tugceboyaci
tugceboyaci (üye)
İzmir / Özel Gün Fotoğrafçısı

Full Frame Seçimi...

#pia_iyte' tarafından 26.05.2012 16:53:01 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Nisan 2012, 11:13 - İp: 188.***.**6.24
alibasarir
alibasarir (üye)
İstanbul / Amatör

eğer video ve yüksek mp sizin için çok önemli değilse nikon d700 elbette olabilir ,gerçi nikon d800 çıktı ama önceliklede bu makinanın piyasaya oturmasını ve kullananların görüşlerini beklemek lazım diye düşünüyorum ,misal mesela canon 5dmark III piyasaya hızlı giriş yaptı ancak ölçüm hatası çıktı şimdi ortaya .yani bu tür durumlarda biraz beklemekte fayda olduğunu düşünüyorum .

ben yerinizde olsam elimde Canon EF 24-105 F/4 IS USM L + Canon EF 50mm F 1.8 gibi lensler varken canon 5dmark II alırım , hatta fiyatıda uygun şu aralar.
nikon d700 aldığınızda bu makinaya mutlaka 24-70 nikon veya 24-120 VR nano yada 28-300 VR lenslerden birini almanız gerekecek .çünkü makinanın gerçek performansını bu lenslerle yakalayabilirsiniz ancak .ben bir zaman yaklaşık altı ay d700 kullandım .24-70 lens alamadığım için genel kullanım amaçlı nikonun eski af lenslerine yöneldim ( 28-105 ,28-70 3,5 4,5 ,18-35 ,24-50 3,5 4,5 ve 28-80 3,3 5,6 gibi ) maalesef elimde bulunan diğer 50 mm 1,8 ve 70-300 VR lenslerin dışındaki lensler istenilen performansı veremediler .son karar sizin tabiki ...

Tarih: 20 Nisan 2012, 13:46 - İp: 85.***.**5.17
ebuhan
ebuhan (üye)
Aksaray / Stüdyo Fotoğrafçısı

pia_iyte ve Ali Başarır Selamlar

Arkadaşlar Yardıma ihtiyacım var.

İso ve kullanım konusu
Elimdeki makina nikon d300S + 24X85 1:2.8-4 D MNakro Özelligi olan bir lens

Stüdyoda kullanıyorum ve genelde 200 iso da kullanıyorum. 400 iso ne gibi avantaj yada dez avantaj saglar. Stüdyoda nasıl bir lens kullanmalıyım , Bana yardımcı olabilirmisiniz?

[email protected] msn veya mail adresim.

Tarih: 1 Mayıs 2012, 10:11 - İp: 46.***.**1.167
alibasarir
alibasarir (üye)
İstanbul / Amatör

sayın ebuhan ;

24-85 genelde stüdyocuların tercih ettiği bir lenstir ve başarılı işler çıkartır .stüdyo çalışması yapıyorsanız elinizde tutmanızı tavsiye ederim .ayrıca birde sabit odaklı lensler yani 35 mm,50 mm,85 mm ve 105 mm gibi lensler var .bu lensler son derece kaliteli optiklere sahip lenslerdir ve eğer düşünürseniz yaptığınız işin mahiyetine ve kullanım alanınıza göre seçim yaparak 24-85 lensinizin yanına bir veya bir kaç tane ilave edebilirsiniz ...

d300s kullanıyorum demişsiniz ".bu makinada çok fazla yüksek isoya çıkmamanızı tavsiye ederim .zaten genelde yüksek isonun amacı düşük ışıkta flaşsız çekimler ve elde çekimlerde enstantane hızı kazanmaktır .aslında en mantıklısı tripod kullanıp düşük isoda çekim yapmak .ama tabi bazı durumlarda enstantane hızı kazanmak ve flaş kullanmadan elde çekim yapmak için isoyuda arttırmak gerekebiliyor ,ancak yüksek enstantane hızı gerektirecek çalışmalar yapmıyorsanız en iyisi tripod kullanıp düşük iso tercih etmektir ...

ayrıca birde ff makinaların avantajları var yüksek isoda ( mesela d700,d3s gibi),tabi ff makinalar dx makinalara göre yüksek isoda daha başarılı sonuçlar çıkartır. eğer ağırlıklı olarak biraz yüksek isoda çekimlerde yapacağım derseniz ff makinada tercih edebilirsiniz. yinede çok gerekmedikçe ff olsun dx olsun yüksek iso yerine düşük isoda çekim yapmak her zaman iyi sonucu verir ...

Tarih: 1 Mayıs 2012, 12:25 - İp: 85.***.**5.17
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

Ben D90 kullanıcısıyım ancak bir sonraki makinem 5D mark 2 olacak inşallah, tabi bu değişim için önce bu makinemin bana yetmemesi gerekir.

5D mark 2 nin ISO başarımı yeterince iyi, 1600 e kadar gayet iyi sonuçlar veriyor. Tabi D700 ISO başarımı konusunda daha iyi ancak video ihtiyacınızın doğması durumunda sizi üzebilir.

12 mp olması bilgisayar üzerinde kırpma yapmanız durumunda eksikliğini gösterebilir, bu konuya pek bir şey diyemem ancak yeterli lensleri iyi şekilde kullanmanız durumunda kırpmaya pek de gerek olmaz.Ben D90 kullanıyorum misal ama çok nadir kırpma yaparım, büyük boyut baskı almadığım için de hiç fark oluşmaz kalite açısından.

