panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

İşte Karşınızda Sony A300

SONY'nin yeni A300 modelini artı ve eksileriyle inceliyoruz

Dpreview testleri misali, çok teknik bir test beklemeyin.
Bir kullanıcı gözüyle tarafsız fikirlerimi paylaşacağım sizlerle..

A350 modeli ile aynı anda piyasaya sürülen bu modelin, a350 den farkı, 10.2 mp olması..

Çok şık bir tasarıma sahip.. Ayrıca 2 adet sensöre sahip oluşuyla bu konuda bir ilk.. Çift sensörü olması, "LCD üzerinden dünyanın en hızlı netleyen makinesi" yapıyor onu.. Bir sensör live view için işlev yaparken, diğeri de vizör çekimlerinde görev yapıyor.

GELELİM A300 hakkındaki düşüncelerime.. ESKİ MAKİNEM SONY A100'den farkları şöyle:

1-Daha hızlı odaklıyor. Özellikle zayıf ışıkta A100 bazen netleyemiyordu.
A300 ise zayıf ışıkta bile çok zaman odaklama yapabiliyor.

2-A100 den çok daha iyi iso performansına sahip..
iso1600 değerinde bile, iyi kalitede fotoğraf veriyor.
Noise oranı A100 e göre çok çok daha temiz..

3-Görüntü işleme kalitesinin çok iyi olduğunu altını çizerek söyleyebilirim. Sony firması bu konuda çok aşama kaydetmiş ve bionz işlemcinin işleme kalitesini geliştirmiş.

4-LCd ekran.. A100'ün LCD ekranı çok iyi değildi.
A300 de ise LCD EKRAN MUHTEŞEM GÜZEL ve PARLAK.. Farkı o kadar bariz hissettim ki.. Ayrıca ekranda fotoğraflar çok keskin görünüyor.
Çok keyifli gerçekten ekran.. tabii menüden girip extra parlatmanızı öneririm. LCD ekrana tam puan..

5-Dünyanın en hızlı LCD'den çekim yapan makinesi A300..
Ve açılabilir ekranıyla LCD den çekim yapmak bazı durumlarda büyük avantaj..
Konser, macro vs vs..

6-Sevmediğim tek yanı şu oldu: Flaş ışığını dışardan kısıp çoğaltabileceğimiz bir fonksiyon iyi olurdu.
Bunu yapmak için, menüye girmemiz gerekiyor, biraz zaman kaybı..

7- A300 gördüğüm kadarıyla, üzerine takılan lense sınıf atlatıyor. Eskiden kullandığım 18-70 kit lens ile şimdi daha güzel sonuçlar alıyorum.

8- Vizörü A100 kadar büyük değil. A100'e oranla sadece %10 kadar daha küçük.. tabii asla çok küçük değil, yeterli gelecektir size bence..

9- Web üzerinden görmekle body hissedilmiyor. Fikrimce çok yakışıklı, keyifli bir bodysi var. Oynar LCD ekran korktuğum gibi değil kesinlikle.. Çok estetik duruyor şahsi zevkimce.. Ve sağlam görünüyor.

10- Benim için çok önemli bir detay, BOKEH KALİTESİ..
A300'de bokeh kalitesi çok temiz ve güzel.. Özellikle yüksek isoda bazı makineler bokeh üzerinde noise verir çok.. Ama A300'ün bokehi yüksek isoda bile minimum temiz..

11- Ben DSLR makine arayan her arkadaşıma gönül rahatlığıyla öneriyorum bu makineyi.. Kendim, başka markalar da alabilirdim ama..
İyi ki a300 almışım.

LCD ekranı ve üzerinde vizör büyüteciyle A300:

*A300 ile çektiği fotoğrafları ekleyen arkadaşlardan seçici davranmalarını önemle rica ediyorum.

*hatalı pozlanmış veya görselliği düşük fotoğraflar eklemeyiniz lütfen..

*fotoğraflarınıza kontrast vb tonlamalar yapabilirsiniz. çünkü ilk sayfalarda yeterince
doğal fotoğraf ekledik artık..

