bulutbaba
bulutbaba (üye)
İstanbul / Amatör

Giriş Seviyesi Dslr

Merhaba;

Dün gece D7200 ile D5500 cihazları arasında kaldığım için bir konu açtım. o saatten beri uyku hariç forumu okuyorum. Okudukça bazen gözlerim yaşardı bazen hislendim. forumda teşekkür butonu olmadığı için ve her yorumun altına flooder gibi yorum girmemek için içimden bir çok kişiye teşekkür ettim. bu arada soruma cevabı (d7200 vs d5500 e ilave olarak d7100 vs d5300) en detaylı ve net olarak alttaki linkte buldum (umarım link paylaşmak forumunuzda günah değildir)

http://www.lightandmatter.org/2015/equipment-reviews/nikon-d5500-vs-d7200-which-should-you-buy/

Forumu okudukça insanların canonun eski modellerine de büyük saygı duyduğunu gördüm. amacım burda fanboyluk yapmak değil yada tartışma çıkartmak değil; bunu da neden söylüyorum birazdan yazacağıma insanlar kızabilir. Ancak bilsinler ki hiçbir marka model takıntım yok çünkü elimde şu anda makine yok.

Benzer segmentte nikon d5500 yada canon 760D arasında benchmarklarda bariz d5500 avantajı var. Ancak insanların genel yorumu canondan şaşma oluyor. Bunun nedeni nedir? Acaba cidden canon teknik speclerin üstünde bir makine midir?

Tarih: 4 Ekim 2015, 21:03 - İp: 196.***.**4.164
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

canoncular az biraz fanatik oluyor. testlerin sonuçları genelde nikondan yana olsa da kabullenmek istemiyorlar. aradaki fark büyük değil. o sebeple hangisi işinize geliyorsa alın. (nikoncuyum)

d7xxxx mi d5xxx mi derseniz mümkünse d7xxx tabii ki..

Tarih: 4 Ekim 2015, 21:23 - İp: 212.***.**7.150
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Kesim bey "Ben Nikoncuyum" deyip te "canoncular fanatik oluyor" demeniz bana ironi yaptığınızı hissettirdi..

Bakıyorum, siz de kısa ve geniş açılımlı cevaplar yazmaya başladınız..

Sayın bulutbaba, şu yazıya zaman ayırmanızı isterim.. Bu forumdan bir arkadaş Ken Rockwell'in müsadesiyle tercüme etmişti..

http://aciksiyah.blogcu.com/fotografciligin-7-kati/2084537

Tarih: 4 Ekim 2015, 21:46 - İp: 85.***.**2.153
bulutbaba
bulutbaba (üye)
İstanbul / Amatör

Bir ürün benimle 2 3 seneden fazla kalacaksa ince eleyip sık dokuyan bir alıcıyım. Ben nikoncu kanoncu yada herhangi bir markanın fanı değilim. mesele sadece teknik özellik kıyası ve fiyat performans analizi midir?2 3 ay önce yurtdışında 760D yi de incelemiştim ancak o an cihaz dükkana yeni gelmişti ve fiyatı bana göre pahalıydı almamıştım. Şu an fiyat daha makul. Ama aşağı yukarı aynı bütçeyle d7200 alınabiliyor. Saf mısın diyebilirsiniz ama canon 760d teknik kıyaslamada d5500 ün altında fiyat olarak üstünde bile kalsa da ben 760 D alsam daha iyi olur gibime geldi? Hepsinden öte d7200 almayı düşünüyordum ve iki cihazın benzer lens kitleri arasında arasında TL olarak 500 TL gibi bir fark var.Forumda sony sensörü var diye nikon alınmaz diyenlerde olmuş Canonun ruhu olduğunu fotoya farklı bir bakış kattığını söylüyenler de var. Çok kafam karıştı.

Kesim BEY; ben sizin baktığınız pencerenin ters açısından bakıyorum ve canoncuların bunu demesinin nedenini anlamaya çalışıyorum?

Mete BEY; çeviri sarmadı orjinal yazıyı buldum okuyorum teşekkürler saygılar.

#bulutbaba' tarafından 04.10.2015 22:10:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Ekim 2015, 21:55 - İp: 196.***.**4.164
bulutbaba
bulutbaba (üye)
İstanbul / Amatör

mete bey özel mesaj göndermeye çalıştım ama gönderemedim.

yazı güzelmiş; en alt sınıflarda çok tanıdıklarım var yurtdışında yaşıyorum, ve yurtdışı fiyatlarıyla konuşuyorum. kafamda 700 - 1200 dolar arası bütçe belirlemiştim ama yönlendirdiğiniz yazı tüm fikirlerimi değiştirdi. Kafamdaki tüm okuduklarım ve tüm düşünceler silindi. Bütçe sınırım yok, bana bir cihaz tavsiye eder misiniz? 2000 USD civarına d750 alabiliyorum. gözümde d5500 vardı ama azcık (200 250 usd) farkla d7200 de alabiliyordum. Bana cihaz tavsiye eder misiniz? Bende şu forum okuma işine son vereyim.

Çok teşekkürler saygılar

Tarih: 4 Ekim 2015, 22:52 - İp: 196.***.**4.164
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

D750 fullframe.. Fazla tereddüt etmeden alın diyeceğim, ama son kontroller şu şekilde olabilir; 760d yi yeterince incelediniz ve wireless with nfc fonksiyonu iyi olur diyecekseniz, canon 6d olarak tercih yönünüz değişebilir.. Fullframe'e doğrudan bir yönlendirme yapmam abes görünebilir, ama bahsi geçen yazıdaki ders alınacak kısımlar vs.. Lafı uzatmıyım, makine konusunu kafanızdan atıp fotoğraflara daha rahat odaklanmanız önemli.. Işığınız bol olsun...

