feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

Fz 50 Dpreview Sonucu İlginç?

Dpreview FZ 50 incelemesini tamalamış
FZ-30 Recommended iken
FZ-50 nin Highly Recommended
çıkmasının sebebi nedir...
Gerçekten FZ-50 de FZ-30 da olmayan iyileştirmelermi mevcuttur... kalitede bir artışmı sözkonusudur...
Benim tahminim s3-h2 .. v.b. makinalar highly iken fz30 a haksızlık yapıldığının düşünülmesi ve ya başka bir yolla panasonic'in dpreview'i ikna etmesidir.

Tarih: 11 Eylül 2006, 17:19 - İp: 84.***.**0.227
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

feridun, parantez icerisinde de "just" demisler..
ilk paragrafda aciklamislar artilarini zaten.. ayrica iso 200'e kadar cok iyiymis sonuclari.. raw modu olmasi.. print kalitesi.. ekstra ozellikler..
sonucta tam dslr ile s3 is, h5 gibi makinelerin arasindaki bir grupda ve oldukca da iyi bir makine gorunumunde..

Tarih: 11 Eylül 2006, 20:49 - İp: 86.***.**0.120
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

doğru...
just = güç bela highly recommended seçilebildi demek olur herhalde...
o zamanda direkt highly seçilen h2 ye fazla puan verilmiş olmuyormu....
netyse ....

Tarih: 11 Eylül 2006, 21:24 - İp: 81.***.**4.191
serbes
serbes (üye)
Bursa / Meraklı

Yani şimdi bu FZ50 ödenen parayı hakeden bir alet mi? (1.280 YTL TR de)

Bu mesajı diğer topiğe atmışım, aslında burası için düşünmüştüm.

2 kere de para verecek olsam, dslr alma fikrinden tamamen vazgeçtim.
Fz7,FZ50 gibi bir makina alıp, onun hakkını sonuna kadar verdikten sonra, zaten nasıl bir dslr alacağımı foruma sormama gerek kalmadan (nereden alacağımı sorabilirim küçük bir ilçede yaşadığım için) gidip alırım diye düşünüyorum.
Dolayısıyla son vardığım nokta fz7 yada fz50.
Her ikisini de almaya bütçem var.
Bu fz50 nin aradığım yada bana başlangıçta gerekli olacak özellikleri fazlasıyla taşıdığını sanıyorum. Lakin forumlarda en kaliteli makinaya bile mutlaka bir kulp bulunuyor.
O yüzden bir kez daha sorayım. Yurtdışı şansım var ancak fz50 nin fiyatı yurtdışından getirecek kadar fazla değil tr de. Fz50 fiyatını hakeden bir makina mı? Yoksa h5, s3 gibi yada daha ufak fz7 gibi bir aletle mi başlamalıyım?

Tarih: 11 Eylül 2006, 23:22 - İp: 88.***.**9.118
dervisasa
dervisasa (üye)
İstanbul / Amatör

Eğer bütçeni zorlamayacaksa ve like makine almaya da kesin karar vermişsin birde Sony R1 e bak derim. A-100 den sonra muhtemelen düşmüştür fiyatı ama emin değilim.

Tarih: 12 Eylül 2006, 06:26 - İp: 81.***.**9.229
gantry
gantry (üye)
Aydın / Amatör

fz 50 ile fz 30 arasında çokta büyük farklılıklar yok.body aynı.farklar ise yeni bir işlenci ki buda noizi azaltmak için düşüldüğü ortada.iso arttırılmış.ancak isonun artmasıyla yeni işlemcinin verdiği sonuclarda iyileşme var.bu iyileşme daha iyi bir incelemeyle noizi azaltırken keskinliği düşürdüğünü ortaya çıkarıyor.yani bunu işlemciyle yapmak veya photoshopta yapmak arasında pekde fark yok gibi.
aslında panasonıc slr-like katogorisinde kişisel istekler göz önüne alındığında gayet başarılı.
ama sonyR1 ile panasonıc fz30-50 karışımı bir makina(r1 kalitesinde fotoğraflara sahip fz50 konfigrasyonlarını bulunduran bir makina)bu piyasayı sallar.benimle aynı düşüncedemisiniz sizde.

