__sheriff___
__sheriff___ (üye)
İstanbul / Meraklı

İnternet Siparişleri Gümrüğü!

İnternetten Malzeme sipariş ettiniz diyelim gümrüğe gelince işte bunun çok baş ağrıttığı oluyor

İnternetten alıcağınız her ürüne 100 euro ile 1500 euro'ya kadar sadece %10 vergisini ödersiniz,gümrüğü yoktur beyanname gereksizdir!

Bir çok gümrük memuru işi bilmeyenden koparmak için kendi gümrükçülerine yönlerdirme çabalarında bulunmaktadır!

Benim başıma geleni anlatim; 3 ayakkabı bi terlik sipariş etmişken bana dedi beyanname doldurun diye orda gezinen gümrük memuruna ben 150 ytl'ye işi yaparım dedi. bizde tanıdık gümrükçüyü çağırdım ve dediki bunlar internet siparişidir tuzlaya deri kontrolden onay alması halinde gümrükten geçirilir diyor sonra ben ürünü geri gönderme talebinde bulundum firmaya mail attım geri alamıyoruz dedi sonra bende tamam kabullenim bu işe dedim.oraya gittim memurlar bana dedi şuradaki gümrükçüye gidin dedi gittik o da geldi 500 ytl ye aldığım ayakkabı ve terliğe 200 ytl'ye herşey dedi bende verdim.ve o bana 150 ytl ye işi yaparım diyen gümrükçünün eşiymiş

anlaşılıyorki 150 ytl kendilerine ve 50 ytl de gümrüğe

Halbuki gümrükçüye ve beyannamete gerek duyulmadan internet siparişi vergileri ödenerek halloluyormuşu anlamış oldum.

ben bi sefer tuzağa düştüm.

eğer size diyorlarsa gidin polise sivil polisi alın getirin gümrüğe onu gümrükçüymüş gibi tanıtın ve poliste onu suç üstü alıkoysun Very Happy

veyahut siz bu siparişlerimin böyle olması gerektiğine dair ad soyad imzalı yazı verin deyin!herkes yaptığı işin sorumluluğu altında olur ya o gümrük memuruda bakalım yapabilecekmi bu yazıyı yazmayı Very Happy

1500 euro derken kargo dahil 1500 euro olması lazım.

size bunla ilgili bi döküman resmini gösteriyorum.

beyler 2000/53 sayılı yasa kapsamındadır diye bahane ederse ona aldanmayın!

onlar muakkak bahane edecek şeyler bulmaya çalışırlar!

Hayırlı alışverişler...

#thunder_83' tarafından 12.05.2007 11:56:42 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Mayıs 2007, 11:54 - İp: 85.***.**8.187
mecnun999
mecnun999 (üye)
İstanbul / Amatör

Selam thunder-83, İnternet aracılıgıyla yapılan alış-verişler ile ilgili çıkarmış olduğun sonucla, bunun ispatı olarak yüklediğin tasarruflu yazı birbirinin tam tersini söylüyor. yazıda diyor ki; İnternet aracılıgı ile sipariş edilen esyanın 2000/53 sayılı bakanlar kurulu kararı kapsamında degerlendirilmesi mümkün degıldır. bu esya için İthalat Rejimi Kararı hükümlerinin uygulanması gerekmektedir. Buradan cıkan sonuc; internet aracılıgı ile verılen sıparıslerde beyanname verilme zorunlulugu vardır. Hatta yazıda Gümrük idarelerınde beyanname yazılan BİLGE otomasyon sisteminde bu sekildeki beyanlar ayrı bir düzenlemeye gerek olmadıgı da acıkca belırtılmıs. Yanı normal ithalat beyannamesi, bu tür esyalar içinde düzenlecektir demek oluyor bu.

