kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

Fujı S6500 mü Yeni S1500 Mü(acil)

#designwish' tarafından 31.07.2013 23:21:52 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Mayıs 2009, 18:33 - İp: 176.***.**0.136
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

aslında söylenecekleri sen söylemişsin. Ve acil demişşsin. Bu makineleri kullananları beklemn 1 haftanı alır hatta bu makinaları kullananları bulamayabilirsinde. O yüzden sıfır al içine sineni al parana göre al. Çok dert etme. Rahat ol.

Tarih: 26 Mayıs 2009, 18:48 - İp: 78.***.**3.204
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

#designwish' tarafından 31.07.2013 23:22:06 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Mayıs 2009, 18:56 - İp: 176.***.**0.136
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

sevgili "designwish" işin kolayına kaçsam desemki 6500 al kurtul. Çok makbule geçerdi değil mi.

bir önceki mesajımda dedim. Yine söylemekte yarar var. Ben bana doğru geleni söylerim. Ben 2.el makina almam. Sıfır alırım. Kazık yesemde sıfır alırım yemesemde sıfır alırım. Ama ikinci el kesinlikle almam. Bu konudada kimseye güvenmem. (Makinalar için konuşuyorum.) Kimseyede 2.el mal satmam. alırım elimde paralanıncaya kadar kullanırım sonra ya vitrinlik olur yada denek amaçlı içini açar bakar sonra çöpe atarım. O olur. (bence)

Bana sorarsan sende öyle yap. Madem bütçeyi çıkardık sıfır al. Garantili demiyorum bak sıfır diyorum dikkat et buraya

o yüzden ben 2.el alma, alırsanda satmak için alma diyorum.

sen hem 2.el alacağım hemde bunu satarım diyorsun. O zaman satmak için için alacağın 2.el makinan temizse onu al.
hayırlısı olsun.

not: Bunları sen 2 model için sordun bende 2 model için cevapladım. Bu makinalarıda kullanmadımda görmedimde.

Tarih: 26 Mayıs 2009, 19:45 - İp: 78.***.**3.204
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

"al kurtul" deseniz valla çok makbule geçerdi
ben de sizin gibi düşünenlerdenim aslında ama "makina 2 aylık neredeyse hiç kullanılmadı" denince ve birkaç ay önce uygun bir 6500 bulabilmek için rüyaya yattığımı hatırlayınca bu fırsat kaçmaz dedim.
neyse madem öyle, s1500 beni pişman eder mi etmez mi onu araştırmalıyım.
değerli fikirleriniz için teşekkür ederim.

Tarih: 26 Mayıs 2009, 21:40 - İp: 88.***.**8.48
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

aslında actıgın konuda 6500un eksiklerini s1500un artılarını sayarak bilincaltındaki tercihi azbucuk ortaya dokmussun..
---

kompaktlarda perde diye birsey olmadıgından,ikinci elde dslr ye gore daha guvenılırdır.
ancak spotta olsa ilkelden almanın daha iyi oldugunu dusunenlerdenim bende..
s1500 alın kullanın, pişmanlık yasayacagınızı dusunmuyorum, pişman olmanızı gerektirecek bir durumda yok zaten..

hayırlı olsun şimdiden.

Tarih: 26 Mayıs 2009, 22:02 - İp: 78.***.**5.81
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

öyle yapmışım dimi bunu farketmemi sağladığınız için teşekkür ederim.
ya normalde zaten kararsızlığımla nam salmış biriyim bir de böyle iki şık çok benzer olunca, hiç çekilmiyorum
çok teşekkür ederim arkadaşlar... 6500 açık artırmadaydı, bikaç saat sonra bitiyor. aralarında 50 lira oynuyor hemen hemen. gelişmelerden haberdar ederim.