Tarih: 5 Ekim 2015, 13:39 - İp: 95.***.**1.133
doktor_ramiz
doktor_ramiz (üye)
Ankara / Meraklı

@bulutbaba makine alma arefesinde her an aklınızın bir köşesinde sizi kıvrandırıp duran, kafanın tonla teknik detayla boğulduğu tatminsiz, kararsız bir dönemine girdiniz. sonuçta insanı hem mutsuz eden hemde fakirleştiren tehlikeli bir hastalık bu. metenin linkinde yazılan cehennemin dibine yolculuk. bu saatten sonra alacağınız makineye şüphe ile bakıp gözünüz muhtemelen bir diğerinde kalacak. Çünkü bir amatör olarak pek çok bileşenden oluşan bu pahalı hobi için en iyisini almaya hiç bir zaman yeterli bütçeyi ayıramayacaksınız.

size tavsiyem 1.pimpirikli olmayın,2.ihtiyaçlarınızı ortaya koyarken amatör olduğunuzu unutmayın 3.kullanmayacağınız bir özelliğe para vermeyin 4. bu işi sadece keyif için yaptığınız için mümkün olduğu kadar az para harcayın uçmayın. bunları söylerken bende aslında o cehennemin dibini görmüş biri olarak yazıyorum.

hakkındaki bütün olumsuz yorumlara rağmen geçenlerde bhphotodan 2. el bir d600 aldım. elimden geçen onca makineden sonra (d70s hariç) beni bu kadar tatmin eden bir alışverişim olmamıştı.bazıları!!! gibi sensöre yağ sıçartıyor diye pimpiriklenmedim, bilgisayar karşısında dedektif gibi piksel piksel araştırmadım.bunları yapsam biliyorum ki işin keyfi kaçar anlatabildim mi.şimdi her çekimde bu güzel makineden büyük keyif alıyorum. dx tarafında 5xxx serisi benim işimi fazlasıyla görürdü. hafif ve küçük olması bence avantaj. benim gibi bir amatör için içinde fazlası bile var. d7xxx ile gelen ne cls ne 51 nokta gelişmiş af netleme ne 1/8000 max shutter ne çift dönen teker nede non-opfilter benim önceliklerim arasında değil. eğer seçme şansım olsaydı 5000 serisine aftunning seçeneği isteyip dönen ekranı feda edebilirdim. öncelikler kişiden kişiye değişir. madem fotoğraf geçmişiniz var siz önce ihtiyaçlarınızı ortaya koyun gerisi zaten gelir.

canon nikon seçimi konusunda; adamların koskoca satış pazarlama departmanları var. bizim kıyaslayıp bu daha iyi diyeceğimiz her özelliği gramı gramına zaten fiyat olarak bize yansıtmış oluyorlar. her ürün parası kadar iyi. forumlarda bizlerde bu işin gevezeliğini yapmaktan başka birşey yapmıyoruz. fotoğraf renkleri derseniz oda zevkinize kalmış. seçiminizi ihtiyaçlarınız doğrultusunda yapın.yoksa sahibi ruhunu kaybetmişse fotoğraf makinesinin ruhu olsa ne yazar.

#doktor_ramiz' tarafından 05.10.2015 14:17:51 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Ekim 2015, 14:12 - İp: 95.***.**6.111
bulutbaba
bulutbaba (üye)
İstanbul / Amatör

Pimpirikli bir alıcıyım o nedenle en baştan ince eleyip sık dokudum. DSLR a geçme niyetim olduğundan beri minimum bütçeyle bu işi çözme taraftarıyım çünkü ihtiyacım üç aşağı beş yukarı belli, ismini zikrettiğim Full Frame makine vb lerini almam şu an için gereksiz harcamadan öteye geçmeyecek. Çünkü ne yapabileceğimi bile bilmiyorum.

Doktor BEY@ 60D sahibi bir arkadaşla da konuştum o da memnun olduğunu rakamlarla değil duygularıyla güzel bir şekilde anlattı. Benim istediğim bir nevi böyle yorumlardı. yoksa sitelerde yüzlerce kıyaslama yapılmış ve bir haftadır kafa-beyin bırakmadı.

Tüm güzel yorumlarınız için teşekkürler. Forumunuzda okuyucu ve paylaşımcı olarak devam edeceğim.

Cümleten saygılar

Tarih: 5 Ekim 2015, 16:12 - İp: 46.***.**2.91
bulutbaba
bulutbaba (üye)
İstanbul / Amatör

70D sipariş ettim kimse kızmasın ilgilenen arkadaşlara da ayrıca teşekkürler.

Tarih: 5 Ekim 2015, 20:17 - İp: 196.***.**4.164
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

neden kızalım hayırlı uğurlu olsun.. güzel günlerde kullanmanız dileği ile..

Tarih: 5 Ekim 2015, 22:37 - İp: 212.***.**7.33
bulutbaba
bulutbaba (üye)
İstanbul / Amatör

70d de gönlüm vardı ancak satıcı web sitesinde beyan ettiği fiyatı tr de resmi dist. fiyatının üstüne çekmeye çalışınca 70d siparişimi iptal ettim. D7200 18 140 lens bundle + AFS 35 mm f1.8 G ve AF 50 mm f1.8 D lens şeklinde bir paket aldım. Tüm yorumculara teşekkür ederim.

Tarih: 24 Ekim 2015, 02:59 - İp: 41.***.**2.96
  • 1