Tarih: 12 Mayıs 2007, 20:37 - İp: 81.***.**6.136
__sheriff___
__sheriff___ (üye)
İstanbul / Meraklı

O dediğin beyanname motor parçalarıdır v.s. canlı hayvandır pet hayvanları v.s. bunlarda problem olur

ben ve birçok tanıdık internetten bi çok elektronik ürün getirdik ve hep %10 vergi ödedik bu elektronikler arasında fotoğraf makinesi kamera v.s. spor aletleri onlarda tanıdıklara böle beyanname doldurmalısın v.s.dedi ama nafile halledik o işleri.

fotoğraf makine ve aksesuarı alacak olan 1500 euroya kadar alsın bişe olmaz.

internet aracılığı ile verilen hemen hemen o dediklerim hariş hiçbişede beyanname verme diye bişe sözkonusu deildir!!!!!

Tarih: 13 Mayıs 2007, 13:57 - İp: 88.***.**3.197
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Okudum da.

Tarih: 9 Kasım 2009, 12:08 - İp: 85.***.**4.144
isiare
isiare (üye)
İstanbul / Amatör

sevgili thunder_83 ,
sanırım internetten sipariş konusunda uzmanlaşmışsınız ,bende ebaydan nikon d90 almak istiyorum ABD satışlı ve 7lens +kit li fakat gümrük ve kargo beni düşündürüyor,acaba astarı yüzünü geçermi? birde ben ürünü londrada oturan kardeşime yönlendirsem o alsa aynı gümrük problemleri ile karşılaşırmı Türkiye ye sokarken,yoksa dahamı kolay olur benim için...bilginiz dahilindeyse yardım ederseniz çok memnun olurum,şimdiden teşekkür ederim...

Tarih: 30 Kasım 2009, 13:07 - İp: 78.***.**2.75
__sheriff___
__sheriff___ (üye)
İstanbul / Meraklı

eğer alsa hava alanından kendisi giriş yapsa bi problem olmaz çünkü hava alanında çoğunluğunun bagajına bakmıyorlar!heralde sizin hiç Türkiyeye yurt dışından uçakla gelişiniz olmamıştır büyük bi ihtimalle ama şunuda söyliyim ingiltereden veya abd den alınacak foto makinesinin batarya şarj aletinin prizi kendi ülkesine göre olcaktır onun içinde bi çevirici aparat alırsınız!

İngiltere 240 volt 3 uçlu düz fiş

ABD 110 volt 2 uçlu düz fiş

Bizimki ise 220 volt 2 uçlu yuvarlak fiş

Saygılar...

Tarih: 2 Aralık 2009, 21:44 - İp: 78.***.**5.70
isiare
isiare (üye)
İstanbul / Amatör

aslında ben ağustosta londradaydım fakat bagajımda elektronik malzeme yoktu girişte çıkışta problem olmadı,bende böyle bir durum karşı karşıya kalmadığım için bilginizden yaralandım priz olayınıda dönüştürücüler veya buradan alacağım bir prizle hallederim asıl mesele makineyi türkiyeye sokmaktı ondada ibarenize göre sorun çıkmaz diyorsunuz,tek sorun garanti olayı artık onuda göze alıcaz size tekrar yardımlarınız için teşekkkür ediyorum..

Tarih: 3 Aralık 2009, 21:33 - İp: 78.***.**7.172
1662
1662 (üye)
Manisa / Meraklı

Sayın thunder_83,
ekim ayında gümrük mevzuatında bazı değişiklikler oldu. http://www.gumruk.gov.tr/tr-TR/emevzuat/Bakanlar%20Kurulu%20Kararlar/[email protected]
bu linkten inceleyebilirsiniz.Yurt dışından gelirken getireceğiniz eşyalarda 150 avroya(yaklaşık 220 $) kadar muafiyet uygulanıyor.150-1500 avro arasında ise %18 ile 20 arasında vergi ödüyorsunuz.Ben geçen ay ebay den canon ixus 100 fotoğraf makinesi aldım.Toplam tutar 240 dolardı.Gümrüğe takılmadan 6 günde Hong Kong'tan evime geldi.Takılsaydı %20 vergi ödeyip alacaktım.

Saygılar.

Tarih: 5 Aralık 2009, 13:01 - İp: 212.***.**0.45
  • 1