serrex
serrex (üye)
İstanbul / Meraklı

İhtiyacima Gore Slr/slr-like/compac

Merhabalar.
Adım Serkan.Acıkcası fotografcilik hakkında cok bilgiye sahip degilim.Ancak internet uzerinden bazi makaleleri okuyarak bilgi sahibi olmaya calisiyorum.
SLR makinalarının ne oldugunu okudum ama acikcası ihtiyacımı gorur mu o kısmını cozemedim.

Benim ihtiyacım olan makinada oncelikle AA sarjli pillerle calisir ve MMC yada SD memory kartlala calismasi isime gelir.

Motosiklet kullanmam ve yarislara gerek seyirci gerekse hakem olarak katılmamdan dolayı haretli resimler cekiyorum.Ayrica hayvanlara da duskunumdur ve bazen onları da hareketli iken yakalamam gerekiyor.
Su an da ilk digital makinam olan Kodak CX4230 var.Bazen gercekten guzel resimler yakalıyorum.Ancak cok yavas olmasından ve bazen process islerimlerinin gereksiz cok uzamasından sinir krizleri geciyorum.
Motosiklet gezilerimiz esnasında bazen de gercekten guzel doga resimleri cekmem icap edebiliyor.

Makinaların bir cogunu inceledim.Zannediyorum Iso degeri 800 olan makiana ve shutter speed 1/2000 yada daha hızlı olan, seri film cekebilen, hatrı satılır bir zoom yapabilen, 5 yada 6 MP degerinde, mP degerine gore sessor boyutu uygun bir makine gerektigine inanıyorum.
Hareketli resimler bazen anlık cikabiliyor.O yuzden seri acilabilen ve bir sonraki resim icin cabuk hazırlanabilen bir makina olarak SLR uygunmudur.
Cunku objektif ayarlamaları, on hazırlıkları o fotografın gecip gitmesine neden olur mu?
SLR like makinaların SLR ile ne benzerligi vardır.
Yoksa Compact bir sınıf makina bana daha mı uygundur.

Yardımcı olabilirseniz con sevinirim.
Tesekkurler

Tarih: 14 Temmuz 2006, 16:48 - İp: 85.***.**3.55
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

serkan merhaba, foruma hosgeldin..

sanirim canon s3 is veya panasonic fz30 aradigin kriterlerdeki makineler..

"Hareketli resimler bazen anlık cikabiliyor.O yuzden seri acilabilen ve bir sonraki resim icin cabuk hazırlanabilen bir makina olarak SLR uygunmudur."

tabii ki dslr makineler cok daha hizli acilirlar, cok daha hizli bir sonraki cekime hazir olurlar.. mesela nikon d50, ki o da sd kart ile calisiyor.. aninda aciliyor ve 2.5fps'de cekim yapabiliyor.. ustelik raw modunda bile arka arkaya 4 raw cekebiliyor.. fiyati da cok makul..

ayrica optik viewfinder'in avantaji cok buyuk..

objektif ayarlamalari derken neyi kastettigini anlayamadim dogrusu.. dslr kamerada objektife cok daha hizli mudahale edebilirsin.. fz30'nun lensi de ayni dslr'larda oldugu gibi..

butcen elveriyorsa d50 al kesinlikle.. ama pahali gelecekse, fz30 veya s3 is de sana cx4230'in veremedigini vermeye yetecekdir..

http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=11088 adresine dslr ile dslr-like arasindaki fark icin bak lutfen..

Tarih: 14 Temmuz 2006, 18:50 - İp: 62.***.**2.10
serrex
serrex (üye)
İstanbul / Meraklı

Verdigin cevap icin cok tesekkur ederim Ilker.

Edindigim bilgilere gore SLR-like yada Slr makinalar ihtiyacımı fazlasıyla karsılıyor.
Slr-like makinalara da goz gezdirdim.Ancak fiyatları bir hayli fazla.Orta sınıfların ise eksikleri cok.O yuzden ikinci el SLR makinada karar kıldım.Bulabilirsem Olympus e300 yada Nikon D50 dusunuyorum.
Tabi ikinci el iyi bir slr-like ta bulabilirsem de o da olur.

Aslında compact makinaların bile 700-800 ytl oldugunu dusunursek fiyatlar makul geliyor.

Slr like olarak onerileriniz var mı acaba.
Iso degeri en az 800 olan ve noise degeri makul, shutter speed en az 1/2000 olan 1/2.5 sensor ve cekim kalitesi iyi olan.

Yorumlarınız benim icin cok onemli
tesekkurler

Tarih: 20 Temmuz 2006, 13:29 - İp: 85.***.**4.116
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

fuji s9500'e bakabilirsin mesela.. yuksek iso'da basarili bir makine..
ama o kadar parayi verdikten sonra d50 gibi bir dslr alman cok daha mantikli..

Tarih: 20 Temmuz 2006, 16:06 - İp: 62.***.**2.10
  • 1