panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

İşte Karşınızda Sony A300

SONY'nin yeni A300 modelini artı ve eksileriyle inceliyoruz

Dpreview testleri misali, çok teknik bir test beklemeyin.
Bir kullanıcı gözüyle tarafsız fikirlerimi paylaşacağım sizlerle..

A350 modeli ile aynı anda piyasaya sürülen bu modelin, a350 den farkı, 10.2 mp olması..

Çok şık bir tasarıma sahip.. Ayrıca 2 adet sensöre sahip oluşuyla bu konuda bir ilk.. Çift sensörü olması, "LCD üzerinden dünyanın en hızlı netleyen makinesi" yapıyor onu.. Bir sensör live view için işlev yaparken, diğeri de vizör çekimlerinde görev yapıyor.

GELELİM A300 hakkındaki düşüncelerime.. ESKİ MAKİNEM SONY A100'den farkları şöyle:

1-Daha hızlı odaklıyor. Özellikle zayıf ışıkta A100 bazen netleyemiyordu.
A300 ise zayıf ışıkta bile çok zaman odaklama yapabiliyor.

2-A100 den çok daha iyi iso performansına sahip..
iso1600 değerinde bile, iyi kalitede fotoğraf veriyor.
Noise oranı A100 e göre çok çok daha temiz..

3-Görüntü işleme kalitesinin çok iyi olduğunu altını çizerek söyleyebilirim. Sony firması bu konuda çok aşama kaydetmiş ve bionz işlemcinin işleme kalitesini geliştirmiş.

4-LCd ekran.. A100'ün LCD ekranı çok iyi değildi.
A300 de ise LCD EKRAN MUHTEŞEM GÜZEL ve PARLAK.. Farkı o kadar bariz hissettim ki.. Ayrıca ekranda fotoğraflar çok keskin görünüyor.
Çok keyifli gerçekten ekran.. tabii menüden girip extra parlatmanızı öneririm. LCD ekrana tam puan..

5-Dünyanın en hızlı LCD'den çekim yapan makinesi A300..
Ve açılabilir ekranıyla LCD den çekim yapmak bazı durumlarda büyük avantaj..
Konser, macro vs vs..

6-Sevmediğim tek yanı şu oldu: Flaş ışığını dışardan kısıp çoğaltabileceğimiz bir fonksiyon iyi olurdu.
Bunu yapmak için, menüye girmemiz gerekiyor, biraz zaman kaybı..

7- A300 gördüğüm kadarıyla, üzerine takılan lense sınıf atlatıyor. Eskiden kullandığım 18-70 kit lens ile şimdi daha güzel sonuçlar alıyorum.

8- Vizörü A100 kadar büyük değil. A100'e oranla sadece %10 kadar daha küçük.. tabii asla çok küçük değil, yeterli gelecektir size bence..

9- Web üzerinden görmekle body hissedilmiyor. Fikrimce çok yakışıklı, keyifli bir bodysi var. Oynar LCD ekran korktuğum gibi değil kesinlikle.. Çok estetik duruyor şahsi zevkimce.. Ve sağlam görünüyor.

10- Benim için çok önemli bir detay, BOKEH KALİTESİ..
A300'de bokeh kalitesi çok temiz ve güzel.. Özellikle yüksek isoda bazı makineler bokeh üzerinde noise verir çok.. Ama A300'ün bokehi yüksek isoda bile minimum temiz..

11- Ben DSLR makine arayan her arkadaşıma gönül rahatlığıyla öneriyorum bu makineyi.. Kendim, başka markalar da alabilirdim ama..
İyi ki a300 almışım.

LCD ekranı ve üzerinde vizör büyüteciyle A300:

*A300 ile çektiği fotoğrafları ekleyen arkadaşlardan seçici davranmalarını önemle rica ediyorum.

*hatalı pozlanmış veya görselliği düşük fotoğraflar eklemeyiniz lütfen..

*fotoğraflarınıza kontrast vb tonlamalar yapabilirsiniz. çünkü ilk sayfalarda yeterince
doğal fotoğraf ekledik artık..

*Fotoğraflarınızı en fazla 1024 PİKSEL veya daha düşük boyuta düşürüp te ekleyiniz.
900 PİKSEL de makuldur.Daha büyük eklenince sayfa zorlanıyor ve geç açılıyor.

*Vereceğimiz her cevap başına en fazla 3 fotoğraf eklersek, topiğimizin sayfası daha kolay çalışacaktır.

*Yaşanan bazı mağduriyetler nedeniyle, SPOT alışverişi tasvip ve teşvik etmeyelim asla..
Türkiye garantili ürünler, prensibimiz olmalıdır arkadaşlar..
Artık zaten garantili ürün ile spot ürün arasında çok fiyat farkı kalmamıştır.

#panctom' tarafından 07.05.2009 00:38:25 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Haziran 2008, 00:26 - İp: 88.***.**8.128
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Turgay Bey,
Sağlıklı günlerde güle güle kullanın.
Fotoğraf kalitesinde 16-80 nin marifeti ağır basıyor gibi.
Oynar ekranın parlak ışıkta izlemesi nasıl?