Eğer video çekerim, olur da lazım olursa ve kullanamazsam üzülürüm diyorsanız 5D mark 2, yok ben ISO ihtiyacındayım, ISO çok lazım oluyor diyorsanız D700.

Bu arada her halukarda biraz beklemenizi tavsiye ederim.
Biliyorsunuz D800 ve 5D mark 3 modelleri satışa sunuldu.
Bu sebeple de fiyatla yavaş yavaş düşüyor 2. el piyasasında.
Yakında sürüsüyle 5D mark 2 bulabilirsiniz, uygun fiyata D700 de bulabilirsiniz.

Tarih: 1 Mayıs 2012, 12:52 - İp: 85.***.**7.192
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

Hic dusunmeden 5DMarkII. D700'un yuksek ISO basarimi 5DMarkII'den abartildigi kadar daha iyi degil. Elinizdeki lensleri satip yenisini alarak para da kaybetmezsiniz.

Tarih: 2 Mayıs 2012, 15:47 - İp: 95.***.**6.64
tugceboyaci
tugceboyaci (üye)
İzmir / Özel Gün Fotoğrafçısı

Herkese teşekkürler,

5d mark ii alıyorum 1 aya kadar.

Tarih: 3 Mayıs 2012, 11:06 - İp: 188.***.**4.136
ebuhan
ebuhan (üye)
Aksaray / Stüdyo Fotoğrafçısı

Merhaba tekrar

Ali Başarır bey stüdyoda elle çekim yapıyorum

İso= 200
Estantene= 125
Diyafram 13

D300S 24*85 lens

Fotograflarımda ayrı bir netsizlik canzılık kurumuş yaprak gibi ışıl ışıl degil Galiba bu sorun bende değil
ebuhan68@@hotmail.com msn ve mail adresim çekilmiş resimleri inceleyip yorum yapabilirmisin?
Yada deneyimli birisi olarak bi Fikir verebilirmisin rica ediyorum.

Tarih: 4 Mayıs 2012, 17:36 - İp: 46.***.**1.53
alibasarir
alibasarir (üye)
İstanbul / Amatör

sayın ebuhan ;

raw çekim yapıyorsanız netlik hariç diğer ayarlarda müdahale şansınız daha esnektir .jpeg çekim yapıyorsanız zaten malum .
bence değişik ayarlarda ( diyafram ,poz telafisi ,WB tercihleri ,makina menüsünden renk modlarına müdahale, ışık ölçümü vs gibi ) denemeler yapın .mutlaka bir yerde istediğiniz sonucu alırsınız ( tabi bu arada makinada herhangi bir problem yoksa ) .

bu arada netsizlik farklı bir durum .vermiş olduğunuz exif bilgisinde f13 diyafram ve 1/125 enstantane hızı eliniz çok aşırı titremiyorsa ayrıca ışık şartlarıda iyiyse pek sorun teşkil etmez diye düşünüyorum ( ama çekim şartlarınıza göre diyaframı f 8 yaparak iyi bir diyafram aralığında iyi bir enstantane hızıda kazanabilirsiniz ) .. fakat ya lensten yada makinanın af motorundan kaynaklı bir sorunda olabilir aynı zamanda ,veyahut elde çekimde eliniz gereğinden çok fazla titrer ve üstelik lensinizinde titreşim önleme sistemi yoksa bazı koşullarda yeterli netliği yakalama şansınızda azalabilir ...
bence bu işi anlamanın yolu hem tripod üzerinde hemde elde çekimler yaparak çıkan sonuçları karşılaştırmaktır .mesela diyelim verdiğiniz exif bilgisindeki ayarlarla hem tripod kullanarak hemde elde çekim yaparak çıkan sonuçları değerlendirin .elbette tripod ile yapılan çekimde netlik çok iyi olacaktır, ancak eğer tripod üzerindede yapılan çekimde netlik sorunu oluyorsa o zaman ya makinada yada lenste bir problem var demektir ve en azından bunu öğrenmiş olursunuz ...

iyi çalışmalar

Tarih: 4 Mayıs 2012, 18:54 - İp: 85.***.**0.90
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

ne alırsınız bilmem ama 5D MARK3 şu anda almayın en az 2-3 teknik hata çıktı çoğu makina geri çağrıldı... canon 5dmark 2 şu anda kendini kanıtlamış bir ürün... bence nikon d700 den daha iyi...

Tarih: 4 Mayıs 2012, 20:19 - İp: 78.***.**4.148
murata41
murata41 (üye)
Kocaeli / Haber Fotoğrafçısı

Merhabalar...
Bu siteye şimdi üye oldum.
İnternette 5D Mark 2 hakkında yorumlar okuyordum. Sonra buradaki sohbetlere takıldım.
Doğrusunu söylemek gerekirse, yaklaşık 2 hafta önce o büyük hayalini kurduğum 5 D Mark 2 yi aldım.
Doğal olarak haberci olduğumuz için aktüel kullanım yapıyoruz. İşte bu noktada aradığımım performansı bulamadım. Doğrusu büyük yıkım içindeyim. Bende uzun yılar canon serisi kullandım. Hayalimdi..
Ama öyle abartılı bir makine değil gibi geldi. Yada Ben daha çok haber amaçlı kullandığım için aradığım performansı bulamadım.
bu makine keyif makinesi, yormadan tadını çıkartarak çekecesin. o zaman mükemmel.. bizim işte bu rahatlığı kaldırmıyor.
Neyse Mark 2 hakkındaki görüşlerimi paylaşmak istedim...

#murata41' tarafından 14.06.2012 23:36:57 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Haziran 2012, 23:32 - İp: 88.***.**5.238