arbor
arbor (üye)
Gaziantep / Amatör

Hissiyat mı Teknik Mi

İyi günler bir sorum olacak. Acaba sizce makinenin size verdiği hissiyat mı önemli yoksa teknik özelliklerinin daha iyi olması mı. İkisi bir arada olmuyor maddiyattan dolayı. Teşekkürler (D90 vs D5100)

Tarih: 9 Ekim 2012, 01:12 - İp: 95.***.**0.84
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

Teknik özelliklerden ne kastediyorsunuz tam anlamadım. Mesela üst ekran ve büyük vizör bence çok daha önemli.. Ama bunlar aynız zamanda hissiyata da giriyor...

Megapixel olayını veya sensor kalitesini düşünüyorsanız, bence enson bakılacak konular.. Lenslere yoğunlaşmanızı tavsiye ederim..

Tarih: 9 Ekim 2012, 01:38 - İp: 88.***.**9.144
k.etkisi
k.etkisi (üye)
İstanbul / Amatör

full fram makinalkar haric tüm alt modeller (amator ve ileri amator) 400 veya en kotu 800 ısodan sonra kumlanma(noise) sorunu ile karsı karsıya kalmakta..iz bunu makine ekranaında veya bilgisayarınızda kucuk halde iken fakredemessiniz.. yani hisiyatınız iyidir bayaa..ama teknik olarak cektiginiz fotograflar ekrandfa biraz büttüyğünüzde gren gren çıkınc veya net sandıgınız fotograflar aslında flu ise o zaman hem hissiyat hem teknik olarak kendinizi kötü hissedersiniz..her iki makinedede bunu yasayacagınız icin , elinize hanigisi oturuyorsa onu alın derim...sanırım nikon d90 nın en buyuk avantajı artık üretilmemesine ragmen kitlensi ile mukemmel uyum icinde olmasıdır...bol fotograflı günler dilerim...

Tarih: 9 Ekim 2012, 11:26 - İp: 95.***.**4.58
alibasarir
alibasarir (üye)
İstanbul / Amatör

özellikle gelişen teknolojiyle birlikte makinaların teknik özellikleri önemli bir faktör oluşturuyor elbette...ancak burada esas olan fotografı bilmek ,öğrenmek ,doğru şartlarda ,doğru zamanda ,doğru ışıkta çalışmaktır .bunlar için illaki binlerce dolar ekipmanlara sahip olmam gerekir diyede kendinize şart koşmamanız lazım .tamam bütçeniz çok çok iyi durumdaysa en iyi ekipmana sahip olmak tabiki hakkınızdır ama yukarıda belirttiğim gibi eğer doğru şartlarda çalışmazsanız pahalı ekipmanlarınızın size bir artısı olmaz .
bugün halen elinde eski model makinası olup harika fotograflar çeken insanlar var ,yabancı fotograf sitelerini takip ederseniz canon 20d ,350d ,400d ve nikon d50,d80 ,d70 gibi eski model makinalarla çalışıp harika fotograflar çekenleri görebilirsiniz ...

d90 veya d5100 hiç farketmez ,elbette d5100 daha yeni makina ,full hd video ,yeni sensör ,katlanır ekran ve + 4 mp fazlalık bunlar d90'a göre artıları ancak d90'nın kasa yapısı ,üst ekrana sahip olması ,çift teker kullanması ve ergonomisi de onu d5100'den ayıran özelliğidir . içinize hangisi siniyorsa onu alın bence .

Tarih: 9 Ekim 2012, 13:20 - İp: 85.***.**3.153
arbor
arbor (üye)
Gaziantep / Amatör

Öncelikle çok özür diliyorum biraz geç cevap verdiğim için. Cevaplarınız için ise teşekkürler.

@turnusol: Teknikten kastım işlemci iso performansı d7000 ile aynı sensör gibi gibi. mp hiç önemli değil. Dediğiniz gibi üst ekran bakaç da çok önemli

@k.etkisi: Zaten beni d90 a yönlendiren en büyük sebeplerden birisi de kit lensi ile olan uyumu.

@alibasarır: Sizin de dediğiniz gibi bundan 10 yıl önce de insanlar çok kaliteli fotoğraflar çekiyordu. Ne d90 vardı ne de d5100. Daha bir makinem olmamasına rağmen çok şükür bunun farkına vardım. O yüzden şimdiden raw işleme çekim teknikleri ışık kullanımı tarzı fotoğrafçılıkla ilgili şeyleri öğrenmeye başladım. Soruyu sormamdaki amaç ise 2000 tl ye yakın bir para ödendikten sonra keşke diğerini alsaydım demek istemiyorum. İsteklerimin karşılığı d7000 ama fiyatı malum. Artık birini seçip onu alacağım

Değerli cevaplarınız için tekrar çok teşekkür ediyorum. iyi günler

Tarih: 13 Ekim 2012, 01:23 - İp: 95.***.**6.148
  • 1