*Fotoğraflarınızı en fazla 1024 PİKSEL veya daha düşük boyuta düşürüp te ekleyiniz.
900 PİKSEL de makuldur.Daha büyük eklenince sayfa zorlanıyor ve geç açılıyor.

*Vereceğimiz her cevap başına en fazla 3 fotoğraf eklersek, topiğimizin sayfası daha kolay çalışacaktır.

*Yaşanan bazı mağduriyetler nedeniyle, SPOT alışverişi tasvip ve teşvik etmeyelim asla..
Türkiye garantili ürünler, prensibimiz olmalıdır arkadaşlar..
Artık zaten garantili ürün ile spot ürün arasında çok fiyat farkı kalmamıştır.

#panctom' tarafından 07.05.2009 00:38:25 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Haziran 2008, 00:26 - İp: 88.***.**8.128
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Varşova - Krakow geziniden kenarda köşede kalmış fotoğraflardan

Fotoğrafların büyük bölümü 18-70 Kit lens ve Tamron 70-300 ile çekildi.

Tarih: 23 Haziran 2009, 09:26 - İp: 81.***.**9.145
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Tarih: 23 Haziran 2009, 09:28 - İp: 81.***.**9.145
ocanic
ocanic (üye)
İstanbul / Meraklı

Murat ağabey sonuncu fotona bayıldım kadraj şekli çok hoş

Tarih: 24 Haziran 2009, 11:14 - İp: 78.***.**6.243
morpurple
morpurple (üye)
Ankara / Amatör

sony a300 almaya karar verdim bunda en büyük pay panctom abinin çok teşkkür ederim burda ve fk da paylaştığınız bilgiler için yalnız ben ankaradayım ve spot almayı düşünüyorum hayyam fiyatlarını bilen warmı ürünün??

Tarih: 24 Haziran 2009, 21:46 - İp: 85.***.**2.114
xarax77
xarax77 (üye)
Yalova / Amatör

2tane farklı ton yaptım karar veremedim bende 2sini birden paylaştım...

Tarih: 24 Haziran 2009, 22:54 - İp: 85.***.**9.120
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Hayyam yerine Gittigidiyora bak daha iyi derim. Hem kargo ile gelir....

---------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------
Bu arada PhotoSCAPE Türkçe fotoğraf düzenleme programı, toplu düzenleme yapılabiliyor, RAW dönüştürücü var, çerçeve eklemek kolay, keskinlik vs. ayarlarını yapabiliyorsunuz. Bilgisayarınızda depolamanızda da yardımcı oluyor. Gif de oluşturabiliyorsunuz. Ücretsiz bir program

PhotoScape Link

#muratreis' tarafından 24.06.2009 23:14:09 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Haziran 2009, 23:13 - İp: 85.***.**3.184
xarax77
xarax77 (üye)
Yalova / Amatör

murat reis son 2 karendeki keskinlik ve tonlar harika lens nedir? acaba çok merak ettim...

Tarih: 25 Haziran 2009, 00:11 - İp: 85.***.**9.120
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Picasa gibi faydalı bir program üstelik Türkçe. Genede alışkanlık meselesi ben picasayı kullanmaya devam ederim. Teşekkürler reis

Tarih: 25 Haziran 2009, 21:32 - İp: 85.***.**8.24
08ankara37
08ankara37 (üye)
Artvin / Amatör

muratreis o proğramda baya iyi ve pratik, çok hoşuma gitti, teşekkürler, ücretsiz olmasıda tabiki cabası. Baya da eklenti koymuşlar ve proğram türkçe arkadaşlar, photoshop bilgisi olmayanların baya işine yarar.

Tarih: 25 Haziran 2009, 23:01 - İp: 78.***.**7.245
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Yanlış hatırlamıyorsam Tamron 70-300

Zaten bir 18-70 vardı o gezide bir Tamron...

Tarih: 26 Haziran 2009, 09:58 - İp: 81.***.**9.145