enerdo
enerdo (üye)
İstanbul / Firma

İki Yakın Model Arasındaki Fiyat Farkı?

Arkadaşlar yeni bir makina alacağım ama kafamı karıştıran bir nokta var, örneğin NIKON D300S ve NIKON D700 arasında yaklaşık 500 TL gibi bir fark var, bu iki makinayı 500 TL'lik ayıran fark nedir? Bir çok model arasında böyle ufak farklar var, bunu pek anlayamadım ve bu yüzden bir türlü karar veremedim

Tarih: 3 Kasım 2010, 18:23 - İp: 94.***.**8.248
mirachlesevim
mirachlesevim (üye)
İstanbul / Amatör

Makinelerin özelliklerini bilmiyorum.
Ancak bildiğim kadarıyla D700 FullFrame bir makine D300S ise DX formatında bir makine. Sınıf farkları var.

Tarih: 3 Kasım 2010, 18:43 - İp: 88.***.**9.232
enerdo
enerdo (üye)
İstanbul / Firma

Evet sınıf farkı var ama bu iki makina özelinde demek istememiştim aslında, bir çok makina arasında 100 200 TL gibi fiyat farklarıda var, acaba bu makinalardan biri örneğin studyo için daha uygun diğeri ise doğa çekimleri için mi daha uygun? Biraz acemice bir soru olabilir ama öğrenmenin yaşı yok tabi

Tarih: 3 Kasım 2010, 18:47 - İp: 94.***.**8.248
mirachlesevim
mirachlesevim (üye)
İstanbul / Amatör

Üstadlar cevaplarsa daha uygun olur. Araştırarakta bulabilirsiniz. Kendi konunuzda biri üst sınıf biri ff olan makinelerden bahsederken, başka bir konuda;

D7000'i yurt dışından mı alacaksınız? Türkiye'de aralık sonu satışa çıkıyor benim bildiğim. Fiyatı da daha belli olmadı bildiğim kadarıyla? Bende D7000 almak için bekliyorum. D90'dan daha üstün bir makina olduğunu öğrendim baya araştırdım.

demenizi anlamış değilim, iyi akşamlar.

#MirachleSevim' tarafından 03.11.2010 18:59:02 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Kasım 2010, 18:57 - İp: 88.***.**9.232
enerdo
enerdo (üye)
İstanbul / Firma

Evet şu an D7000 almayı düşünüyorum, en son çıkacak olan ve fiyat ve performans olarakta iyi bulduğum için. Yukarıdaki markaları örnek olarak yazdım çünkü ikisinin arasındaki fiyat farkı dikkatimi cektikten sonra diğerlerinde de farkettim. Fakat bu ufak fiyat farklarını oluşturan sebepleri de öğrenmek istiyorum, fikrimi etkileyebilecek bir bilgi.

Tarih: 3 Kasım 2010, 19:00 - İp: 94.***.**8.248
mirachlesevim
mirachlesevim (üye)
İstanbul / Amatör

Her markanın kendi pazarlama stratejisi vardır. Fiyatlarda makinelerin özellikleride bunların bir parçasıdır. Nikonda olan Canonda olmayan veya Canonda olup Nikonda olmayan özellikleri makineyi alırken karşılaştırırsınız. Sizin için artısı bol olan ve içinize sineni bütçeniz dahilinde alırsınız.

Tarih: 3 Kasım 2010, 19:02 - İp: 88.***.**9.232
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

SERBEST PİYASA EKONOMİSİ

kim kaca satmak isterse o fiyattan piyasaya sunar, alıcı bulursa devam eder, bulamazsa fiyat kırar.

Tarih: 3 Kasım 2010, 19:02 - İp: 92.***.**6.77
enerdo
enerdo (üye)
İstanbul / Firma

Evet, Canon ve Nikon kıyaslamasında doğru, serbest fiyatlandırmada da doğru ama benim merak ettiğim örneğin yalçınların sayfasında yukarıda verdiğim markalar arasındaki fiyat farkı.

http://www.yalcinlar.com.tr/prodType.asp?PT_ID=172&strPageHistory=cat&isBrand=true

Bu iki makina arasında 500 TL gibi bir fark var, buna benzer durumlar canonda da var. Burada ki mantık 500 milyon verip daha iyisini almak mı yoksa 500 milyon pahalı olan örneğin doğa çekimlerinde iyidir ucuz olan studyo da iyidir gibi ayrımlar mı?

Tarih: 3 Kasım 2010, 19:06 - İp: 94.***.**8.248
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

500 lira fark baktım

d300s body + 105mm lens =5000 lira

d700 body =5500 lira

1. d700 full frame bir makine,yani sensoru digerine nazaran daha buyuk. sırf bu baslı basına bir fiyat farkı yaratır.

2. d300 yanında nikon 105mm macro lens var ki o lensin fiyatı 2150 lira

yani
d300 govdesi 2900 lira falan
d700 govdesi 5500 lira

arada iki kat yakın fark var.

amator bir kullanıcı için bir d90 "fazlasıyla" yeterlidir.
aradaki fiyat farkını olusturan etmenler profesyonel kullanıcı (bu işten para kazanan işi geregi bu makineleri kullanan) için gerekli olan ozellikler.

mesela buyuk sensor,
mesela saniyede daha fazla cekim sayısı
mesela govde koruması
mesela focus hızı
mesela olcum sistemi
mesela flaş senkron hızı
meela fazladan kontrol tusları
vesaire vesaire

ihtiyaca gore alısveriş yapılacaksa, ornegin bir d90 amator bir kullanıcının butun ihtiyacları karsılar.
para varsa isteyen istedigini alsın ama varlıgını bile bilmeyeceginiz ozelliklere para vermek bana mantıklı gelmiyor.

Tarih: 3 Kasım 2010, 19:56 - İp: 92.***.**6.77
enerdo
enerdo (üye)
İstanbul / Firma

Evet merak ettiğim cevap buydu. Teşekkürler.

Tarih: 3 Kasım 2010, 20:03 - İp: 94.***.**8.248
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

özelliklerine bir gözatın farkı anlarsınız. tabi resimlerede bakın derim. ayrıca alınacak makinaya sizin tercihleriniz etkili olacak herikiside alınabilir ama neye göre kime göre

Tarih: 5 Kasım 2010, 09:36 - İp: 88.***.**6.111
  • 1