Tarih: 12 Eylül 2006, 11:00 - İp: 88.***.**7.222
dervisasa
dervisasa (üye)
İstanbul / Amatör

Heyecan verici bir karışım olur (fz-50+R1)

Tarih: 12 Eylül 2006, 11:57 - İp: 81.***.**9.229
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

o zamanda direkt highly seçilen h2 ye fazla puan verilmiş olmuyormu....

Makinaların aldıkları puanı yada unvanı kendi sınıfı içindekilerle kıyaslamak gerekir aksi takdirde yapılacak kıyaslama insanı yanlışa götürür.

Tarih: 12 Eylül 2006, 15:04 - İp: 88.***.**2.161
nazmergn
nazmergn (üye)
Ankara / Meraklı

FZ 50 BENİM ARAŞTIRMALARIM SONUCU PİYASADAKİ Bİ ÇOK MAKİNADAN

SONY H5,CANON S3,PANASONIC FAZ 30, GİBİ POPÜLER ÜÇ MAKİNADAN 1300YTL CİVARINDA ALINABİLECEK EN İYİ MAKİNADIR..

TEK KUSURLARI BENİM İÇİN ( Lithium-Ion ) ŞARZ EDİLEBİLİR ÖZEL PİL İLE ÇALIŞMASI..BU MAKİNE KALEM PİL İLE ÇALIŞIYOR OLSAYDI COK DAHA SÜPER OLURDU..
GERÇEKTEN ÜZERİNE DÜŞÜLMEYEN BİR KONU BU ENERJİ OLAYI
BEN SOKAĞA CIKTIĞIMDA BU MAKİNA İLE BÜTÜN GÜNÜMÜ TEK PİL İLE GEÇİREMEM ÇÜNKÜ,ANCAK YANINA YEDEK ARTI BİR ÖZEL Lithium-Ion PİL DAHA ALINIRSA COK DAHA İYİ OLUR..
BU DURUMDA TOPLAM MASRAFINIZ 1350YTL CİVARINA GELİR ARTI 1GB BELLEK DE DAHİL AKSESUARLARI 1500 PATLAR EN AZINDAN..
O YÜZDEN 1000YTL PARA VERİP UZUN VADEDE KALİTE VE KENDİNİZE HİZMET EDEEBİLECEK COK İYİ BİR MAKİNA ARIYORSANIZ ÜZERİNE 500 YTL DAHA BİRİKTİRİP 1500YTL TOPLAYIP,KEYFİNİZE BAKIN DERİM..GİDİPTE BİR SONY R1 GİBİ PİYASADA 1800 YTL YE YAKIN ÖZELLİKLERDE VE OPTİK ZOOMU DAH AZ OLAN MAKİNANIN FİYATI AKSESUARLARI HARİÇ OLUP BU 1800YTL DE.AYNI EŞDEĞER HİZMETİ ALIRSINIZ BU FZ 50 DEN
ŞİDDETLE FZ 50 TAVSİYE EDİYORUM...PARASI OLANLARA..PARASI OLMAYIPTA ALAMAYANLARADA GEÇMİŞ OLSUN DERİM..BENDE SİZİN GRUBUNUZDANIM CÜNKÜ

Tarih: 1 Ekim 2006, 07:20 - İp: 85.***.**8.11
myspor
myspor (üye)
İstanbul / Amatör

Bu FZ 50 Benimde aklımı karıştırdı.
Sitenin birinde fotoğraflarını görünce kurtlarım kıpıraştı.
elimde ki makineyi değerine satabilsem almayı düşünürdüm.

Tarih: 1 Ekim 2006, 07:44 - İp: 81.***.**5.70
caganen
caganen (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaşlar, FZ50 iyi bir makine. Özellikle üzerindeki lens başarılı. Ancak fotoğrafların shadow yani gölge kısımlarında oluşan noise sorunun kaynağı. Bu tip makinalar ışık biraz yetersiz kalınca, sınıfta kalmaya başlıyor.

Noise'ın nedeni ise, dslr-like makinelerdeki küçük sensör boyutu. BU teknik bir kısıtlama.

Noise sizin için sorun değil diyorsanız, bu makieyi düşünün derim.

Mesela bu makinenin titreşim özelliği büyük bir artı.

Alın ama biraz noise'ı dert etmeyin. Yazılım aracılığıyla noise oranını biraz olsun yok etme şansınız var.

Tarih: 3 Ekim 2006, 09:43 - İp: 213.***.**8.2