merve_merve
merve_merve (üye)
Ankara / Amatör

Hangi Lens Kombinasyonu

merhaba arkadaşlar uzun süredir kompakt makinamla fotoğraf çekiyorum ve artık dslr ye geçmek istiyorum manuel ayarları bildiğim için çok sorun yaşayacağımı düşünmüyorum.
makina olarak canon 450d de karar kıldım fakat hangi objektifle alacağıma bir türlü karar veremedim. 18-55 ıs + 50mm f1.8 veya sadece tamron 17-50 düşünüyorum. 18-55 güzel bir lens fakat diyaframının çok kısık olması beni düşündürüyor acaba yanına 50mm f1.8 ekleyip mi alsam yoksa sadece tamron 17-50 alıp her fokalde f2.8in keyfini mi çıkarsam?
tabi tamron tek başına bu iki lensden pahalı öğrenci olmamın getirdiği biütçe kısıtlılığı da göz önüne alınırsa ne yapmalıyım sizce? bir yandan da 40d ve 18-55 mi alsam diyorum off çok karışık kafam
bu arada bitçe 1500 ytl civarıdır

Tarih: 22 Şubat 2009, 16:12 - İp: 88.***.**2.106
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

unutmayın ki tamron da IS yok!
18-55 IS ile optiği yenilenmiş ve beğenilen bir kit lens.
50 mm F:1,8 oldukça ucuz ve kaliteli (f/p) bir lens.
Aslında gövdeden titreşim engelleme özellikli bir makine alsanız, tamron hem çok kaliteli hem de sabit F:2,8 diyaframına rağmen ucuz (f/p !) bir lens.Sony A-300 veya A-350; Pentax K200D gibi bir makine düşünürseniz lensin IS (veya VR) özellikli olup olmadığına hiç bakmayacaksınız.
Ve şu kadarını söyleyeyim, kompakt makineden DSLR ye geçen birisi için IS (VR veya SS) bence ilk planda düşünülmesi gereken bir özellik.

Tarih: 22 Şubat 2009, 17:48 - İp: 88.***.**1.112
  • 1