redfive
redfive (üye)
İstanbul / Amatör

Iso Ayarlamak İçin Net Örnekler?

Merhaba Arkadaşlar.
A 100 ISO konusunda bu kadar başarısız mı? Buaralar bu konuda sık sık yazılara rastlıyorum.
Bu vesileyle ISO'nun 100,200,400,800,1600 vs. değerleri için örnek ortamlar verebilir misiniz? Böylece örneğin 800 ve yukarısı ISO değeri için başarısız olan bir makinadan bahsederken hangi ortamlarda başarısız çekimler yapabileceğimiz hakkında bir fikir oluşur. (tabii ki kullanılan objektif bu durumu etkileyecektir ama ISO ve aydınlık düzeyleri eşleştirmesi mutlaka bir fikir sahibi olmamızı sağlar)

Tarih: 7 Ağustos 2007, 10:53 - İp: 88.***.**6.101
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

800-1600 iso arasında -zaten a100 de 800 ve 1600 arasında başka bir iso kademesi de yok- diğer 10mp makinelere göre daha fazla noise üreten bir makine A100. Ben aşağıdaki linklere mütevazi bir iso testi yüklemiştim.http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=11997&syf=115
http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=11997&syf=114

Sırf 1600 asada daha kirli fotoğraf üretiyor diye A100 ü idam edemeyiz, hatta başarısız da diyemeyiz iso konusunda.
Bir kere A100 de gövdede titreşim önleme mekanizması var.1/10 saniye gibi değerlerde bile yeterince net fotoğraf çekmene olanak tanır bu sistem.
İkinci olrak Hi200 ve lo80 diye çok çok faydalı iki iso seçeneğ var ki bu diğer makinelerde yok.
Şu veya bu şekilde tüm makineler noise üretir. Sony sensör kullanan pentax ve nikonlar da canonlara göre biraz daha fazla noise üretir. Hemen hemen tüm dslr lerde iso400den sonra fotoğraf kalitesi gözle görülür derecede düşer.

İso nun biraz karışık bir denklemi var. 1600 asada peşpeşe çekilen iki fotoğrafta bile kirlenme farklı olabiliyor. Işık çok kötüyse kirlenme fazla olur. Özellikle tele kullanımında daha fazla kirlenme oluyor gibime gelir.

Tarih: 7 Ağustos 2007, 12:32 - İp: 81.***.**7.49
redfive
redfive (üye)
İstanbul / Amatör

buffalo başka bir yazında "Bu arada iso meselesi bence çok kafaya takılacak bir şey değil. 1600 asa her zaman kullanılacak bir şey değil çünkü. Gece sokakta insan manzarası çekmek gibi amacımız yoksa pek de ihtiyaç duymayız...Enstantaneyi bir şekilde 1/10 gibi bir değere yükseltebilirsek hiç sorun yok bence, 1600 asayı asla açmam." demişsin.

Gece sokakta insan çekmekten kastın hiç aydınlatılmamış bir ortam falan mı? Sonuçta akşamları caddeleri, caddelerdeki insan ve araçları yada yüksek bir yerden şehri çekmek çok sık rastlanan bir alışkanlıktır. Örneğin ben bu tip kadrajları oldukça tercih ederim. Bu tip çekimlerde noise problemi yaşanılması kaçınılmaz mı yani?

Bunun yanında mesela "çok güneşli bir kumsal ortalama 100ISO'dur" yada "akşam bir caddedeki insanları çekerken kullanılacak 200 ISO'dur" gibi örneklerle ISO-aydınlık kavramının oturmasına yardımcı olur musunuz?

Tarih: 7 Ağustos 2007, 15:02 - İp: 88.***.**6.101
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Bizim belediyelerin bir aydınlatma standartı yok maalesef Bazı şehirler daha karanlıkken bazı şehirlerin sokak aydınlatması daha başarılı Bu nedenle kesin bir şey söylemek zor.

800 asa ile 1/10 gibi bir enstantane değerine ulaşabiliyorsak yeter demek istiyorum. Yani 1600 asayı açmak durağan nesneler için pek gerekli değil eğer ki yeterli enstantane değerine ulaştıysak. Aydınlatma yine yetersiz kalıyor ise 1600 asaya da alınabilir tabii.Yani 1600 asa gereksiz bir şeydir diyemez hiç kimse . Elbette gereklidir ama her zaman ihtiyaç duymayız demek istiyorum.

Yeni dslr alanların düştüğü bir yanılgı var, sıkışınca hemen iso değerini yükseltmek ya da makineyi hep auto iso da tutmak gibi. Ben A kullanıyorum genellikle. Yetersiz ışıkta diyaframı açıyorum, enstantane 1/10 gibiyse çekerim. Daha düşükse iso takviyesine başlarım önce iso 800 halen yeterli değilse iso 1600 ü kullanırım ki tele kullanmıyorsak bu değer genellikle yeterli olur. Noise temizleme programları bu konuda başarılı ama bir miktar detay ve keskinlik kaybı yaşattıkları da gerçek.

Tarih: 7 Ağustos 2007, 15:19 - İp: 81.***.**7.49
  • 1