektifi önerdim.
Ben mümkün olduğunca en iyi kaliteyi en ucuza almanın yolunu göstermeye çalışıyorum.
İki makinanın arasındaki fiyat farkı Ceyhunun aylık gelirini bilmiyorum ama nereden baksan 2-3 ay daha fazla makinaya çalışması anlamına gelir.

Para önemli değilse stüdyo için ne K10D nede D200 ü değil S5pro yu öneririm.

Tarih: 25 Temmuz 2007, 13:28 - İp: 88.***.**3.208
ceyhun79
ceyhun79 (üye)
İstanbul / Firma

Çok tşk ederim herikinizede ben de kd10 almaya karar verdim yardımlarınıza çok tşk ederim d200 vereceğim parayı açıkcası s5pro veya dx2s düşünürüm biraz daha zorlarım kendimi inşallah daha güzerl bir stüdyoya yükselebilirsem alacağım makin bundan sonra en uçtaki olacaktır bundan eminim tşkler yardımlarınıza Allah razı olsun

Tarih: 25 Temmuz 2007, 14:43 - İp: 88.***.**2.85
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

stüdyoda f8-f11 gibi diyaframla,yüksek hızlı paraflashlarla çalışacağın için 18-55 bile şaşırtacaktır.

Hint Horozu

Tarih: 25 Temmuz 2007, 14:51 - İp: 88.***.**5.176
kartal53
kartal53 (üye)
İstanbul / Meraklı

selam arkadaşlar yaklaşik bir aydır memlekete tatildeyim şü an bir internet cafeden siteye katılıyorum bazı arkadaşları imal ettiğimin farkındayım ben yoken ceyhun79 arkadaşımıza k10d ye ıkna etmişsınız yokluğum belli stüdyo fotoğrafçiliğında d200 derim billasa öbjektif seçiminde k10d kısıtlı kaliteli vesikalık kaliteli öbjeden geçer buna hem fikir olalım neyse k10d aldiseniz hayırlı olsun almadiseniz yeniden d200 ü gözden geçirin derim yarın saç baş yolmayın sütüdyo açıyorsanız ytl yi artıracaksınız kaliteye yani nıkon a takılacaksınız saygılar ünal

Tarih: 25 Temmuz 2007, 18:30 - İp: 88.***.**6.199
philip
philip (üye)
İstanbul / Amatör

D200 gördüm, kullandım, ağır ele çok iyi oturan bir gövdesi var. K10D gördüm ama elime hiç almadım. Yarı yarıya neredeyse fiyat farkı var. K10D nin D200'den daha iyi fotoğraf elde edeceğini tahmin etmiyorum. Ayrıca K10D nin D80 ve 400d gibi makinaların segmentine girdiğini düşünüyorum. D200 ile kıyaslanmasını açıkcası yersiz gördüm. D200 alacağıma D2x alacağım demek, garip, çünkü her iki makinada birbirlerinden çok uzak makinalar.

Ben fotoğrafta ne öğrendim söyleyeyim, ne kadar çok para o kadar iyi fotoğraf. Çünkü lensde büyük yatırım gerektiriyor.

Tarih: 26 Temmuz 2007, 22:45 - İp: 85.***.**8.156
  • 1