Tarih: 26 Mayıs 2009, 22:18 - İp: 88.***.**8.48
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

ya arkadaşlar, 6500'den vazgeçtim ama sonra da pişman oldum gibi sanki. sebebi de şu: ben 4-5 ay sonra kursa gidip, bu işi doğru dürüst öğrenmeyi planlıyorum ve dolayısıyla DSLR'a geçmek durumunda kalacağım. başka bir sitede aldığım yorum şuydu: "eğer DSLR'a geçeceksen, 6500'deki netleme halkası dana hatrı sayılır tecrübe sağlayacaktır."
bunu ben de düşünmüştüm ama yine de Bu cümle tokat gibi geldi.
şimdi ben 400-450 TL bütçeyle ne yapmalıyım. ?
önerilerinizi bekliyorum. Halka2ya takılma diyen var mı?

Tarih: 27 Mayıs 2009, 17:59 - İp: 88.***.**9.84
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

"dolayısıyla DSLR'a geçmek durumunda kalacağım"

hayır boyle bir zorunluluk yok ortada,kursa giden illa dslr alır diye birsey yok..
ayrıca 400-450 lira butceyle dslrye girilmez.ileride bır butce ayıracaksınızdır ayrıca, ancak unutmayınkı onunuzde daha bırkac ay, var, kendi kendinize fotograf cekmeyı ogrenıp kursa ıhtıyac duymayacak halede gelebilirsiniz bunu aklınızdan cıkarmayın..

-------
ayrıca, netleme halkası zoom halkası vs. tecrube degil pratik saglar.
iki gunde edinilebilir bir pratik için bosuna pişmanlık duymak yersiz.
yanı halkaya takılma..
-------
kararsızlık yasayacagına,kararsızlıgın yuzunden pğişmanlık duyacagına, karar verdigin makineyı alıp, fotograf cekmeye baslaman daha dogru bir hareket olur..

Tarih: 27 Mayıs 2009, 19:34 - İp: 78.***.**2.136
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

sizin için faydalı olacağını düşündüğüm bir konu var. Vaktiniz varsa nescafenizi alın elinize ve yaslanın arkanıza konuyu baştan sona inceleyin.
http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=33649
http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=31099

Bu sayede "aslında ben ne yapıyorum? nasıl bir makineye ihtiyacım var?" sorularınada cevap bulacağınızı tahmin ediyorum.
Sonra yine aklınıza takılan bişey olursa hiç çekinmeden buralara yazabilirsiniz.

#remi5861' tarafından 27.05.2009 20:12:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Mayıs 2009, 19:55 - İp: 88.***.**6.139
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

Tavsiye ettiğiniz yazılardan birini zaten okumuştum, diğerini de okudum teşekkür ederim.
İnanın bu bilinçteyim, oldukça uzun zamandır makina değerlendirmesi yapıyorum, tam birine karar verecekken, bir şey oluyor ve olmuyor, hayırlısı diyorum ama bir makinam olsun da çok istiyorum. Nedenlerim mi?
bi kere grafikerim, mesleğim icabı ihtiyaç duyduğum bir alan. Aman aman profesyonel çekimler gerektiren bi iş yapmadım henüz ama yapmam gerektiğinde mahçup olmak istemem. İnanın bu araştırmalar sırasında teorik olarak,birçok kişiye tavsiye de bulunabilecek seviyeye geldim ama iş kendime gelince o kadar cesaretli olamıyorum.

Yaptığım işi iyi yapmak isterim. bunun yanında ,fotoğrafı bir sanat olarak da çook seviyorum ve mükemmeliyetçi yapımı doyuracak fotoğraflar çekmek istiyorum. Makro ve portre ,siyah-beyaz fotolar özellikle cezbediyor beni. Tabi bu bir an da olmayacak, biliyorum.
Eylül ayında başlayacak bir kursa gideceğim inşallah, bu yüzden bir DSLR'a ihtiyacım olacak.
istiyorum ki ozamana kadar, şu nefsimi susturayım ,bir yandan da DSLR'a hazırlık (pratik) olsun.
işin estetiği (netleme halkasının karizması falan) son düşüncem aslında ama önemsiz değil.
böyle işte! kafamdakiler net ama cebim net olmadığı için kararsızlığım tavan yapıyor.
Laf aramızda gönlümün gülü SONY A300...

Tarih: 27 Mayıs 2009, 22:31 - İp: 88.***.**9.84
  • 1