Tarih: 18 Haziran 2008, 17:40 - İp: 88.***.**7.47
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Hah!! Ben de onu soracaktım!

A100 ile A300'ün fokus hızlarının kıyasını yani..

Ben A100'ün fokus hızından memnundum çünkü.. (zayıf ışık hariç)
Eğer A300 bu konuda A100'den az daha iyiyse bana yeter
A100'den daha hızlı diyebiliriz yani değil mi?

............

Bir de şu "zone" olayını açar msın Turgay usta?
Bir nevi pozlama telafisi gibi birşey mi?
"zone" bölge anlamında.. Yani belli bie bölge üzerinde mi pozlamayı düşürüyor? Aydınlık bölgeleri mesela sadece?

Tarih: 18 Haziran 2008, 17:44 - İp: 88.***.**1.133
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

Öncelikle eve döndüğümde türkçe kullanım klavuzundan bu zone ayarı ile ilgili bilgiyi tam olarak aktarayım,
Aslında a-100 de bulunan high ve low iso ayarları vardı la sanki ona benzer bir şey bu.
AF hızı vizörden çekim yaptığında yeterli ama bunun bir testini yapmam mümkün değil bana a-100 ile aynı veya biraz daha iyi gibi geldi.
Ancak liveview ile çekim yaptığında AF hızı bariz düşük ama yine de kullandığım tüm kompaktlardan hızlı (buna sony F707 dahil-ki bu makineyi kompakt saymam-)
Mesut abi teşekkür ederim,
Oynar ekranı dan akşam ters ışıkta kullandım yani direkt güneş gözüme geliyordu buna rağmen gayet rahat görülebilir. Parlaklık ve netlik konusunda oynar başlık gayet iyi diyebilirim.

Tarih: 18 Haziran 2008, 18:16 - İp: 88.***.**0.109
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

katkılarından dolayı teşekkürler "fibar" hocam..

Tarih: 18 Haziran 2008, 20:55 - İp: 78.***.**7.101
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Panctom,yarın perş..

Sony A300 için c.tesi ,İstanbul satışlı garantili olacak fiatı ,,belli olur sanırım..

Tarih: 18 Haziran 2008, 22:54 - İp: 85.***.**5.133
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

hayırlısı bakalım..
bekliyoruz kumköy abim

Tarih: 19 Haziran 2008, 00:30 - İp: 88.***.**1.133
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

Ben sadece gövdeyi garantili olarak 1200 YTL ye aldım
Sizin aldığınız fiyat nedir?

Tarih: 19 Haziran 2008, 01:07 - İp: 88.***.**7.52
tas7035
tas7035 (üye)
İstanbul / Amatör

Ben de o fiyata aldım garantili olarak. Zaten doğubankta falan da 650€ istemişlerdi garantisiz kit halinde olanına, hiçbir fiyat farkı yok alphların spotuyla garantilisinde.Uçmuş adamlar.

#tas7035' tarafından 19.06.2008 09:18:08 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Haziran 2008, 06:46 - İp: 88.***.**7.117
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

Arkadaşlar,
A-700 ile A-300 ün çok çok amatör bir karşılaştırmasını dün evimde gerçekleştirdim
Dijitalfokus sitesine de koyduğum bu karşılaştırma resimlerini sırf bu maksatla açılmış "İşte Karşınızda Sony A300" başlığına da eklemeyi uygun gördüm.

Karşılaştırma şöyle yapıldı:

Tripodu kurdum, karşısına bir çiçek vazosu ve arkasına da yine başka bir çiçek saksısı koyarak makinelere sırayla CZ 135 mm objektifi takarak aynı kareyi bir kez F:2 ile bir kez de F:5,6 ile çektim,
Tamam ne ışık ölçümü yapacak bir alet var elimde (lümen cinsinden) ne de test için sair ıvır zıvırlar.
Her iki makine de 100 iso ve A Modunda iken 2.Sn gecikme ayarı ile çekim yaptı:
Resimleri yanyana birleştirdim ve çekim özelliklerini de üzerlerine yazdım
Umarım bir gikir verir ve işe yararlar:

resimlerin tam boyları 90 küsür MB yr kaplıyordu ve Rapidshare'ye yüklemek zor olur diye şimdilik yüklemedim isterseniz tam boy da yükleyebilirim.

Tarih: 21 Haziran 2008, 21:16 - İp: 88.***.**0.95
tas7035
tas7035 (üye)
İstanbul / Amatör

A300ün beyazları daha koyu çıkmış, sanki gölgeli gibi, bariz fark var a700ün beyaz çiçeklerine sanki arkadan ışık tutulmuş gibi. yeşil yapraklar da daha açık tonda Bu kadar fark olur mu açıklık koyukluk bakımından ya da neden olur ki?

#tas7035' tarafından 21.06.2008 23:53:01 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Haziran 2008, 23:47 - İp: 88.***.**8.93