hurriyet
hurriyet (üye)
Almanya / Haber Fotoğrafçısı

Gazetecilerde Hangi Makinalar Var?

Arkadaslar cok merak ettigim bir konudur bu acaba professyönel bir gazeteci yada gazetecilerde hangi makina vardir yada hangi makina olmalidir yada en cok tutulan makina markasi nedir sizler nelere önerirsiniz

Tarih: 22 Kasım 2007, 17:46 - İp: 87.***.**5.3
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

eskiden nikon egemenken bu gün canonlar hakim durumda. genel geçer bir tavsiye mümkün değil belki ama spor fotoğrafçıları için 1D serisi ve canon teleler çok tercih ediliyor.

Tarih: 22 Kasım 2007, 17:52 - İp: 88.***.**3.212
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

maclarda veya yarıslarda (ve benzerı aktıvıtelerde)canonun beyazları goze batıyor.
saha fotografcıları nıkon kullanıyor genelde

Tarih: 23 Kasım 2007, 01:22 - İp: 88.***.**5.57
c.bahtiyar
c.bahtiyar (üye)
Ankara / Stüdyo Fotoğrafçısı

Genelde Muhabirler Canon kullanır.. Çünkü ISO performansı ve tele objektiflerinin f/p oranı iyidir.. 1D serisi dökme magnezyum + aliminyum karışımıdır ve oldukça sağlamdır.. Birde bazı muhabirlerden duydum arkadaşları Canon kullandığı için lens alış verişi açısından canon alanlarda var.. ama F1 ve ya motorsporlar gibi haber nitelikli değilde biraz daha fotoğraf kalitesinin anı yakalamaktan üstün olduğu yerlerde nikon kullanıyorlar. Tabi buda D2Xs oluyor..

Tarih: 23 Kasım 2007, 02:36 - İp: 88.***.**5.29
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Bu durum gazetenin daha önce anlaşmış olduğu firmaya görede değişir. ben Hürriyet gazetesindeyim, bizde Nikon objektifler çok, makine olarakta Nikon daha fazla tercih ediliyor. Yeni gelen muhabir arkadaşlarda Nikon la başlıyor. Model olarak en çok D200 bulunuyor. Daha prof olanlarda D2X le çalışıyor.

Biz iç mekan çekimlerinde ise Canon 1Ds kullanıyoruz.

Atlas dergisi için de daha önce açmış olduğum bir konu vardı, oradaki mesajımı tekrar aktarıyorum.

"İzzet Keribar fotoğraf çekimlerine artık iki makineyle gidiyor, geçmişte bu sayı üçtü. "Nikon un D2x, D100, D70 modellerini ve akla gelebilecek her objektifini kullanıyorum. Seyahata giderken D100 ve D70 i objektif olarak ta 12-24, 30-35, 20 ve 80-200 ü yanıma alıyorum. Makinelerini boynunda, o an kullanmadığı objektifleriyse yeleğinin cebinde taşıyor. "Belki en kaliteli objektifim değil ama kullanmayı en çok sevdiğim, pratik bulduğum 24-120. Fokali gayet iyi, geniş açıdan zoom a kadar uzanıyor" Bu dört objektif dışında özel durumlarda kullandığı 50mm si var. "Moskova da Bolşoy Tiyatrosu nda, onunla kaçak bir çekim yaptım ve çok güzel sonuç aldım. Işığı çok iyi algıyor, çok güzel kareler çıkarıyor. Buna benzer karanlık ortam ve izinsiz çekimler için birebirdir."

Yine atlas fotoğrafçılarından Sinan Anadol ise DFM olarak D100 ve vazgeçemediği objektifi 28-105mm. Bu tarzın arkasında rahat hareket etmeyi önemsiyor. Her fotoğrafçının kullanacağı objektifte kendi özel açısını bulması gerekiyor diyor. Sinan ın sabit lensi 20mm. Konulara Nikon D100 ve eski makinesi Nikon FM2 ile gidiyor. Lens olarak yanına aldıklarıysa 20mm sabit, 28-105 ve 80-200

Yine Aynı dergiden Şebnem Eraş ise insan fotoğrafı için 50m tercih ediyor. zom objektif olarak ta 80-200 kullanıyor.

Hakan Öge is çantasında daima üç objektif bulunduruyor. Bunlar Nikon un 17-35, 24-85, ve 80-200mm. En çok sevdiği objektifleri ise 17-35 ve 80-200. Çok kaliteli objektifler olduğunu söylüyor.

Aytunç Akad ise dijital konusunda şunları söylüyor. İhtiyacımı karşılayan, fotoğraf makinesine benzeyen ve nispeten en ucuz olanını aldım diyor. Tek takıntısı lens konusunda; mümkün olan en kaliteli objektifle çalışmayı seviyor. Fotoğraflarının çoğunu 24 ve 28 mm lik objektifleriyle çekiyor

Tarih: 23 Kasım 2007, 08:56 - İp: 212.***.**0.50
krusty
krusty (Objektif)
İstanbul / Amatör

ya canon ya da nikon'dur...

başka marka görmüşlüğüm duymuşluğum yok açıkcası

Tarih: 23 Kasım 2007, 11:11 - İp: 85.***.**7.121
  • 1